שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הקורנפלקס הנגוע יהפוך לדלק להכנת מלט
  מזון לבעלי חיים אי־אפשר היה לעשות ממנו בגלל הסלמונלה. כקומפוסט, הוא עלול היה לזהם את האדמה. שריפתו הייתה גורמת לזיהום אוויר. בסוף מצאו פתרון יצירתי ל"הר" הקורנפלקס המסוכן: תעשיית המלט

  הקורנפלקס הנגוע של חברת תלמה ייגרס ויהפוך לדלק עבור תנורים להכנת מלט. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי הבוקר יגיעו למחסן המפעל בערד משאיות, שיאספו את 120 הטון של דגני הבוקר הנגועים בסלמונלה ויובילו אותם לאתר בצפון  הארץ, שם יעברו קרטוני הקורנפלקס תהליך של גריסה, כולל 24 משטחי העץ הענקיים שעליהם הם הונחו במפעל, במגרסה ענקית.

   

  לאחר מכן החלקלקים שייפלטו יעברו תהליך גריסה נוסף עד שיהפכו לפתיתים קטנים, ואלה יועברו בעתיד למפעלים שונים וישמשו תחליף לדלק של תנורי מלט. תהליך הייצור של מלט כולל חימום של אבן גיר וחרסית בטמפרטורה גבוהה מאוד בתוך תנורי ענק. את חימום התנורים ניתן לבצע באמצעות דלק או באמצעות פסולת שנוצרה מתהליך הגריסה של מזון.

   

  מזון ניתן להשמיד בכמה דרכים: ניתן להפוך את האוכל הנגוע למזון עבור בעלי חיים - אך מכיוון שדגני הבוקר נגועים בסלמונלה, האופציה הזו נשללה; אופציה נוספת היא להפוך את המזון הנגוע לקומפוסט, דשן עשיר שנוצר מזבל אורגני שהתפרק, אך גם אפשרות זו נשללה בגלל החשש שמזון מזוהם יגיע לאדמה.

   

  האופציה הקלה והזולה ביותר היא לשרוף את הסחורה הנגועה, אבל עלה חשש שהשמדה של כמות כה גדולה של מזון נגוע בסלמונלה תגרום לזיהום אוויר, ולכן הוחלט לנסות למצוא פתרון אחר. כך עלה הרעיון של הדלק לתנורי המלט.

   

  אתמול הגיעו חוקרי משרד החקירות ויצמן־יער למפעל תלמה בניסיון לחקור כיצד התרחש זיהום הסלמונלה, עם דגש על השאלה כיצד "זלגו" מוצרים נגועים אל מחוץ למפעל אף על פי שהיו אמורים להיות בהסגר.

   

  הפרשה התפוצצה לפני כשבועיים, כשהתגלה כי חברת יונילוור, משווקת הקורנפלקס, הסתירה את הנסיבות למחסור במוצר ורק לאחר לחץ הסכימה להודות שמדובר בזיהום סלמונלה בקו הייצור.

   

  תחילה הודיעו בחברה שהאירוע הסתיים וכל המוצרים בטוחים, אולם ביום חמישי האחרון התגלה שחבילת קורנפלקס תלמה בד"ץ הגיעה לבית לקוחה בפתח־תקווה לאחר שנקנתה בסניף רשת "יש חסד" בבארות־יצחק. על פי הממצאים הראשונים של התחקיר, יוניליוור התרשלה, אך לא שיקרה ביודעין לציבור ולמשרד הבריאות. משרד החקירות יבדוק כיצד הגיעה החבילה החשודה למדפים.

   

   

  צילום: חגי דקל

  צילום: חגי דקל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים