שתף קטע נבחר

אילוף הסורר: דונלד טראמפ החדש

שקול, רגוע באופן מחשיד, לא מתפרץ לעבר מפגינים ולא מנבל את הפה. אחרי הצניחה בסקרים ולאחר שגם רפובליקנים החלו לנטוש אותו, דונלד טראמפ שינה אסטרטגיה בעצת משפחתו ויועציו ואימץ "גינונים נשיאותיים". השאלה הגדולה - כמה זמן יצליח להתאפק, והאם זה יספיק כדי לסגור את הפער הגדול מקלינטון

 

 

היו לו שני טלפרומפטרים, הוא כמעט לא סטה מהטקסט המוכן, והיה ראוי להערצה על יכולתו לכבוש את זעמו בכל פעם שמפגין אחר באולם צעק בוז לעברו בניסיון להפריע לו לדבר. שלשום בדטרויט הציג טראמפ לאמריקה את הדונלד החדש: לא מקלל, לא מנבל את פיו, ולא יוצא מדעתו בהתקף של טירוף כאשר מישהו חולק על דבריו ומנסה לפוצץ לו את האירוע.

 

האיש שבנה את המוניטין שלו, כמו גם את כוחו הפוליטי בביריונות ואלימות מילולית, נראה רגוע באופן מחשיד. אנשי הקמפיין שלו ובעיקר בני משפחתו, כך נראה, הצליחו בינתיים במשימת אילוף הסורר. בתו, איוונקה טראמפ, תשתתף מעתה ועד לסוף המרוץ לנשיאות בכל האירועים של אביה על מנת לדאוג שהטירוף לא ייצא ממנו מחדש.

 

בחר במסלול השקט. טראמפ בדטרויט, שלשום (צילום: AP) (צילום: AP)
בחר במסלול השקט. טראמפ בדטרויט, שלשום(צילום: AP)

כבר שבועות ארוכים מנסים יועציו ובני משפחתו של המועמד הרפובליקני לרסנו, והוא בתגובה נעמד מול כולם ואמר כי יוכל לנצח רק אם יתמיד ויישאר "טראמפ". התפנית האסטרטגית באה בעקבות השבוע מהגיהנום שהיה לו. 70 אחוז מהנשאלים בסקרים אמרו כי הם לא מסכימים עם הדברים שאמר על משפחתו השכולה של החייל המוסלמי, ואז החלה הקריסה הגדולה: רפובליקנים נטשו אותו כמו עכברים הנמלטים מספינה שוקעת. בכירים רפובליקנים ששירתו בעבר בתפקידים ביטחוניים חתמו על מכתב שבו הם טוענים כי טראמפ אינו כשיר לכהן כנשיא ואם ייבחר הוא יהיה הנשיא הפזיז ביותר שהיה לאמריקה. כמו כן, הסנטורית הרפובליקנית סוזן קולינס ממדינת מיין הודיעה פומבית שלא תצביע עבורו כיוון שהוא מסוכן לאומה.

 

אנשי הקמפיין שלו, שטענו בשבוע שעבר כי הם אינם מצליחים לרסן אותו, לגרום לו להיצמד למסר ולהקנות לו גינונים מעט יותר נשיאותיים, היו על סף שבירה. הם אמרו כי המשימה שנטלו על עצמם היא בבחינת התאבדות. אחר כך הגיעו הסקרים, שהצביעו על צניחה חופשית של טראמפ ועל איבוד של אחוזים רבים. יריבתו הדמוקרטית, הילרי קלינטון, פתחה בהובלה דו-ספרתית ופילוח המצביעים הראה נתון שצריך להדאיג את טראמפ יותר מכל - הוא החל לאבד תמיכה בקרב קבוצות לבנים, נשים וגברים.

 

מפגינים מחוץ לאולם שבו נאם טראמפ (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים מחוץ לאולם שבו נאם טראמפ(צילום: AP)

רע למישיגן. רע לאמריקה. שלט מחאה נגד טראמפ (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רע למישיגן. רע לאמריקה. שלט מחאה נגד טראמפ(צילום: MCT)

בנוסף הראו הסקרים כי נשים עם השכלת קולג' החלו לברוח מטראמפ כמו מאש ואמרו לסוקרים כי החליטו, נכון לעכשיו, להעביר את תמיכתן לקלינטון כי טראמפ החל להצטייר בעיניהן כמי שאינו מסוגל לכהן במשרה הרמה בשל פזיזותו, בורותו וחוסר התאמתו לתפקיד. נתון מדאיג אחר שעלה מהסקרים: 11 אחוזים מאלו המגדירים עצמם רפובליקנים אמרו כי הפעם יצביעו עבור הילרי.

 

במטה טראמפ, כמו בקרב בני משפחתו המעורבים בקמפיין ולמעשה מנהלים אותו, הבינו כי עם מספרים שכאלה רק נס משמיים יכול להציל את המועמד שלהם.

 

ואז באה התפנית הגדולה. טראמפ נתן צ'אנס למסלול השקט. הוא הכין נאום על בעיות הכלכלה, הוא דקלם אותו מבלי להוסיף הערות צד ומבלי להתפרע על הבמה. הוא נתן מופע בדיוק כמו שהמשפחה רצתה שייתן: של איש שקול, שהביא עמו לבמה לא רק רעש וצלצולים, אלא לשם שינוי גם מצע מסודר. במפלגה הרפובליקנית לא ממש התרשמו: הם מכירים את טראמפ והימרו כי אחרי נאום אחד או שניים בטון רגוע, הוא יחזור לסורו ויביא עמו את הסופה הרעה.

 

נראה שתפסיד רק אם תבצע שגיאה יוצאת דופן. הילרי קלינטון (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
נראה שתפסיד רק אם תבצע שגיאה יוצאת דופן. הילרי קלינטון(צילום: gettyimages)
 

 

שינוי נוסף חל בימים האחרונים באסטרטגיה של טראמפ. אחרי שבמשך שבוע שלם גם הילרי קלינטון וגם ברק אובמה ניתחו את אישיותו כדי להבהיר לציבור כי אין לו את היכולת הנפשית להיות נשיא, להחזיק בקודים הגרעיניים ולפקד על הצבא, הפך טראמפ את העיסוק במחוזות הנפש והפיל אותו בחזרה על קלינטון. הוא כינה אותה "מעורערת בנפשה ולא יציבה",

ואנשים שעובדים למענו הפיצו ברשתות החברתיות סרטונים ערוכים שבהם מתחלפות הבעות הפנים שלה מצחוק לתימהון. זוהי מתקפה מתוכננת היטב: טראמפ החליט להדביק לקלינטון תווית של "מכשפה משוגעת", ונתן דרור לכל העובדים הקריאטיביים שלו להפיץ תעמולה שעוסקת בבריאותה המנטלית והפיזית.

 

טראמפ עדיין יכול להפוך את הקערה על פיה - לא רק משום שיש עוד הרבה זמן עד לבחירות, אלא בעיקר כי הוא מייצג זעם ותסכול של שכבות אמריקניות גדולות שרואים בו את האיש המתאים לפרק את השיטה ואת הממסד. התופעה הזו לא נעלמה, ועדיין יש לו בסיס תמיכה רחב. אולם עם נתונים כאלה בסקרים וכאשר מצביעים נמלטים ממנו, נראה שהוא יוכל לנצח רק אם הילרי תפסיד - כלומר אם היא תבצע שגיאה איומה או שתיחשף איזו קטסטרופה מעבר.

 

בינתיים טראמפ מנסה למתג עצמו כ"מר נורמליות". השאלה הגדולה היא כמה זמן הוא יצליח להתאפק, ואם בכלל השינוי הזה בכלל יעזור לו כאשר הפער בינו לבין קלינטון הוא גדול כל כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ ה"רגוע" בדטרויט
צילום: AP
מומלצים