שתף קטע נבחר

סחיטה בשוק האפור: "נעלים לך את הילדים"

הם לוו כסף - ואז החל הסיוט. 6 נאשמים שפתחו עסק למתן הלוואות בשוק אפור, וכדי לגבות חובות הטילו אימה על הלווים וקרוביהם: "נשרוף אותך עם הילדים, נשבור לך את הרגל". אחד מהם עזב את הבית והעבודה מהפחד

 

 

"אתה רוצה לאכול את הכסף שלי? אני אעלים לך את הילדים. אני יודע איפה אתה גר. אני אשרוף אותך בבית עם הילדים. אני יכול להעלים אותך ואת הילדים וכדאי לך להתחיל לשלם. אנחנו מתצפתים עליך ויודעים כל הזמן איפה אתה נמצא". איומים אלו הם רק חלק מסדרת איומים בפרשת סחיטה ואיומים חדשה בשוק האפור.

 

היום (א') הוגש כתב אישום נגד שישה נאשמים בפרשה - לירן יחזקאל (32), נתנאל ביטון (27), דוד יחזקאל (42), ברוך סרגיי אפסנייב (33), עידן אפרייט (35) וואכד חנבוט (56). פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה לבית משפט המחוזי כתב אישום חמור נגדם, ובו הם נאשמים בקשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים, שיבוש מהלכי משפט, סחיטה בכוח, הצתה, איומים, עבירות מס, הלבנת הון ועבירות נוספות.

 

בכתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין גיא רוסו ונעם שביט, נכתב כי לירן, נתנאל ודוד יחזקאל הם קרובי משפחה. במסגרת עסק למתן הלוואות וניכיון המחאות ב"שוק אפור", פעלו שלושתם ושני נאשמים נוספים בדרכים הכוללות אלימות מילולית ופיזית קשה, בשיטות של הטלת אימה על הלווים השונים ובני משפחותיהם, במטרה להבטיח את גביית החזר החובות. העסק התנהל בין 2008 ל-2012 ולא דווח למס הכנסה. החייבים נסחטו ואוימו בצורה קשה, וכך למשל אחד מהלווים עזב מהפחד את ביתו ואת מקום עבודתו.

 

לווים שלא עמדו בתשלומים ספגו איומים בטלפון ובפגישות. כך, למשל, אדם שנטל הלוואה של כמה אלפי שקלים והתקשה להחזיר ספג איומים ונאמר לו: "אשבור לך את כל הגוף", "אתה לא תדרוך על הרגל אפילו פעם אחת", "הכסף יילך לבית חולים". לאחר שאחד הנאשמים נחקר במשטרה הוא אמר לו: "אני מבין שאתה לא רוצה לשלם את החוב אם פנית למשטרה. תהיה בריא. הר והר לא נפגשים, אדם ואדם נפגשים".

 

לאדם נוסף שהסתבך איתם אמרו הנאשמים: "יא חתיכת שרמוטה. אם אתה לא חוזר אליי היום בנייד אל תחזור בכלל. אני מבטיח שתשלם על זה בבית חולים". ללווה נוסף הבטיחו ש"יעלימו לו את הילד". אחר קיבל מכת אגרוף ונאמר לו על ידי נאשם שהוא "יאנוס אותו". לעבר ביתו של לווה אחר הושלך בקבוק תבערה וגרם נזק. במקרה אחר היה שימוש ברימון הלם.

 

"הקורבנות מפחדים" 

עורכי הדין רוסו ושביט כתבו בבקשת המעצר כי "פעילותם העבריינית המאורגנת של המשיבים - עסק למתן הלוואות וניכיון המחאות 'בשוק האפור' - לוותה דרך קבע בעבירות פליליות קשות של סחיטה באיומים ובכוח, תוך שימוש באלימות פיזית, בבקבוקי תבערה ואף ברימון הלם. כל זאת לצד איומים קשים, חוזרים ונשנים, כלפי חייבים שלא עמדו בהסדרי החזר ההלוואות שלהם".

עו"ד חצרוני (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד חצרוני(צילום: מוטי קמחי)

 

לדבריהם, "היכרותם של המשיבים עם מרבית עדי התביעה מעלה חשש כי הם ינסו להשפיע על עדים אלו. מהודעות רבות של עדי תביעה ניתן ללמוד באופן ברור על פחדם הרב מהמשיבים, ואין להתעלם מכך שרבים מעדי התביעה חששו להתלונן נגד המשיבים, חרף ראיות ברורות ואובייקטיביות לאיומים קשים שבוצעו כלפיהם על ידי מי משהמשיבים". החקירה נוהלה על ידי ימ"ר תל אביב, יחידת יהלום ברשות המסים ובשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

 

עו"ד שחר חצרוני, שמייצג את נתנאל ביטון עם עו"ד תמיר סננס, מסר בתגובה: "נראה שכתב האישום שהוגש מנופח ומופרך. כבר מקריאה ראשונית נראה שאין לו בסיס במציאות ואני סמוך ובטוח שאחרי שנקרא את חומר הראיות בתיק ונבין שאין בסיס לאישום הזה - נשכנע את בית המשפט שמקומם של הנאשמים אינו בבית המעצר".

 

עורכת הדין תום הלפרין ממשרד נס בר נתן, שמייצגת את עידן אפרייט, מסרה בתגובה: "כתב האישום הוגש היום. אנו שמחים לראות שכפי שסברנו מהיום הראשון וכפי שקבע בית המשפט חלקו של הלקוח שלנו הוא משני ביותר. אנו נלמד את חומר החקירה ונגיב בהתאם".

 

עו"ד טל ליטן, שמייצג את ברוך סרגיי אפסנייב יחד עם עו"ד משה סוחמי, מסר בתגובה: "חומר הראיות דל, וכך התוצאה תיראה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים