שתף קטע נבחר

הממשלה בפולין: מאסר למי שיגיד "מחנות השמדה פולניים"

בניסיון למנוע את ייחוס מחנות ההשמדה הנאציים לעם הפולני, ולאחר עימות מתוקשר עם ממשל אובמה בנושא, אישרה הממשלה בוורשה להעניש - עד מאסר של 3 שנים - כל מי שיגדיר את המחנות "פולניים". החוק צפוי לעבור בקלות בפרלמנט

 

 

נלחמים על התדמית: ממשלת פולין אישרה אתמול (יום ג') חוק שיאפשר להטיל עונש מאסר על כל אדם, פולני או בעל אזרחות זרה, שישתמש במושג "מחנות השמדה פולניים" ביחס למחנות שהפעילו הנאצים בפולין הכבושה במלחמת העולם השנייה.

 

מטרת החוק היא להתמודד עם בעיה שעמה המדינה מתמודדת זה שנים - שימוש של גורמים זרים במושג "פולני" בבואם להתייחס למחנות ההשמדה הנאציים. החוק יאפשר הטלת עונש מאסר של עד שלוש שנים.  

אושוויץ לא "פולני" (צילום: AP) (צילום: AP)
אושוויץ לא "פולני"(צילום: AP)
 

כלי תקשורת ופוליטיקאים ברחבי העולם מגדירים לא פעם את המחנות הנאציים "מחנות פולניים". במאי 2012 התייחס נשיא ארצות הברית ברק אובמה ל"מחנה מוות פולני" במהלך נאום, ועורר את זעמה של ממשלת פולין - עד שלבסוף נאלץ הממשל האמריקני לפרסם התנצלות והבהרה כי הנשיא "שגה בדיבורו".

 

החשש בפולין הוא שככל שעובר הזמן מאז המלחמה, הדור הצעיר ברחבי העולם יניח שהפולנים ניהלו את אושוויץ, טרבלינקה ומחנות השמדה גרמניים אחרים. "אבותינו ואימותינו לא היו אחראים לפשעי

השואה, שבוצעו על ידי פושעים נאצים על אדמה פולנית כבושה", אמר אתמול שר המשפטים, זביגנו זיוברו. "האחריות שלנו היא להגן על האמת ועל הכבוד של העם והאומה הפולניים, ושל אבותינו ואבות אבותינו".

 

אף שהחוק אושר לפי שעה רק בממשלה, הוא צפוי לעבור בקלות בפרלמנט, שבו יש רוב למפלגת השלטון הלאומנית "מפלגת החוק והצדק".

 

פולנים רבים תומכים בחוקים אלו, ולא רואים הבדל גדול בינם לבין חוקים נגד הכחשת שואה. יחד עם זאת, מבקרי החוק טוענים שהממשלה לא תוכל באמת לאכוף את החוק ולהעמיד אנשים למשפט - וכי המטרה האמיתית של החוק היא למנוע את חקירת העבר הפולני בזמן השואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ילדים במחנה ההשמדה אושוויץ
צילום: AP
מומלצים