שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: אביגיל עוזי

  סי היימן נפרדת מאביה בטקס לזכרו: "היכן שלא היית, שם ניגנת"

  הזמרת דיברה בטקס האשכבה של אביה, המלחין נחום (נחצ'ה) היימן, שהלך לעולמו בגיל 82. "הוא מת לי בידיים", אמרה, וסיפרה על צוואתו: "הוא ביקש שלא נבכה, שנשיר אותו". השרה מירי רגב: "הוא היה גשר בין תרבויות"

   

   

  "הוא מת לי בידיים", סיפרה הזמרת סי היימן לפני טקס האשכבה לאביה נחום (נחצ'ה) היימן, שנערך היום (ה') בתיאטרון הקאמרי בתל אביב בהשתתפות מאות אנשים. "הוא נתן לי מעין הודעת צוואה", הוסיפה, "בשבוע שעבר אמר לי 'ביום שאמות - אם יש לך הופעה, תופיעי. תשירו אותי. אל תבכו, תשירו אותי. ואני אשיר". הלווייתו של המלחין תיערך ב-18:00 בבית העלמין מנוחה נכונה בכפר סבא.

   

  ירדנה ארזי והגבעטרון שרים לזכרו של נחצ'ה היימן

  נפרדים מנחצ'ה היימן: "שיריו הם ארץ ישראל"

   השירים הגדולים של נחום היימן

   

  היימן, מגדולי המלחינים וחתן פרס ישראל לזמר עברי, הלך אמש (ד') לעולמו בגיל 82. הוא סבל מבעיות בריאותיות וכלכליות בשנים האחרונות, ואתמול נפטר בבית החולים מאיר בכפר סבא לאחר שאושפז בשל חיידק אלים. במשך עשרות שנות פעילות הלחין היימן יותר מאלף שירים, רבים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל בזמר העברי, כמו "החול יזכור", "שירים עד כאן", "כמו צמח בר", "חופים" ועשרות נוספים.

   

  בתו סיפרה על רגעיו האחרונים. "הוא היה בלי הכרה, אבל העיניים שלו היו פתוחות וכאילו היה נראה לי שהוא שומע אותי וביקשתי ממנו שיישאר עוד קצת. לקחתי את היד הגדולה שלו, שילבתי את האצבעות שלנו והן כבר לא זזו כי הוא היה מונשם, ודמיינתי לי שאנחנו מטיילים על הגלבוע, איפה שהכל התחיל".

   

   

  סי היימן בטקס של אביה. "היה אהוב כל חייו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  סי היימן בטקס של אביה. "היה אהוב כל חייו"(צילום: מוטי קמחי)

  "אני חושבת שאבא התחיל להיפרד כבר בשלוש שנים האחרונות, עם הדמנציה, הקושי, המחלות, הזיקנה, החוסר, אבל בפרידה האישית שלי כרגע אני לא לוקחת שום צד מהדברים האלו. פשוט, אומרים תמיד שגם כשיש משהו שהוא מעט, אתה בסוף מתגעגע גם למעט הזה. כל הזמן אמרו לי את זה, כל הזמן הכינו אותי לזה, ועכשיו כבר מאתמול כשהוא איננו אני מתגעגעת אפילו לזה. זהו, הוא איננו", הוסיפה. כשנשאלה אם הופתעה מהתגובות למותו של אביה, השיבה: "אבא היה אהוב ומושמע כל חייו. לא אתבכיין".

   

  במהלך הטקס נשאה היימן דברים על אביה. "אני לא פה בשם הצעקה שאבא השאיר אחריו", אמרה, "גם לא בשם מנגינותיו המדהימות. אני פה להספיד אותך, אבא שלי. את האבא הפרטי שלי. לפני הכל ואחרי הכל היית אבא שלי.  אין כל כך איפה לשבת שבעה, אין אצלנו בית אחד. היכן שלא היית, שם ניגנת. בעשרות אלפי בתים בישראל יבכו עליך. אני מקווה שאתה יודע שעשיתי כל שביכולתי ששנותיך האחרונות יהיו קלות יותר". בסיומם של הדברים הקריאה שיר שכתבה לאחרונה כפרידה מאביה. "היה שלום אבא אהוב, אני כל כך מתגעגעת", חתמה את דבריה בקול רועד. 

   

  נחום היימן. "רצה שישירו אותו" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  נחום היימן. "רצה שישירו אותו"(צילום: מוטי קמחי)
   

  הטקס נפתח בשיר "החול יזכור" בביצועה של רוחמה רז, והמשיך בדבריה של שרת התרבות מירי רגב. "באנו לכאן היום כדי להיפרד ממלחין גדול ומאדם גדול. אדם פשוט שהקפיד שלא יקראו לו בשם "נחום" אלא בשם נחצ'ה, שניתן לו בקיבוץ", אמרה. "הציבור הישראלי אהב את נחצ'ה כי הוא היה גשר בין תרבויות, זמנים ומקומות. הוא ידע יותר מכולם איך לחבר מילים למנגינה, כך שיוכלו לדבר לכל אחד - לא משנה מאיפה הגיע ואיפה נולד, לא משנה אם גר בקיבוץ או בעיר, לא משנה אם היה צעיר או מבוגר, דתי או חילוני: עם כולם מצא נחצ'ה שפה משותפת. זה מה שהפך אותו למשמעותי כל כך, בעיצוב התרבות וההוויה הישראלית. רבים מהשירים של נחצ'ה עודדו אותנו והצליחו להראות את הצד היפה והאופטימי שקיימים גם בימים קשים".

   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  רגב דיברה על הקשיים הכלכליים שעמם התמודד המלחין בשנותיו האחרונות, בדומה לאמנים ותיקים נוספים. "האמנים הוותיקים – שעל היצירה שלהם גדלנו והתחנכנו – הם חלק מהעוגנים החברתיים והתרבותיים שלנו, הם המחברים אותנו לעצמנו, לזהות הישראלית שלנו. הם תרמו לנו את מפעל חייהם ואת כישרונם, ואנחנו צריכים להשיב להם כגמולם, בוודאי בשעת מצוקה", אמרה והבטיחה לפעול בנושא.   

   

   

  מירי רגב וסי היימן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מירי רגב וסי היימן(צילום: מוטי קמחי)

   

  מירי אלוני בטקס האשכבה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מירי אלוני בטקס האשכבה(צילום: מוטי קמחי)
   

  בהמשך נפרד גם סגן ראש עיריית תל אביב אסף זמיר: "נחצ'ה, היית פרח בר שנטע שורשים עמוקים בתרבות הישראלית. נוח על משכבך בשלום", והמוזיקאי חנן יובל הוסיף: "המנגינות שלך הנן מתנה לכל זמר. אתה חרוט בתודעה הישראלית עמוק עמוק". 

   

  סי היימן עם עמיר פרץ (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  סי היימן עם עמיר פרץ(צילום: מוטי קמחי)

  "הוא הכניס אותי לעולם הזמר העברי", אמר המשורר יורם טהרלב בטקס, והוסיף: הוא הותיר אחריו שירים נפלאים ומציאות עצובה, בתוך הנוף של המוזיקה המסחרית של ישראל הייתי אומר שהוא חי כמו צמח בר".

   

  שמוליק צבי, חוקר הזמר העברי, היה אחד מאחרוני הדוברים. "הלכת לנו, חבר", אמר וסיפר כי היימן ביקש להודות בכל הזדמנות לשלושה אנשים: נתן יונתן, יורם טהר לב ושלמה ארצי, "שתמכו בכל מאחורי הקלעים מבלי להביא לידיעת הציבור בשנים האחרונות".

   

  הטקס הסתיים בדבריה של בתו השנייה של היימן, בילי, שפיזרה פרחים על ארונו. הקהל נעמד לאחר מכן למחיאת כפיים ממושכת, ואחרונה.

   

  אושיק לוי בטקס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אושיק לוי בטקס(צילום: מוטי קמחי)

  נאומה של רגב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  נאומה של רגב(צילום: מוטי קמחי)

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  טקס האשכבה לנחום היימן
  צילום: מוטי קמחי
  לאתר ההטבות
  מומלצים