שתף קטע נבחר

הימר בכרטיסי אשראי של אחרים - ולא ייכלא

צעיר מכור להימורים הורשע ב-15 עבירות מרמה. מאחר שהודה והחל שיקום קבעה השופטת יעל אבירם כי ענישה מחמירה עלולה רק להזיק

בית משפט השלום בחיפה קבע לאחרונה שצעיר מכור להימורים, שהודה ב-15 עבירות הונאה בכרטיסי אשראי, לא ייכנס לכלא אלא ירצה רק 160 שעות לתועלת הציבור בעמותת צער בעלי חיים. השופטת יעל אבירם קבעה כי מאחר שהנאשם הודה, שיתף פעולה ועובר שיקום – ענישה מחמירה תסיג לאחור.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

את העבירות ביצע הנאשם לפני כשלוש שנים כשהיה כבן 26. הוא ניסה לזכות בהימורים בעזרת כרטיסי אשראי של אחרים, אך בפועל זכה רק פעם אחת, ובסכום נמוך יחסית.

 

בעקבות מעשיו הגישה נגדו המדינה כתב אישום וייחסה לו שורת עבירות של ניסיון לקבל דבר במרמה. הצעיר הודה מיד ושיתף פעולה. אף על פי ש"מתחם הענישה" בעבירות אלה נע בין מאסר בעבודות שירות לבין מאסר ממושך בפועל, שירות המבחן המליץ על עונש של שירות לתועלת הציבור (של"צ) בלבד.

 

קצינת המבחן העידה כי הנאשם עובר טיפול ותהליך שיקומי מקיף, וכי בעקבות הטיפול חלה "תפנית חיובית מהותית בחייו". כעת נדרשה השופטת יעל אבירם לגזור את עונשו.

 

בשל אופי העבירות וסמיכות הזמנים היא החליטה להתייחס אל כל העבירות כאל אירוע אחד, מאחר שסברה כי כולן בוצעו במסגרת "גל עברייני אחד", שאליו נסחף הנאשם כשהתמכר קשות להימורים. היא העירה שהעבירות לא בוצעו ברמת תחכום גבוהה, כמעט כולן ברמת הניסיון בלבד, מה גם שלא נגרם נזק כספי לקורבנות.

 

עוד צוין כי מדובר בצעיר עם עבר נקי שלקח אחריות מיד והביע חרטה אמיתית. "למרות קשיים בחייו – אישיים, משפחתיים וכלכליים - עושה הנאשם מאמצים ניכרים להשתקם, בסיוע רשויות הטיפול. כפי שצוין – במסגרת הליכי הטיפול והשיקום - מטופל הנאשם הן בשירות המבחן והן ביחידה ייעודית להתמכרויות", נכתב בפסק הדין.

 

לפיכך סברה השופטת אבירם שעדיף לאפשר לנאשם להמשיך במסלול הטיפולי ולא להענישו באופן חמור. "ענישה מחמירה עלולה להסיג לאחור את כל המאמצים והמשאבים שהשקיעו הן הנאשם והן שירות המבחן והיחידה להתמכרויות. ענישה מעין זו תהא מנוגדת להיגיון הבריא, לרוח הפסיקה ולהוראות החוק", כתבה.

 

לעניין זה היא ציינה כי בחוק העונשין הודגש שיש להעניק מעמד מרכזי לאופק שיקומי. "בענייננו, כאמור, הפציע אופק כזה המתאים לנאשם ומשרת גם את האינטרס הציבורי", סיכמה השופטת והזכירה שלנאשם שני ילדים קטנים, והוא המפרנס היחיד של משפחתו.

 

בסיכומו של דבר הטילה השופטת על הנאשם של"צ בהיקף של 160 שעות בעמותת צער בעלי חיים, וכן מאסר על תנאי של שישה חודשים והתחייבות בסך 4,000 שקל בערבות עצמית להימנע לעבור עבירות דומות למשך שנתיים. עוד נקבע כי במידה שהנאשם יסטה באופן כלשהו מהנחיות שירות המבחן, יוחזר עניינו לבית המשפט לדיון מחדש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים