שתף קטע נבחר

חקירה בשפת הסימנים: "ייבאו קבצנים והטילו אימה"

הוארך המעצר של החשודים בהבאתם לארץ של כבדי שמיעה ממזרח אירופה, העסקתם כקבצנים שחילקו בובות - ותקיפתם. גם כמה מהחשודים הם חירשים, נגד אחד מהם נטען כי הטיל אימים על העובדים עמו: "זו חקירה מורכבת במיוחד"

 

 

 

הם הביאו לארץ קבצנים חירשים-אילמים כדי לעבוד בקבצנות, סחטו באיומים ואחד מהם אף הטיל אימה על האנשים שעבדו לצדו, ועל מתחריו. אלו לפחות החשדות נגד שישה בני אדם, בהם שני אבות ושני ילדיהם, שנטען כי הפעילו רשת להבאה והעסקה של כבדי שמיעה ודיבור ממזרח אירופה כקבצנים. מעצרם של שלושה מהחשודים הוארך בכשבוע בבית משפט השלום בראשון לציון, שלושה חשודים נוספים יישארו במעצר עוד שלושה ימים.

 

בדיון הארכת המעצר של אדוארד קובליוב מנתניה הוא נחשד בסיוע להלנת תושב זר, עבודת כפיה, כליאת שווא, תקיפה, עיכוב דרכון, סחר בבני אדם לעבודת כפיה ושוד. במשטרה טענו כי הוא היה "אחד מראשי הקבוצה והטיל אימים על אנשים שעבדו יחד איתו, ועל מתחריו בשוק".

 

קובליוב הוא חירש בעצמו, כמו גם יהורם בלילטי מאשקלון, חשוד נוסף שמעצרו הוארך בשבוע ומיוחסות לו עבירות דומות. בנוסף הוארך בשלושה ימים המעצר גם של יגל בלילטי, בנו של יהורם. בנוסף הוארך בשישה ימים מעצרו של ולדימיר שצ'בונייב מראשון לציון ובשלושה ימים מעצר בנו מרק שצ'בונייב ומעצר ולדימיר טרטיאקוב, אזרח אוקראינה.

 

במשטרה אמרו כי "חקירה זו מורכבת במיוחד, עקב העובדה שמדובר באנשים חירשים אילמים. חלק גדול מהקורבנות הם חירשים אילמים שמדברים בשפה הרוסית. היכולת שלנו להביא מתורגמנים שדוברים את שפת הסימנים הרוסית היא מוגבלת. מעבר לזה, גם חקירה בשפת הסימנים בעברית היא מורכבת וארוכה ממה שלוקחת חקירה רגילה".

החשוד קובליוב. פרקליטו: "הגיעו מרצונם החופשי למכור בובות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החשוד קובליוב. פרקליטו: "הגיעו מרצונם החופשי למכור בובות"(צילום: מוטי קמחי)
 

פרקליטו של קובליוב טען כי למרשו "יריבות עם קבוצה אחרת, שעוסקת בהתרמה של בובות. המשטרה טועה בדרך שבה היא הולכת. מדובר באנשים שמגיעים מרצונם הטוב והחופשי מחו"ל על מנת למכור בובות. איש לא מונע מהאנשים האלה להסתובב ברחובות ולפנות לכל גורם שיסייע להם, ויש במדינה הרבה כאלה, ולהתלונן על מה עושים בהם". 

  

החקירה החלה בעקבות פעילות יזומה של פקחי רשות האוכלוסין וההגירה בשיתוף פעולה עם הגורמים המקצועיים במשרד לביטחון פנים ונוהלה על-ידי יחידה ארצית של המשטרה. בחקירה סמויה התברר כי המעורבים הביאו ארצה והעסיקו שלא כדין כבדי שמיעה ודיבור ממזרח אירופה, בעיקר מאוקראינה, שהגיעו לארץ באשרת תייר, שתוקפה פג זה מכבר.

 

הדירה נחשפה לפני כשבועיים על-ידי פקחי רשות ההגירה, שבתחילה חשבו שמדובר בעובדים לא חוקיים. במסגרת החקירה אותרו עד כה כעשרה קורבנות, שהוחזקו בדירה באזור נתניה. הם הועברו למקלט המיועד לקורבנות סחר בבני אדם.

 

מהחקירה הסמויה עלה חשד כי הקורבנות הועסקו כקבצנים המבקשים נדבה באמצעות פתקים על אודות מצבם וחלוקת בובות, וחולקו לאזורים שונים ברחבי הארץ, בעיקר באזורי בילוי. בסוף היום הם התחלקו עם החשודים בפדיון היומי. לפי החשד, הופעלה נגדם אלימות תוך סחיטה ואיומים. עוד עולה חשד למקרה של תקיפה מינית כלפי אחת הקורבנות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אחד החשודים, אדוארד קובליוב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים