שתף קטע נבחר

שר האנרגיה הורה לסגור את היחידות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה

במסיבת עיתונאים בירושלים הודיע השר שטייניץ על הכוונה לסגור את ארבע היחידות הפחמיות בתחנת הכוח "אורות רבין". הוא הודיע שיוקמו תחנות כוח שיפעלו באמצעות גז טבעי וכשהן יחלו לפעול - לכל המוקדם בעוד שש שנים - היחידות הפחמיות ייצרו חשמל רק בחירום

המאבק בזיהום האוויר עולה מדרגה: שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר לפני הצהריים (יום ד') כי החליט לסגור את ארבע היחידות הפחמיות בתחנת הכוח בחדרה ולהקים במקומן תחנות כוח חדשות שיופעלו בגז טבעי. השר שטייניץ אמר: "מינימום פחם - מקסימום ביטחון". היחידות הישנות ישמשו לחירום בלבד, כשתחנות המופעלות בגז טבעי יוכלו לפעול - לכל המוקדם בשנת 2022. במשרד האנרגיה אמרו כי חברת החשמל לא תפעיל את התחנות שיופעלו באמצעות גז טבעי.

 

השר שטייניץ במסיבת העיתונאים (צילום: שלומי אמסלם) (צילום: שלומי אמסלם)
השר שטייניץ במסיבת העיתונאים(צילום: שלומי אמסלם)

 

במסיבת עיתונאים בירושלים אמר שטייניץ: "החלטתי לסגור את התחנות הפחמיות בחדרה ולהקים במקומן תחנות כח חדשות שיופעלו בגז טבעי. הצעד המרכזי שאיפשר את ההחלטה הזו הייתה הבחינה שעשינו בשבועות האחרונים שאיפשרה לי לקבוע שאנחנו יכולים לשמור על רמה דומה של ביטחון אנרגטי תוך ויתור על התחנות הפחמיות הישנות 1-4".

 

הוא אמר כי לאחר דיון בקבינט והבדיקות שנערכו הוחלט על המהלך, שהתאפשר לדבריו בשל התקדמות במתווה הגז. "בימים האחרונים, לאחר שההחלטה התגבשה, הגענו לדיאלוג עם משרד האוצר ובשבוע שעבר נפגשתי עם השר החדש להגנת הסביבה זאב אלקין ולשמחתי נוצרה בינינו הבנה ושיתוף פעולה בין שני המשרדים. זה חיזק את התחושה אצלי שאפשר לצעוד קדימה", אמר השר שטייניץ. 

 

 

התחנות הפחמיות הישנות יוחלפו בתחנות גז חדשות, ויועברו לשימור כאשר יוקמו באופן מהיר תחנות חדשות המופעלות באמצעות גז טבעי. הוא הוסיף: "אני מצפה מכל הגורמים להתגייס לכך: חיבור המאגרים החדשים לויתן, כריש ותנין למערכת הגז. וכמובן שימור התחנות הישנות שיוכלו לספק חשמל בעת חירום. האחריות על הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל מונחת על כתפי. ההחלטה הזו הגיעה לגיבוש רק כאשר השתכנעתי לחלוטין שניתן באמצעות חלופות. ההחלטה הזו לא קלה ושפוטה. היא שינוי במשרד האנרגיה והיא תואמת את מה שהכרזתי עליו לפני כמה חודשים. אנחנו עושים זאת מתוך דאגה לבריאות הציבור, לאיכות הסביבה אבל תוך שמירה על עיקרון הברזל שאנחנו חייבים לשמר רמה גבוהה של ביטחון אנרגטי".

 

במסיבת העיתונאים אמר שטייניץ כי "המטרה שלי כשר האנרגיה היא להשתמש יותר ויותר בגז הטבעי. סוף סוף מתווה הגז זז קדימה ואנחנו יוכלים להרשות זאת לעצמנו. זה אינטרס של המשק הישראלי. בחשמל בתעשייה ובתחבורה הכבדה. אתם תראו את המאמצים האלה קורמות אור וגידים. זה אוויר יותר נקי לכולנו בכל התחומים".

  

מנכ"ל המשרד, שאול מרידור, הוסיף: "הזמן הכי קרוב שאפשר לדבר עליו הוא בעוד שש שנים. זה יצריך שיתוף פעולה מלא עם כל הגורמים. חלק מהעניין יהיה לבחון את כל האפשרויות כדי להביא את זה לתוכנית פעולה. כל האפשרויות פתוחות. חברת החשמל לא תפעיל את התחנות הגזיות".

 

במשרד להגנת הסביבה בירכו על ההחלטה. השר זאב אלקין אמר: "החלטה אמיצה זו תוביל בעוד מספר שנים להפסקה מוחלטת של הזיהום וכן התחלואה והתמותה כתוצאה מיחידות מזהמות אלו; ותצעיד את משק החשמל למאה ה-21 - כפי שנעשה במדינות המפותחות בעולם. החלטה זו, כפי שהראו העבודה והדוח שהמשרד להגנת הסביבה פרסם והציג בוועדת הכלכלה בכנסת לאחרונה, תוביל לחיסכון משקי של מיליארדי שקלים רבים. זהו צעד קריטי ראשון וחשוב, וכעת יש לעגן את ההחלטה באופן שיובטח לציבור כי אכן תופסק הפעלת היחידות הפחמיות בלוח זמנים קצר ככל האפשר". 

חברת החשמל הודיעה כי היא "מברכת על החלטת השר אשר הסיר את אי הוודאות סביב אופן ייצור החשמל בתחנת הכח אורות רבין. חברת החשמל הצהירה בעבר וכך גם היום: ההחלטה לגבי אופן ייצור החשמל ביחידות הייצור 1-4 בתחנת הכח אורות רבין היא עניין של מדיניות משק החשמל . החברה הציגה עמדתה בפני הגורמים הרלבנטיים כשלנגד עיניה סוגיות של אמינות אספקה , בטחון אנרגטי, התמודדות עם איומים והבטחת אספקת חשמל יציבה ונקייה".

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין', אמר כי ההחלטה לסגירת התחנות אינה שלמה כל עוד בשש השנים הקרובות, לפחות, ימשיכו התחנות לפעול באמצעות פחם: "שש שנים הם פרק זמן לא קצר שבו תושבי חדרה והסביבה ימשיכו לנשום חומרים מסוכנים מבלי שיש סולקנים בתחנות הכוח. לפי עמדת המשרד להגנת הסביבה, ניתן כבר כיום לקיים משק אנרגיה ללא התחנות הפחמיות ואנו קוראים למשרד האנרגיה לא להתמהמה ולסגור את התחנות לאלתר".

 

מגרינפיס, שנאבק להשבתת תחנות הייצור הישנות בחדרה, נמסר: "זהו צעד קיומי בדרך ליציאת ישראל מהפחם ההורג וניצחון לכל אחד ואחת מאזרחי ישראל. לא פחות מאלפים יהיו חבים את חייהם לשר האנרגיה אחרי השבתת התחנה ההורגת. אלפים הצטרפו למאבקנו לסגירת התחנה הישנה בחדרה ואנו שמחים ששטייניץ הקשיב סוף סוף לקריאת ההשכמה מהציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים