שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  החרדים זעמו, כץ סירב להתערב - אך נתניהו התערב וקבע: העבודות בשבת יצומצמו

  שר התחבורה כץ לא הסכים להתערב בנושא עבודות הרכבת בשבת, אבל נתניהו שינה את ההחלטה. העבודות בפרויקט שדרוג תחנת השלום בת"א יתקיימו כמתוכנן ואיילון ייחסם לתנועה, אך עבודות בקווי רכבת אחרים יידחו. בנוסף, תוקם ועדה

   

  תכנון חסימות הדרך בעקבות העבודות ()
  תכנון חסימות הדרך בעקבות העבודות

  החרדים זעמו, אבל היום ומחר - במהלך השבת - יתבצעו בכל זאת עבודות בפרויקט שדרוג תחנת רכבת השלום בתל אביב. לאחר שהשרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, יחד עם חבר הכנסת משה גפני, כתבו לראש הממשלה בנימין נתניהו כי "הממשלה רומסת את השבת", הודיע הבוקר (יום ו') נתניהו כי חלק מהעבודות בפרויקט יידחו, אך "כל העבודות שדחייתן כרוכה בסיכון חיים יתקיימו כמתוכנן, כולל אלו בנתיבי איילון". זאת, לאחר שהשר ישראל כץ סירב להתערב בנושא העבודות בשבת.

   

  בהודעת לשכת ראש הממשלה נאמר כי "לאחר שהסיעות החרדיות גילו כי בניגוד למסרים שהועברו אליהן ממשרד התחבורה מתבצעות בשבת עבודות תשתית של רכבת ישראל, הגיעה הקואליציה לסף משבר.ראש הממשלה התערב כדי לפתור את המחלוקת, ניהל דיונים לאורך הלילה ולאחר שנבחנו כל ההיבטים החליט כי כל העבודות שדחייתן כרוכה בסיכון חיים יתקיימו כמתוכנן, כולל זו בנתיבי איילון. לצד זאת, העבודות על מסילת הרכבת בנתב"ג-מודיעין ובית יהושע-עתלית ניתנות לדחייה ולא יתקיימו בשבת זו".

   

   

  בנוסף החליט נתניהו להקים ועדה "שתפקידה להדק את התאום בין משרד התחבורה לסיעות החרדיות. בראש הוועדה יעמוד ראש סגל לשכת ראש הממשלה, והיא תכלול את מנכ"לית משרד התחבורה, מפכ"ל המשטרה, ושרי הסיעות החרדיות או נציגיהם". בכותרת ההודעה נאמר כי "נתניהו פתר את המשבר הקואליציוני בנושא עבודות הרכבת בשבת".

   

  לאחר ההחלטה אמרו בסיעות החרדיות כי ההודעה של נתניהו היא על דעתם. מבחינתם, כל עבודה שאיננה נחוצה לא תיעשה בשבת, וזה המסר החשוב שיצא. לדברי גורמים המעורים בנושא, בלשכת ראש הממשלה אף ביקשו מהחרדים שלא לחגוג את הפשרה שהושגה כדי לא לקומם אף אחד

   

  נתניהו הודיע על כך לאחר שאתמול שוחחו דרעי, ליצמן וגפני עם שר התחבורה ישראל כץ וטענו כי התנהלותו "חמקנית". השר כץ הסביר לראשי המפלגות החרדיות כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו להתערב ולהנחות בנושא ביצוע עבודות הרכבת בשבת. בשיחה אמר להם כי הדרך החוקית היחידה למנוע את העבודות בשבת היא ביטול ההיתרים על-ידי שר העבודה, חיים כץ, דבר שיחייב נימוקים מקצועיים, כולל עמדה חד משמעית של המשטרה שמזהירה ושוללת ביצוע העבודות ביום חול או פנייה לראש הממשלה לקבלת החלטת ממשלה שתנחה את הרכבת לבטל את העבודות, שלא בהתאם לשיקולים מקצועיים.

   

  דרעי, ליצמן וגפני (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן) (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
  דרעי, ליצמן וגפני(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, גיל יוחנן)
   

  העבודות יחלו היום בשעה 16:00 ויימשכו ברצף עד שבת בשעה 19:30. הן מתבצעות במסגרת בניית טרמינל נוסעים חדש בתחנת השלום. תנועת כלי הרכב על נתיבי איילון לכיוון דרום תוסט דרומה דרך כביש הגישה למחלף, התנועה לכיוון צפון תיחסם ולא תתאפשר תנועת כלי רכב והולכי רגל על גשר השלום ורחוב גבעת התחמושת לשני הכיוונים.

   

  גדרות ומחסומים יוצבו במתחם הסמוך לכניסה למרכז עזריאלי. מטרת הפרויקט היא הקמת טרמינל חדש שיאפשר כניסת ויציאת נוסעים היישר אל גשר השלום, מצדו הדרומי, והקמת משטח לחניית רכב דו גלגלי במפלס הגשר. במהלך העבודות יונפו שני מבני ענק בגובה של 6.4 מטרים, באורך של כ-60 מטרים ובמשקל כולל של 60 טון פלדה. מבנים אלו ישמשו כבסיס לרצפת אולם הטרמינל הדרומי.

   

  הדמייה: כך תיראה התחנה לאחר השדרוג (צילום: ערי גושן אדריכלים) (צילום: ערי גושן אדריכלים)
  הדמייה: כך תיראה התחנה לאחר השדרוג(צילום: ערי גושן אדריכלים)
   

  פנייתם של השרים החרדים לראש הממשלה ()
  פנייתם של השרים החרדים לראש הממשלה

  "ידוע שמה שלא חייבים לא עושים. אתה שר התחבורה ואתה צריך לקבל אחריות", אמרו דרעי, ליצמן וגפני לשר כץ. "אם לא תדאג לזה, אנחנו רואים בזה הפרה של הסטטוס קוו". לאחר מכן שיגרו הבכירים החרדים מכתב לנתניהו ובו טענו: "עבודות אלו יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. נוכח הדחיפות, ומאחר שאין אנחנו יכולים לשאת באחריות ממשלה הרומסת את קדושת השבת בפרהסיה, נבקשך כי תורה על מתן הנחייה מיידית לדחות את ביצוע העבודות".

   

  לפני הודעת נתניהו קראה סיעת "ישראל ביתנו" לראש הממשלה ולשר התחבורה שלא לסכן חיי אדם ולאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת: "אסור ששיקולים לא ענייניים יתערבו בשיקולים מקצועיים ויביאו לסיכון חיי אדם בכבישים ולפגיעה בשגרת חייהם של מאות אלפי ישראלים", אמרו בסיעתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

   

  ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר סיעת המחנה הציוני, הזהירה כי "כרגיל, נתניהו דואג לעצמו במקום לדאוג לאזרחי ואזרחיות המדינה, וכך נפתר 'משבר השבת' עוד לפני שבאמת נהייה משבר – על חשבון הציבור. זה שנים שמדינת ישראל מאפשרת עבודות בשבת, שפגיעתן בציבור הנוסעות והנוסעים והנהגים פחותה. אם ראש הממשלה רוצה לשנות את הסטטוס קוו, שיתחיל בתחבורה ציבורית בשבת, בשביל כל אלה שלא יכולות ויכולים להרשות לעצמןם רכב פרטי".

   

  אחרי הזעם החרדי נשלחה אתמול חוות הדעת של המשטרה לנתניהו שמבהירה כי לא ניתן יהיה לקיים את העבודות באמצע השבוע. רב-פקד הדס פטר, עוזרת של היועץ המשפטי של המשטרה, כתבה: "העבודות מחייבות חסימה חלקית אך משמעותית של נתיבי איילון דרום. בהתאם להמלצה מקצועית של ראש אגף התנועה ירון בארי, לא ניתן לבצע באמצע השבוע חסימה כזו היות שהיא תגרום לפקקי תנועה ולחסימות בכל אזור גוש דן. בנוסף, כוחות ההצלה לא יוכלו לנוע באזור, דבר המהווה סכנת חיים ממשית לכל האזרחים".


  פורסם לראשונה 26/08/2016 08:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערי גושן אדריכלים
  כך אמורה להיראות רכבת השלום
  צילום: ערי גושן אדריכלים
  מומלצים