שתף קטע נבחר

"שחורים במוקד": האסטרטגיה של טראמפ מסעירה את ארה"ב

אחרי שלא הפסיק להעליב קבוצות מיעוטים, ובניסיון להציל את הקמפיין המדשדש שלו, פתח המועמד הרפובליקני במרדף מסיבי אחר הקול השחור. מנהיגים בקהילה האפרו-אמריקנית סקפטיים, בזמן שקלינטון מזהירה: "מה יש לשחורים להפסיד? את הכול"

 

מחפש את הקול השחור. טראמפ, השבוע (צילום: AP) (צילום: AP)
מחפש את הקול השחור. טראמפ, השבוע(צילום: AP)

מעט מדי, מאוחר מדי? לאורך קמפיין הבחירות שלו הרבה דונלד טראמפ להשתלח בצורה חסרת רסן בשלל קבוצות מיעוטים, כשהוא מדגיש שוב ושוב את האג'נדות שלו: “נהפוך את אמריקה לנהדרת שוב” ו”אמריקה תחילה”. לנוכח המצב הלא מזהיר בסקרים, שהראו על יתרון משמעותי לטובת הילרי קלינטון, וכששעון הזמן הולך ואוזל עד למועד ההצבעה בקלפיות, הבין המועמד הרפובליקני כי עליו לשנות אסטרטגיה והחל למקד את מסריו בקהילה האפרו-אמריקנית, שם זוכה יריבתו הדמוקרטית לתמיכה גורפת.

 

“מה יש לכם להפסיד?”, פנה טראמפ למצביעים השחורים כמעט בכל הופעה פומבית שלו בשבוע האחרון. בכנסי הבחירות האחרונים שלו הדגיש המיליארדר כי יעבוד קשה יותר עבור אמריקנים שחורים מאשר קלינטון, שלפי גרסתו רואה בתמיכה שלהם דבר מובן מאליו.

 

הוא השתמש בסטטיסטיקה כדי להמחיש את מצבם הקשה של צעירים שחורים בארה"ב תחת שלטון המפלגה הדמוקרטית, והתמקד בנושאים כמו אבטלה שהולכת וגדלה וחינוך ברמה בלתי הולמת. “אתם חיים בעוני, בתי הספר שלכם לא טובים ואין לכם עבודות. 58 אחוזים מהצעירים שלכם חסרי תעסוקה, אז מה לעזאזל יש לכם להפסיד אם תצביעו עבורי?”, אמר טראמפ בעצרת בחירות במישיגן בשבוע שעבר.

 

ביום שני, בעצרת באקרון שבאוהיו, פנה טראמפ שוב לקהילה השחורה ונגע בנקודה רגישה – העדר תחושת ביטחון שרבים מהם חווים ברחובות. “אני פונה להורה האפריקני-אמריקני ואומר לו: יש לך את הזכות ללכת ברחוב בעיר שבה אתה מתגורר, ובכל מקום אחר, מבלי שיירו בילד שלך או בך. זה מה שקורה בפועל כבר 50 או 60 שנה בערים שמנוהלות ע”י המפלגה הדמוקרטית. אני אומר זאת גם להורה ההיספני. אם אבחר לנשיא אדאג לכל הדברים הללו".

 

שלשום (יום ה'), בפגישה שערך במגדלי טראמפ שבניו יורק עם חברי יוזמת המנהיגות הרפובליקנית, ועדה העוסקת בשילוב בני מיעוטים במפלגה, הבהיר טראמפ חד וחלק כי שינה אסטרטגיה: "תמיד היו לי יחסים מצוינים עם הקהילה האפרו-אמריקנית, מספר התומכים הולך וגדל, ועכשיו שמתי את הנושא במוקד הקמפיין שלי".

 

 

קלינטון: "לטראמפ לא אכפת מאמריקה השחורה"

רבים לא קנו את האמירות של "טראמפ החדש". בכיר לשעבר במפלגה הדמוקרטית טען כי "הגישה של טראמפ מעליבה את האינטליגנציה של המצביעים, ובטח שלא נוצרה למשוך את קולות השחורים". הוא הבהיר כי "האסטרטגיה החדשה נועדה כדי להעביר מסר לבסיס המצביעים של טראמפ, שבו הוא למעשה אומר: 'הם טוענים שאני מתעלם משחורים ומלטינים, אבל בפועל זה לא נכון'".

 

מרק מוריאל, ראש עיריית ניו אורלינס לשעבר, טען כי דבריו של טראמפ מעליבים את קהילת השחורים בארה"ב. "הגינוי של הקהילה והשימוש בסטריאוטיפים כמו 'מוכת פשע' פשוט מנותקים מהמציאות. אמריקה השחורה ניצבת בפני אתגרים רבים ומשמעותיים, אך יש לה גם הצלחות עצומות", אמר.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

התגובה של הילרי קלינטון בעצמה לא איחרה לבוא. בתשדיר בחירות חדש מטעמה שעלה שלשום נראים חברים בארגונים גזעניים המאמינים בעליונות האדם הלבן, כולל בכירים בקו-קלוקס-קלאן, משמיעים דברי תמיכה בטראמפ. "הסיבה שהרבה חברים ב'קלאן' אוהבים את דונלד טראמפ, היא שאנחנו מאמינים בהרבה מהדברים שהוא מאמין בהם", אומר אחד הדוברים בסרטון. בנוסף מובאים דבריו של דייויד דיוק, מנהיג ה-KKK לשעבר שצידד במועמד הרפובליקני לא אחת בחודשים האחרונים, באומרו כי "להצביע נגד טראמפ, זה לפגוע במורשת שלכם". מטה קלינטון חתם את הסרטון באימרה חד משמעית: "אם טראמפ ינצח, אלו האנשים שיכולים לנהל את המדינה שלכם".

 

בנאום שנשאה לפנות בוקר ברינו שבנבאדה, תקפה קלינטון את טראמפ בגין החיזור שלו אחרי הקול השחור. "מהרגע הראשון, טראמפ בנה את הקמפיין שלו על דעות קדומות ופרנויה. הוא הביא קבוצות שנאה למיינסטרים ועזר לקבוצות שוליים קיצוניות להשתלט על המפלגה הרפובליקנית", הטיחה.

 

"בשבוע האחרון, תחת מסווה של הושטת יד לעבר שחורים, טראמפ עמד מול קהלים לבנים לגמרי ותיאר את הקהילות השחורות בבורות ובמושגים כה מעליבים כמו 'עוני', 'דחייה', 'חינוך נורא', 'מחסור בדיור'. כמה עצוב, אני חושבת לעצמי - דונלד טראמפ לא יודע דבר על אמריקה השחורה, לא אכפת לו ממנה. הוא מחמיץ כל כך הרבה. הוא לא רואה את ההצלחה של מנהיגים שחורים בכל תחום, את החיוניות של עסקים שנמצאים בבעלות שחורים, את העוצמה של הכנסייה השחורה. צריך הרבה חוצפה לשאול אנשים שמהם התעלם במשך עשרות שנים 'מה יש לכם להפסיד?'. התשובה היא - הכול".

 

"טראמפ תיאר את הקהילות השחורות בבורות" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"טראמפ תיאר את הקהילות השחורות בבורות"(צילום: רויטרס)

מי שחלק על דבריה של קלינטון הוא הכומר מארק בארנס, אחד התומכים הבולטים במועמד הרפובליקני בקהילה השחורה בארה"ב. "טראמפ לחלוטין הקשיב למנהיגים בקהילה השחורה וההיספנית", אמר בראיון לרשת MSNBC והוסיף: "אנחנו סומכים עליו, ואני אישית מאמין שמר טראמפ באמת רוצה להיות נשיא של כל האמריקנים. ללא ספק נעשה שימוש בשפה שנויה במחלוקת עבור כמה אמריקנים,

אבל טראמפ הוא לא זה שייצר את התסכול שנבנה בקרב קבוצות מיעוטים בקרב שנים. אלו דברים ששחורים, ומיעוטים נוספים, התמודדו איתם מהרגע שארה"ב נוסדה".  

 

גם בן קרסון, מנתח המוח האפרו-אמריקני שהיה מיריביו של טראמפ בהתמודדות על מועמדות המפלגה הרפובליקנית - ופרש מהמרוץ בחודש מרס, צידד בטענותיו של טראמפ. "הוא העלה נקודות חשובות על כך שצעירים שחורים סובלים מאבטלה גבוהה, לא נהנים מהזדמנויות כלכליות וסובלים מחינוך רע. דונלד לא מתכוון להשלים עם כך שהקול השחור יילך לקלינטון. הוא מתכוון להתחרות ולנסות להרוויח את האמון ואת הקולות של האפרו-אמריקנים".

 

האם האסטרטגיה עובדת? טראמפ טוען שכן. סקר שערכה רשת NBC ופורסם ביום רביעי הראה כי טראמפ זוכה ל-8% תמיכה בקרב מצביעים שחורים - לא הרבה, אבל יותר מאשר הראו סקרים אחרים במהלך הקיץ, שם התמיכה בו בקהילה נעה בין אחוז בודד ל-6%.

 

 

 

 


פורסם לראשונה 26/08/2016 22:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים