שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תפסיקו להאשים את החשק המיני שלכם

  אינני מאמינה בתיאוריות הדרוויניסטיות שגורסות שלגברים חשק מיני גבוה מנשים ולכן הם יצורים בוגדניים, ויעידו על כך נשים וגברים בעלי חשק מיני גבוה שאינם בוגדים. אז מה בכל זאת גורם לאנשים לבגוד בבני הזוג שלהם? הכל מתחיל ונגמר בשליטה עצמית

  יוני הגיע אליי לטיפול אחרי שבגד בחברתו האחרונה. השניים היו יחד כמעט שנתיים ואף התגוררו בדירה משותפת. יוני הבין שעליו לערוך בדק בית לגבי הערכים שלו, הרצונות שלו והצורה שבה הוא מתנהג במערכת יחסים ארוכה, כמו גם להבין את שורשי ערכיו לפני שיתחיל במערכת יחסים חדשה.

   

  בפגישתנו הוא סיפר כיצד למרות הקשיים הוא באמת אהב את בת הזוג שלו, ושטח בפני עד כמה כואבת לו ההבנה שהוא פגע בה בצורה כזו רק בגלל סטוץ חד פעמי. בהמשך הטיפול עלו תכנים רבים הקשורים למערכת היחסים של הוריו, מערכות היחסים שלו עם בנות זוג קודמות ודברים נוספים ורלוונטיים, אך לאחרונה הוא העלה בפני נקודה נוספת: "אני בנאדם עם חשק מיני גבוה", אמר, "ואני מתחיל לחשוב שאולי אף בת זוג לא תצליח לחיות עם הקצב שלי. אני מפחד שבאיזשהו שלב, בגלל חוסר התיאום בינינו, אני אתחיל לפזול החוצה ומערכת היחסים תיפגע".

   

  "אני מבין שבהתחלה יש יותר התלהבות ולאט לאט בגלל השחיקה ומטלות אחרות בחיים מוצאים פחות זמן לקיים יחסי מין, אבל האפשרויות בחוץ הן רבות ואני פשוט חושש שאני לא אעמוד בזה ושוב מערכת היחסים שלי תקרוס. אולי בנאדם עם חשקים כמו שלי לא בנוי למונוגמיה?אולי זה פשוט לא יכול לעבוד עם אף בת זוג?".

   

  אין ספק שהשאלות שיוני העלה הן מאוד מעניינות ונוגעות לזוגות רבים, על אף שאני, באופן אישי, לא מאמינה בתיאוריות הדרוויניסטיות למיניהן על כך שגברים הם בעלי חשק מיני גבוה מנשים ולכן הם יצורים בוגדניים - ויעידו על כך נשים רבות עם חשק מיני גבוה וגברים רבים עם חשק מיני גבוה שאינם בוגדים. ועם זאת, כנראה שיש משהו שמבדיל בין אלה שמחפשים לממש את התשוקות שלהם בחוץ לבין אלה שינסו לשמור על הלהבה הזוגית ויבינו שיש התפתחות טבעית של זוגיות ארוכת טווח. ספוילר: המשהו המבדיל הזה הוא שליטה עצמית. או במילים אחרות - היכולת לעמוד בפיתויים ולווסת דחפים.

   

  אנשים שונים מובחנים בדרגות שונות של תשוקה מינית. לאחד מספיק לקיים יחסי מין פעם בשבוע על מנת להרגיש מסופק, ואילו האחר זקוק לפחות לפעם ביום על מנת שלא לחוש מתוסכל מינית. אבל מה טיב הקשר בין תשוקה מינית לבין חוסר נאמנות? את זה ניסו לבדוק החוקר מקלנטייר ועמיתיו בשני מחקרים אמפיריים: במחקר הראשון ניסו החוקרים לבדוק מספר גורמים כמו: שליטה עצמית, תשוקה מינית והיסטוריה של בגידות על כ-300 נבדקים. הם מצאו כי חשק מיני גבוה אולי ניבא בגידה, אך זה התרחש רק בקרב נבדקים שהפקטור של השליטה העצמית שלהם מלכתחילה היה נמוך.

  חשק מיני גבוה הוא רק מרכיב אחד בבגידה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חשק מיני גבוה הוא רק מרכיב אחד בבגידה(צילום: shutterstock)

   

  במחקר השני ביצעו החוקרים מספר מניפולציות כמו להושיב את הנבדקים ליד נבדק/ת מבני המין השני ולבדוק את תגובתם אחרי ששהו במחיצתם זמן ממושך. גם כאן נמצא שמשתתפים בעלי חשק מיני גבוה ורמות שליטה עצמית נמוכות, היו גם אלה שהביעו עניין רב יותר בבגידות. אם ננתח את כל זה נגיע למסקנה אחת, כפי שהסברתי גם ליוני: החשק המיני הגבוה - אין בו בלבד סכנה לבגידה או להתפרקות מערכת היחסים, אבל כאשר הוא משולב עם רמות מחויבות נמוכות או עם רמות שליטה עצמית נמוכות, אזי הסיכון לבגוד עולה משמעותית.

   

   

  מחקרים אחרים מעידים על כך ששליטה עצמית היא גורם שעובד כמו שריר - מצד אחד ניתן לאמן אותה ולשפר אותה, ומצד שני היא יכולה להתעייף ולהתרופף לאורך השנים. שליטה עצמית, אגב, נבחנת בכל תחום בחיים ולא רק במערכת היחסים הזוגית – היא נבחנת בעמידה בפקק כשממהרים, בהתמדה בדיאטה, בלהתאפק ולא לזרוק הערה פוגענית בסיטואציה חברתית, בהשלמת מטלות מעצבנות ולא רצויות ועוד ועוד. ממש כפי שאנו משתדלים לספור עד 10 במצבים שתיארתי ולא לאבד עשתונות, כך מודעות נכונה תסייע במערכת היחסים הזוגית לעמוד בפיתויים.

   

  יוצא לפאב אחרי ריב עם החברה? היא חשובה לך? תזכור אותה לפני שאתה מפלרטט עם זו שלידך על מנת להרגיש טוב לרגע ולהרים את האגו. נוסעת לטיול עם החברות הנשואות שלך ולא רואה שמערכת היחסים שלך מתקדמת בכיוון? סטוץ עם זר מזדמן לא יחסוך את השיחה הכנה שאת צריכה לנהל עם בן הזוג שלך. לא מוצאים זמן בין העבודה לילדים כדי לצאת האחד עם השני ומרגישים שהמערכת הזוגית נשחקת? בקשו עזרה מהסבים והסבתות, שלמו לבייביסיטר וצאו להטעין את המצברים.

   

  בהצלחה!

   

  הכותבת היא מטפלת זוגית ואישית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  זאת השליטה העצמית, טמבל
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים