שתף קטע נבחר

הטלטלה בברזיל: הנשיאה דילמה רוסף הודחה סופית

הסנאט הברזילאי הרשיע ברוב גדול את הנשיאה בהפרת חוקי התקציב - הנשיא הזמני מישל טמר יחליף אותה עד סוף 2018. היא טוענת: גנבו לי את השלטון, האליטה הכלכלית לא רצתה שאחולל שינוי. ונצואלה במחאה: "מקפיאים את יחסינו עם ברזיל"

הסנאט של ברזיל הוריד הערב (יום ד') את המסך על הקריירה של הנשיאה המושעית דילמה רוסף, כשהחליט להדיח אותה סופית מתפקידה. בכך בא הקץ, לפחות לעת עתה, גם ל-13 שנות שלטונה של "מפלגת הפועלים" מהשמאל במדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית.

 

לצורך הרשעתה של רוסף בסעיף שבו היא הואשמה, הפרת חוקי התקציב, נדרש רוב של יותר משני שלישים מ-81 חברי הסנאט. בהצבעה הערב 61 סנאטורים תמכו בהדחתה ו-20 הצביעו נגד. עם זאת הסנאט לא תמך בהצעה לאסור על רוסף להחזיק תפקידי ציבור אחרים בעתיד.

הנשיאה המודחת דילמה רוסף השבוע. "תהיו הוגנים איתי" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיאה המודחת דילמה רוסף השבוע. "תהיו הוגנים איתי"(צילום: AFP)

רוסף הייתה הנשיאה הראשונה בתולדות ברזיל, והיא מכחישה למן ההתחלה כי פעלה שלא כשורה. לדבריה הליך ההדחה נועד להגן על האינטרסים של האליטה הכלכלית הברזילאית ולהכשיל תוכניות סוציאליות שקידמו ממשלתה ומפלגתה ושהוציאו מיליוני ברזילאים מהעוני.

הסנאט הברזילאי, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
הסנאט הברזילאי, הערב(צילום: AP)

כדורגלן העבר רומאריו, סנאטור בהווה, הערב בסנאט (צילום: AP) (צילום: AP)
כדורגלן העבר רומאריו, סנאטור בהווה, הערב בסנאט(צילום: AP)

מנגד, מתנגדיה שיבחו את ההזדמנות לשים סוף למשבר הפוליטי, למיתון הקשה ביותר של ברזיל זה עשרות שנים ולפרשת השחיתות הגדולה בחברת הנפט הממשלתית "פטרוברס".

 

כעת, משרוסף הורשעה, מצפה לסגן הנשיאה לשעבר, מישל טמר השמרן, תקופת מעבר לא קלה. הוא שימש נשיא זמני מאז תחילת משפטה של רוסף בסנאט בחודש מאי והוא יישאר בתפקיד הנשיא עד לסיום כהונתה המיועד, בסוף 2018.

"לא ביצעתי שום פשע". רוסף, בשימוע השבוע בסנאט (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"לא ביצעתי שום פשע". רוסף, בשימוע השבוע בסנאט(צילום: gettyimages)

טמר הבטיח להמריץ את כלכלת ברזיל, שהתכווצה בכל אחד מששת הרבעונים האחרונים, ולנקוט צעדי צנע שיעזרו לקזז את הגירעון הגדול שהביא להורדת דירוג האשראי של ברזיל בשנה שעברה. לתוכניותיו אלה צפויים מתנגדים עקשים בקונגרס הברזילאי, כך שגם תקופת כהונתו צפויה להיות לא קלה.

 

הערב, אחרי הדחתה, הודיעה רוסף כי תערער וטענה כי מדובר בהפיכה שביצע הפרלמנט. היא קראה לתומכיה להילחם באג'נדה השמרנית שהתחזקה כעת אחרי הדחתה. "כרגע לא אפרד מכם. אני בטוחה שאני יכולה לומר 'נתראה בקרוב'", אמרה לתומכיה בברזיליה.

 

מי שעוד הביעה זעם היא ממשלת ונצואלה, בת בריתה של רוסף. בהודעה רשמית מסרה ונצואלה כי היא מקפיאה את יחסיה עם ברזיל בעקבות הדחתה של רוסף.

 

שלשום, בניסיון נואש להציל את כיסאה ואת עתידה הפוליטי, הופיעה רוסף בפני הסנאט ואמרה כי הטענות על שחיתות בפעילותה הממשלתית "חסרות כל בסיס" וכי ההיסטוריה תשפוט את ברזיל אם היא אכן

תסולק מתפקידה על ידי הסנאטורים. "אני יודעת שישפטו אותי, אבל המצפון שלי נקי אמרה", אמרה, "לא ביצעתי כל פשע". היא תקפה בחריפות את טמר, ואמרה כי הוא גנב את השלטון. "אני מבקשת שתהיו הוגנים עם נשיאתכם הכנה", אמרה בקול רועד בסוף נאומה הארוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
דילמה רוסף. "טענות חסרות כל בסיס"
צילום: gettyimages
מומלצים