שתף קטע נבחר

חולדאי: "ראש הממשלה טוקבקיסט"; נתניהו: "תתבייש"

מלחמת הודעות בין לשכת רה"מ ללשכת ראש העיר תל אביב: אחרי שנתניהו הביע התנגדות להסבת תיכון "שבח מופת" ל"בית ספר למסתננים", השיב לו חולדאי: "מתנהג כאחרון הטוקבקיסטים". נתניהו לא נותר חייב: "הסגנון לא ראוי, שיתבייש". תושבי דרום העיר שרפו את תמונות חולדאי וקראו לו "בוגד"

 

 

עיריית תל אביב-יפו הגיבה אמש (יום ד') בחריפות לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפיהם הוא מתנגד להסבת תיכון שבח מופת בדרום העיר ל"בית ספר למסתננים". בהודעת העירייה צוין כי "למרבה הצער, על אף פניותיה של עיריית תל אביב-יפו לראש הממשלה, ראש הממשלה בוחר להוציא הודעות כאחרון הטוקבקיסטים, במקום לטפל בבעיית הזרים שהוא עצמו היה שותף ליצירתה".

 

עוד אמרו בעירייה כי "על אף כל ההודעות לעיתונות והפוסטים שהוציא, לא ראינו כי הוא הביא להחזרת הזרים לארצות מוצאם כפי שהבטיח. כפי שנכתב במכתב ששלח ראש העירייה לשרי הממשלה ולראש הממשלה בחודש יולי, העירייה צופה גידול של פי שלושה במספר ילדי הזרים בתל אביב-יפו. לכן, העירייה נאלצת לפתוח במהלך השנים הקרובות בין ארבעה לשמונה בתי ספר יסודיים ובין שלושה לארבעה בתי ספר על-יסודיים כדי לספק כיתות לימוד לילדים אלה".

נתניהו וחולדאי. מלחמת הודעות (צילום: אלכס קולומויסקי, שאול גולן) (צילום: אלכס קולומויסקי, שאול גולן)
נתניהו וחולדאי. מלחמת הודעות(צילום: אלכס קולומויסקי, שאול גולן)

בלשכת ראש הממשלה הגיבו להודעת העירייה: "בית הספר שבח מופת הוא אבן דרך של מצוינות וערכים, הישג נפלא של העלייה המבורכת מברית המועצות. ראש העיר ועיריית תל אביב צריכים להתבייש על סגירתו של מוסד חינוכי מעולה שכזה, כמו גם על הסגנון הלא-ראוי של תגובתם. בעקבות מדיניות ראש הממשלה נתניהו יצאו מישראל בהסכמה יותר מ-20 אלף מסתננים בעשר השנים האחרונות. ראש הממשלה ימשיך במדיניות זו".

 

בה בעת, הפגנת תושבי דרום תל אביב נגד פתיחת כיתות לילדי עובדים זרים הפכה אמש למפגן של הסתה קשה נגד ראש העיר רון חולדאי. עשרות המפגינים קראו קריאות "בוגד" ונשאו שלטים שעליהם תמונות חולדאי עם הכיתוב "פושע". בשיאה של ההפגנה שרפו את תמונותיו וקראו למרי אזרחי.

 

תושבי דרום תל אביב קיימו הפגנה בגינת לוינסקי במחאה על הכוונה להעביר את בית הספר לילדי זרים וכן לפתוח כיתות א' לילדי זרים במבנה תחנת המשטרה הישן בגינת לוינסקי. לטענתם, "חולדאי מוביל מהלך ברור להחלפת האוכלוסייה בדרום העיר כך שכל מבני הציבור מופקעים לטובת האוכלוסייה הזרה, ובעיקר לטובת הילדים שלה". המפגינים נושאים שלטים שבהם נכתב "תחזירו לנו את השכונות", "אל ייאוש, בקרוב הגירוש".

 

שורפים את תמונות חולדאי בהפגנה בדרום תל אביב (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
שורפים את תמונות חולדאי בהפגנה בדרום תל אביב(צילום: יריב כץ)

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

 (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

ההפגנה בדרום תל אביב נערכה אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעה שלפיה הוא תומך בהמשך פעילותו של בית הספר "שבח מופת" במתכונתו הנוכחית, וכאמור "מתנגד לסגירתו והפיכתו למוסד לימוד עבור ילדי מסתננים". שלשום עלה הנושא גם בישיבת הממשלה על-ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן, שזכה לתגובה קשה מצד שר החינוך נפתלי בנט, שאמר ש"אלו טיעונים פופוליסטיים".

 

"נושא סגירת בית הספר עלה בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול", נאמר בהודעת ראש הממשלה, שציין שהוא "תומך בהשארת בית הספר כפי שהוא – בית ספר מעולה, שהקימו עולים מברית המועצות לשעבר מתוך רצון לשפר את מערכת החינוך הישראלית בתחומי המדעים, המתמטיקה והאומנויות".

 

עוד אמר נתניהו כי "לבית הספר שבח מופת הישגים גבוהים והוא מצטיין בבחינות הבגרות. הוא מוערך גם בשל שיתוף הפעולה שלו עם יחידות צה"ל ובהן חיל המודיעין וחיל הים. לצד הישגיו המקצועיים מורשתו של שבח מופת נטועה בלב ההוויה הישראלית, כבית הספר ששבעה מתלמידיו נרצחו בפיגוע האכזרי בדולפינריום בשנת 2001. מכל הסיבות הללו ראש הממשלה מתנגד בתוקף לסגירת בית הספר והוא מצפה מכל הגורמים - החינוכיים, הממשלתיים והעירוניים - לתמוך בהשארתו במתכונתו הנוכחית - לטובת מערכת החינוך ואזרחי ישראל".

 

בלשכת השר בנט אמרו בתגובה: "אנחנו עסוקים בפתיחת שנת הלימודים".

 

בעד ונגד נתניהו

"שבענו מדיבורים, הצהרות והבטחות לא ממומשות", אמרה הפעילה החברתית שפי פז, ממובילי המאבק נגד שינוי הייעוד של בית הספר שבח מופת. "קל נורא לטפל נקודתית בבית ספר אחד אבל קשה לטפל בבעיה כולה. אז הוא יטפל נקודתית וייצא גיבור גדול על עניין נקודתי ופוליטי".

 

היא הוסיפה: "אני רוצה לשאול מתי בפעם האחרונה הוא הצהיר הצהרה בנושא המסתננים בכל דרום תל אביב? מדוע אין לו בעיה עם זה שכל דרום תל אביב הופקעה למען המסתננים? במשך שנים לא ראינו אותו עומד לצדנו, הציפייה שלנו היא לשמוע את הקול הצלול והברור שלו מסייע לנו להיחלץ מהכיבוש הזר שתחתיו אנחנו חיים כבר שנים".

 

רוזנה אשכנזי, חברת ועד ההורים ואם לתלמיד בבית הספר, בירכה על הודעת ראש הממשלה. לדבריה, "זה ניצחון גדול מאוד להורים. הודעת ראש הממשלה כי הוא תומך בהשארת הסטטוס קוו כמו שהוא פירושה שהממשלה הכירה ותומכת בדרישות שלנו". היא ציינה כי על ראש העיר תל אביב רון חולדאי לפעול כעת לפי החלטת הממשלה. "חולדאי צריך לקחת בחשבון שאי-אפשר לוותר על שום ילד, גם לא על חשבון ילד אחר".

 

כפי שפורסם ב-ynet בשבוע שעבר, בית ספר שבח מופת, שמשך אליו עד כה מאות תלמידים מכל רחבי הארץ בזכות אופיו הייחודי והישגיו, עשוי לשנות לגמרי את פניו ולהפוך למוסד חינוכי שמשרת רק את תושבי השכונות הסמוכות לו – בהם זרים רבים. ועד ההורים בבית הספר איים להשבית את הלימודים לאחר שנחשפה תוכניתה של העירייה להפסיק משנת 2017 לקבל למוסד תלמידים שאינם גרים בעיר.

 

בשבח מופת לומדים 900 תלמידים ותלמידות בכיתות ז'-י"ב. מדובר בבית ספר על-אזורי, שמקבל אליו תלמידים מכל הארץ, רובם עולים חדשים בעיקר מחבר העמים. פעילים מדרום תל אביב טוענים שהתוכנית לגבי "שבח מופת" היא רק חלק קטן ממדיניותו של ראש העיר רון חולדאי, המבקש לדבריהם לרכז את האוכלוסייה הזרה בשכונות הדרום בלבד ולרוקן מהן את האוכלוסייה הישראלית הוותיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
שריפת תמונות חולדאי
צילום: יריב כץ
מומלצים