שתף קטע נבחר

וידויו של סוכן סמוי "ג'ודו"

מהבקבוק הראשון שזרק ("זה היה הרגע שהכירו בי"), דרך קטטת הענק עם אוהדי הפועל ת"א ("הרעיון היה לפגוע באוהדים בולטים מקבוצות אחרות") ועד אמצעי הלחימה שסיפק לחבריו ("הייתי קונה אמל"ח מדייגים"). קטעים מתוך עדותו של עד המדינה שהפיל את עשרות פעילי לה פמיליה

"הבנתי שכדי לעלות בהיררכיה של לה פמיליה, צריך להיות כמה שיותר אלים, לקחת סיכונים גדולים יותר. כנער מתבגר רציתי לְרצות את החבר'ה הבוגרים ולזכות בכבודם. לכן הייתי מופיע באופן קבוע במקומות שבהם היה פוטנציאל לתקריות אלימות".

 

רק לפני כמה חודשים הוא היה בשר מבשרו של ארגון האוהדים האלים בישראל. עד שחצה את הקווים, והחליט להפליל את האנשים הקרובים ביותר אליו. את אוהדי בית"ר ירושלים הקיצוניים ביותר, שאיתם השתתף בקטטות ובתגרות אלימות. הוא ראה הכל מבפנים, תקף אוהדים יריבים, גנב אמצעי לחימה וסיפק אותם לאנשי לה פמיליה. זוהי עדותו של סוכן סמוי "ג'ודו", עד המדינה שהחליט לחצות את הקווים והוביל להגשת כתבי אישום נגד רבים מאנשי ארגון לה פמיליה.

 

חברים ב"לה פמיליה" (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
חברים ב"לה פמיליה"(צילום: טל שחר)

 

ההתחלה: "השלכתי בקבוק זכוכית לעבר אוהד בני יהודה"

"ג'ודו" הוא כמובן אינו צדיק. הוא הפך לעד מדינה במסגרת עסקה שבה הסכימה המשטרה לבטל כתב אישום נגדו בגין פריצה, תמורת עדותו נגד חבריו בלה פמיליה, וכן נגד שותפיו לעבירות רכוש וסמים. "מעולם לא רצחתי, לא אנסתי, לא שדדתי. פרצתי לבתים יחד עם אחרים", אמר לחוקרים. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי יקבל גם כ-200 אלף שקל עבור עדותו בבית המשפט.

 

"ג'ודו" סיפר לחוקרי המשטרה כי נשאב אל תוך ארגון אוהדי בית"ר עוד כשהיה נער. "הסיפור שלי עם בית"ר ירושלים ועם לה פמיליה בפרט התחיל בסוף שנת 2006. הגעתי למשחק בין בית"ר למכבי חיפה בקריית אליעזר. הייתי בן 14 וחצי. התלהבתי מהאווירה, ובעקבותיה הגעתי לעוד משחקים. בשלב מסוים נחשפתי לתרבות הקומץ. התחלתי להבין שאותו קומץ הוא זה שבעצם קובע את הטון ביציעים של אוהדי בית"ר, והוא אחראי גם לדברים החיוביים אך בעיקר לדברים השליליים, כמו אלימות ושימוש באמצעי לחימה".

 

כעבור חודשים ספורים, הוא רכש את אמונם של אנשי לה פמיליה. כמו חייל אמיתי, הוא הוכיח את עצמו בקרב. "הייתי מגיע למשחקים באופן קבוע, ובתחילת עונת 2007 לקחתי חלק באירוע האלים הראשון שלי. זה היה במשחק נגד בני יהודה בבלומפילד. הגעתי למשחקים בטרמפים, ובגלל שלא היה לי איך לחזור, נאלצתי להישאר מחוץ לאצטדיון עד השעות הקטנות של הלילה".

 

חברי הארגון בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חברי הארגון בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

 

"בשלב מסוים ראיתי חבורה של כ-20 אוהדי בית"ר. הם הציעו לי לחבור אליהם כדי לתקוף את אוהדי בני יהודה שעדיין היו באזור. אחרי המתנה של 20 דקות, אפשר אפילו להגיד מארב מתוכנן, אוהדי בני יהודה יצאו מאזור מגודר ובהזדמנות הראשונה התחלנו לתקוף אותם בעזרת אבנים, אגרופים ובקבוקי זכוכית. אני אישית השלכתי בקבוק זכוכית לעבר אוהדי בני יהודה. זה היה הרגע שחברי לה פמיליה הכירו בי. מאותה קטטה הפכתי להיות חלק בלתי נפרד מהקומץ".

 

הקטטה הגדולה: "הוצאנו מהבגאז' אלות ואגרופנים"

במשך ימים ארוכים ישב "ג'ודו" בפני החוקרים וסיפר להם על חלקו – ועל חלקם של חבריו – באירועים האלימים בכיכובו של ארגון לה פמיליה. יותר מכולם, זכור לו אירוע אחד באופן יוצא דופן. זה קרה לפני שמונה שנים, ועד היום הוא מכונה "הקטטה הגדולה".

 

"לקראת סוף 2008 התרחשה הקטטה החמורה ביותר שהייתי נוכח בה", העיד בפני החוקרים. "חברי הארגון, ואני ביניהם, תיכננו מארב לאוהדי הפועל ת"א בעקבות אירועים במשחק בין בית"ר להפועל. ההתארגנות התנהלה בטלפונים בין חברי הארגון. אני באופן אישי הוזמנתי והתבקשתי להגיע לספורטק ת"א. דאגנו לכבות את הסלולרי בידיעה שמה שאנחנו הולכים לעשות יכול להגיע למשטרה ואנחנו עלולים להיענש. נסענו ברכבים, עם אמצעים פירוטכניים, סכינים, אלות ואגרופנים. כשהגענו למספר של 30 חברים בספורטק, יצאנו לכיוון אולם הכדורסל בהדר יוסף, שם שהו מאות אוהדי הפועל ת"א.

 

"בשלב מסוים, אני ועוד מישהו צעדנו לכיוון אולם הכדורסל כדי לעשות הערכת מצב. היינו חמושים בסכינים. כשהמתנו בחניון, כנראה הבחינו בנו אוהדי הפועל שמזוהים עם האולטרס. הם פתחו לעברנו בריצה. הם היו מאות. רצנו לכיוון החניון כדי לארגן את החבר'ה, שיהיו מוכנים, והוצאנו מהבגאז' אלות, אגרופנים ואמצעי פירוטכניקה. כשאוהדי הפועל הגיעו למרחק עשרה מטרים מאיתנו, הושלכה לעברם פצצת תאורה ידנית".

 

"היינו אורבים לאוהדים מארגונים יריבים" (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
"היינו אורבים לאוהדים מארגונים יריבים"(צילום: טל שחר)

 

חוקר: הכוונה ירו?

"נורתה לכיוונם פצצת תאורה ידנית. היא לא פגעה באיש, אך פגעה במכוניות ואפילו הציתה רכב אחד. רוב האוהדים של הפועל ברחו. אלו שנשארו, הותקפו. בקטטה היו שני שוטרים, אבל הם לא הרתיעו אותנו. המשכנו בתקיפה. אני באופן אישי השלכתי את הסכין שאחזתי אל מתחת למכונית ותקפתי רק בידיים. ראיתי שבאותה קטטה נדקרו אוהדי הפועל ת"א, חלקם פונו לבית חולים. אחרי שבוע נעצרתי על ידי מרחב ירקון.

 

"אני אסביר לך, הרעיון היה לפגוע באוהדים בולטים מקבוצות אחרות, בבתים שלהם ובמקומות העבודה שלהם. היינו מתארגנים מספר רכבים ואורבים לאותם אוהדים, שהיוו עבורנו יעדים פוטנציאליים בשל חברותם בארגונים שהיו היריבים שלנו".

 

הגזענות: "תקפנו ערבים רק בגלל שהיו ערבים"

לאט לאט טיפס "ג'ודו" בסולם הדרגות, והפך לקצין אמל"ח. במסגרת חקירתו סיפר איך השיג את אמצעי הלחימה. "קניתי מדייגים במעגן הדיג 'קישון'. אמצעי פירוטכניקה כמו נרות עשן, מצופי עשן ורקטות ידניות – הכוונה לפצצות תאורה. בשלב מאוחר יותר התחלתי לגנוב את האמצעים מחניוני סירות בטבריה, לפעמים עם חברים מלה פמיליה וגם עם חברים מהשכונה".

 

עו"ד עדי כרמלי ()
עו"ד עדי כרמלי

 

הסוכן הסמוי סיפר בגוף ראשון גם על תקריות אלימות נוספות של לה פמיליה שזכו להד ציבורי. למשל, הנסיעות למשחקים הטעונים בדוחא מול בני סכנין, שבהן הוא וחבריו התפרעו. "הייתה נסיעה לסכנין שזכורה לי היטב. יצאה הסעה שמיועדת אך ורק לחברי לה פמיליה. הגרעין הקשה. אספו אותי מצומת יוקנעם. במהלך הנסיעה תקפנו מספר פעמים, במספר מוקדים, קבוצות קטנות של ערבים רק בגלל שהיו ערבים. השלכנו בקבוקי זכוכית מחלונות האוטובוס. בסוף החדרנו דגל של כהנא לתוך האצטדיון בסכנין.

 

"עוד מקרה שזכור לי במארס 2010 היה במשחק נגד אשדוד בטדי. במהלך המשחק התברר לחברי לה פמיליה שביציע המזרחי נמצאים שני בני מיעוטים ממוצא מוסלמי, דבר שהרתיח אותם (הכוונה לעובדי ניקיון – א"ס). התחלנו לחפש אותם ברחבי היציע. כשמצאנו אותם, דחפנו אותם בכוח לתוך השירותים והתחלנו להכות אותם".

 

כתבי האישום: עורכי הדין של הנאשמים טוענים - העד משקר

בעקבות עדותו של "ג'ודו" הואשמו כ-20 חברים בארגון לה פמיליה בשלושה כתבי אישום. אחד מהם נגד ראשי הארגון, שני נגד ארבעה קטינים, ושלישי נגד חברי המעגל המשני של הארגון. עורכי הדין נס בן נתן, עדי כרמלי, קובי בן שעיה, חיים שטיינברג ומשה אורן, המייצגים את הנאשמים, מכחישים את טענות עד המדינה.

 

"קריאת חומרי החקירה מחזקת מאוד את התזה שלי שמדובר בעוד עבריין דוגמת רבים אחרים בתקופה האחרונה ש'התנדב' לספק למשטרה מידע מתוך רצון להציל את עורו מעבירות שבגינן נעצר ובשילוב בצע כסף", אמר עו"ד עדי כרמלי. "המידע שמצטבר על אודות עד המדינה, כמו גם עדויותיו, אינם מותירים מקום לספק: מדובר בשקרן. ככל שנתקדם בהליך, הדברים יוכחו מעבר לכל ספק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
לה פמיליה
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים