שתף קטע נבחר

הלוויין הישראלי "עמוס 6" נהרס בפיצוץ רקטה בפלורידה

דרמה באתר השיגור של SpaceX בקייפ קנברל: רקטה שאמורה הייתה לשאת לחלל ביום שבת הקרוב את הלוויין הישראלי "עמוס 6" התפוצצה כשהלוויין עליה. חברת "חלל תקשורת": "הפיצוץ גרם לאובדן מלא של הלוויין. לאובדן השפעה מהותית על החברה". בניינים בכל האזור רעדו ועשן היתמר לשמיים. אחר כך אירעו עוד כמה פיצוצים

אובדן גדול לתעשיית החלל הישראלית: הרקטה של חברת SpaceX שאמורה הייתה לשאת ביום שבת הקרוב לחלל את הלוויין הישראלי "עמוס 6" התפוצצה אחר הצהריים (יום ה') במהלך ניסוי בנמל החלל קייפ קנברל בפלורידה. הלוויין נהרס.

 

חברת "חלל תקשורת" מסרה: "למיטב ידיעת החברה, במהלך תדלוק קרקעי של טיל שיגור הלוויין 'עמוס 6', אירע פיצוץ של טיל השיגור שגרם לאובדן מלא (total loss) של הלוויין. לאובדן הלוויין השפעה מהותית על החברה. החברה תוסיף ותדווח על המשמעויות העולות מן האובדן".

 

 

יו"ר סוכנות החלל הישראלית פרופסור יצחק בן ישראל אמר ל-ynet כי הלוויין היה על הרקטה בעת הפיצוץ ונהרס גם הוא. מחברת SpaceX נמסר כי "חריגה" היא שגרמה לפיצוץ הרקטה "פלקון 9" ולאובדן הרקטה עצמה והמטען שהיה עליה. לא היו נפגעים.

 

עשן מיתמר ממקום הפיצוץ ()
עשן מיתמר ממקום הפיצוץ

הפיצוץ אירע מעט לפני השעה תשע בבוקר שעון ארה"ב. מדובר בניסוי הנחשב שגרתי, והוא נערך לקראת השיגור שתוכנן ליום שבת הקרוב מנמל החלל קייפ קנברל, בסמוך למרכז החלל קנדי. לפי דיווחים, מעוצמת הפיצוץ רעדו בניינים במרחק של כמה קילומטרים משם, ונשמעו פיצוצים רבים נוספים במשך כמה דקות. עשן שחור סמיך היתמר לשמיים, וסירנות נשמעו. באירוע לא היו כאמור נפגעים - כן השיגור בדרך כלל ריק מאדם לפני ביצוע ניסוי כזה. ליתר ביטחון לאחר הפיצוץ נקראו מומחים לערוך בדיקות באזור ולוודא שלא מתפשט רעל באוויר.

 

מקורות אמרו לרשת CBS כי הפיצוץ אירע בשעה שחומר הנעה הוטען לרקטה - כלומר עוד לפני שהמנועים שלה הופעלו.

הבניינים במרחק כמה קילומטרים מאתר השיגור רעדו (צילום: AP) (צילום: AP)
הבניינים במרחק כמה קילומטרים מאתר השיגור רעדו(צילום: AP)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

ראש סוכנות החלל הישראלית, יצחק בן ישראל, אמר הערב ל-ynet כי הלוויין הישראלי נהרס: "הפיצוץ אירע במהלך הכנות לניסוי שנקרא 'ירי סטטי' – הטיל עומד עם הלוויין, מדליקים את המנועים, רואים שהם עובדים ומכבים אותם. במהלך הבדיקה הזו הטיל התפוצץ, יחד עם הלוויין שהיה בקצהו". הוא אמר כי הנזק העיקרי מאובדן הלוויין הוא העובדה שכעת יעברו כמה שנים עד שניתן יהיה להחליף בחלל את אחד הלוויינים האחרים של ישראל, שעומד לסיים את חייו. מבחינה כספית הלוויין מבוטח.

 

SpaceX היא חברה אמריקנית פרטית המפעילה שירותי שיגור לחלל. היא הוקמה ב-2002 במטרה להפחית את עלויות השיגור לחלל ולהפוך את האפשרות של טיסה למאדים להגיונית מבחינה כלכלית. החברה מתכננת לשגר את הרכב הבלתי מאויש הראשון שלה למאדים בשנת 2018 ולשלוח בני אדם לשם ב-2024.

 

הלוויין "עמוס 6" יוצר על-ידי התעשייה אווירית עבור חברת "חלל תקשורת", המקבלת שירותי שיגור מ-SpaceX. התעשייה האווירית ייצרה עבור "חלל תקשורת" גם את ארבעת הלוויינים הראשונים בסדרת "עמוס", ואת הלוויין "עמוס 5" ייצרה חברה רוסית.

הדמיית הלוויין "עמוס 6" (צילום: סוכנות החלל הישראלית) (צילום: סוכנות החלל הישראלית)
הדמיית הלוויין "עמוס 6"(צילום: סוכנות החלל הישראלית)

הלוויין החדש אמור היה להחליף את "עמוס 2", ויש לו הספק שאמור להיות כפול מזה של "עמוס 2" ו"עמוס 3" גם יחד. "עמוס 6" כלל אנטנה מרובת אלומות, והוא אמור היה בין השאר לספק שירותי פס רחב

לאינטרנט באפריקה, גם באזורים המרוחקים שמדרום לסהרה.

 

הלוויינים בסדרת "עמוס" מעבירים שידורי טלוויזיה, אינטרנט, טלפוניה ותקשורת אזרחית נוספת. הלוויין הראשון בסדרה, "עמוס 1", שוגר ב-1996 מגיאנה הצרפתית.

 

בחברת "חלל תקשורת" עדיין לומדים הערב את הפרטים. בשעה שלאחר הפיצוץ ירדה מניית "חלל תקשורת" בכ-9%.

 

מהתעשייה האווירית נמסר כי "לוויין התקשורת עמוס 6 היה הגדול והמתקדם שנבנה אי פעם במדינת ישראל על ידי התעשייה האווירית עבור חברת חלל. בניית הלוויין הסתיימה זה מכבר והוא הועבר לאתר השיגור לטובת שילוב עם המשגר של חברת SpaceX עמה התקשרה חברת חלל. צר לנו על אובדנו של הלוויין עקב תקלה המשגר של SpaceX ואנו עומדים לשירותה של חברת חלל בכל עניין. תחום לוויינות התקשורת הוא אסטרטגי עבור התעשייה האווירית ועבור מדינת ישראל ואנו מקווים כי המדינה תמשיך לפעול לטובת שימור הידע בתחום והמשך ייצורם של לוויני תקשורת ישראליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים