שתף קטע נבחר

ממוצ"ש: אין רכבות מיישובי הצפון ואליהם

כניעת נתניהו לחרדים שדרשו למנוע את עבודות התשתית בסופ"ש תחולל כאוס תחבורתי חסר תקדים - שיימשך גם אחרי מוצאי שבת: הרכבת הודיעה רשמית שרק ביום א' ב-19:00 תחודש התנועה בקו ת"א-חיפה העמוס. גם קווים אחרים יושפעו. אין רכבות לנתב"ג ומנתב"ג עד 5:00 בבוקר. כל לוחות הזמנים - בכתבה

הנהלת הרכבת הודיעה בצהריים (שבת) באופן רשמי כי תנועת הרכבות בין חיפה לתל-אביב תתחדש רק מחר, יום ראשון, בשעות הערב. זאת בעקבות כניעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ללחץ החרדים דקות לפני כניסת השבת, שבמסגרתה הורה לבטל ברגע האחרון את כל עבודות התשתית שאמורות היו להיערך ברכבת בסוף השבוע. שיבושים צפויים בקווים נוספים - בהם קו הרכבת לנתב"ג שמושבת עד מחר ב-5:00 בבוקר.

 

לפניות למערכת ynet בנושא הכאוס התחבורתי - כתבו לאימייל האדום, שלחו סרטונים ותמונות

 

במוצאי שבת ומחר עד שעות הערב לא ינועו רכבות בקו חיפה-תל אביב, והרכבות הצפוניות ייסעו כרכבות פרבריות בין נהריה לבנימינה בלבד. השבתת הקו בין חיפה לתל-אביב צפויה לחולל כאוס תחבורתי, דווקא כשהמוני חיילים אמורים לעשות את הדרך חזרה לבסיסים. מהרכבת נמסר כי התנועה בין תחנת חוף הכרמל לתחנת אלוזורוב, בשני הכיוונים, תתחדש ביום ראשון בשעה 19:00. כך יפעלו הקווים השונים שלהם נוגעים השינויים:

 

  

עיקר נוסעי התחבורה הציבורית במוצאי שבת מגיעים מצפון לבנימינה ויוצאים מאותו אזור. לפיכך, יתוגברו קווי האוטובוס לשני הכיוונים:

נהריה: קו 274 של נתיב אקספרס יתוגבר ומסלולו יוארך מנהריה-עכו עד למרכזית חוף הכרמל.

עכו: קו 251 של נתיב אקספרס מעכו יתוגבר ומסלולו יוארך עד למרכזית חוף הכרמל (חלק מהנסיעות יסתיימו במרכזית המפרץ וחלק בחוף הכרמל).

חיפה: יתוגברו קווים מחוף הכרמל לתל אביב.

חדרה ונתניה: קווים 900, 910 וכן יופעל קו נוסף עד לארלוזורוב בתל-אביב, קו 907.

נתניה: יתוגבר קו של נתיב אקספרס 605 בין נתניה לתל-אביב.

חדרה: קו 700 של אגד מחדרה יתוגבר במסלולו לתל-אביב.

בנימינה: קו 872 של אגד מבינימינה לתל-אביב יתוגבר במידת הצורך.

הרצליה: קו 247 של מטרופולין בין הרצליה לתל-אביב יתוגבר במוצאי שבת. קווים 48, 90 ו-347 של מטרופולין יתוגברו ביום א'.

 

קו מחליף רכבת, 910, ייצא מ-20:30 מחוף כרמל, יעצור רק בתחנת ארלוזרוב ותחנת מרכזית תל אביב, בערך כל 15 דקות, בשיטת "מלא וסע".

 

עדכון לגבי השינויים יהיה ניתן לקבל במוקד מידע הטלפוני של משרד התחבורה 8787*.

  

ההודעה לנוסעים באתר הרכבת ()
ההודעה לנוסעים באתר הרכבת

 

סיעות האופוזיציה בכנסת פרסמו בצהריים הודעה משותפת ובה הודיעו כי הן דורשות לקטוע את פגרת הכנסת ולקיים בה דיון מיוחד בנושא משבר השבת. בהודעתן מסרו סיעות האופוזיציה כי הן כבר אספו את 25 החתימות הדרושות לקיום דיון מיוחד כזה. בהודעת סיעות האופוזיציה נאמר כי הן דורשות לקיים דיון בנושא "ביזוי השבת והפגיעה בחיילים ובאזרחים סביב משבר הרכבת".

 

"הדגל הלבן שהניף נתניהו בפני הסחטנות של הסיעות החרדיות, תוך שהוא מביא לשיבוש ודאי של תנועת הרכבות ובכך לפגיעה בציבור הנוסעים, הוא שערורייה שעל הכנסת לתת עליה את הדעת", אמר יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון.

משבר השבת יוצר כאוס תחבורתי. ארכיון  (צילום: ירון ברנר, יח"צ רכבת ישראל) (צילום: ירון ברנר, יח
משבר השבת יוצר כאוס תחבורתי. ארכיון (צילום: ירון ברנר, יח"צ רכבת ישראל)

לו"ז הרכבות עודכן: התוצאה בחיפוש רכבת מחיפה לתל אביב ()
לו"ז הרכבות עודכן: התוצאה בחיפוש רכבת מחיפה לתל אביב

הערכות: העומס של מוצ"ש בכבישים, הגדול גם כך, יגדל עוד יותר הערב ()
הערכות: העומס של מוצ"ש בכבישים, הגדול גם כך, יגדל עוד יותר הערב
יו"ר סיעת "יש עתיד", ח"כ עפר שלח, הוסיף: "אי אפשר לעבור לסדר היום על כניעתו המבישה של נתניהו להפגנת הכח של החרדים על חשבון חיילי צה"ל והציבור בכלל. הציבור מאס בתרגילים הנכלוליים של ראש הממשלה".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, אמרה: "משחקי האגו במזכירות הליכוד עולים לנו במחיר כבד מדי שיביא לבזבוז משווע של כספי ציבור שבהם ניתן היה להשתמש להגדלת קצבאות הזקנה והנכות של עשרות אלפי אזרחיות ואזרחים. יש לנו כבוד גדול לשבת וכבוד גדול לציבור שומרות ושומרי השבת. חבל שנתניהו מבזה את השבת, פוגע בחיילי צה"ל ובאזרחים ובאופן אבסורדי לחלוטין גם גורם למאות עובדי משרד הביטחון ונהגי אוטובוסים לחלל שבת רק כדי לנסות להראות לשר כץ בתוך הליכוד מי בעל הבית".

 

תגבור אוטובוסים. זה יספיק?

אגד תתגבר את האוטובוסים בין תל אביב לחיפה בשני הכיוונים באמצעות גיוס אוטובוסים מחברת הבת "אגד היסעים" וחברות אוטובוסים פרטיות. כדי לתת מענה לרבבות המשתמשים בקו הרכבת הזה. דובר אגד רון רטנר מסר כי בשלב הראשון נערכים להוספה של כ-50 אוטובוסים בקווים אלה ממוצאי שבת ובמרוצת יום ראשון.

 

גורמי התנועה באגד מעריכים שיוכלו להתגבר על הביקושים הערים לשירות בתוואי חשוב זה. דובר אגד הוסיף כי "פקחי ואנשי התנועה של אגד יפעלו הערב במתחמי התחבורה העיקריים ובתחנות המרכזיות מצאת השבת באופן מתוגבר כדי לאפשר ולבצע את הפעילות ולוודא שהמבצע יתקיים ככל האפשר ללא תקלות. הציבור מתבקש להפגין קור רוח וסובלנות בתורים הצפויים במתחמי התחבורה".

 

הבוקר, שעות לפני שהמוני חיילים יחלו לעשות את הדרך הארוכה לבסיסים באוטובוסים צפופים וללא רכבות, נודע כי נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן החליטו שבמוצאי שבת ומחר יפעיל משרד הביטחון הסעות לחיילים מתחנות הרכבת שאינן פועלות. עם זאת, החשש מכאוס תחבורתי עדיין גדול: לפי שעה לא ברור מהיכן יובאו כל כך הרבה אוטובוסים ואם יש די אוטובוסים למשימה זו. בנוסף אין פתרון למאות אלפי האזרחים המשתמשים ברכבת במוצאי שבת ובראשון - מהימים העמוסים בשבוע.

עבודות על המסילה. יותר מ-50 אלף איש בקו ת"א-חיפה בימי ראשון (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
עבודות על המסילה. יותר מ-50 אלף איש בקו ת"א-חיפה בימי ראשון(צילום: רכבת ישראל)

המאבק סביב העבודות על תשתית הרכבת בשבת הגיע אתמול לשיא, כשדקות לפני כניסת השבת נכנע נתניהו לדרישת החרדים והחליט לבטל לחלוטין את עבודות התשתית בשבת - אחרי שהמסילה בנקודות מסוימות כבר פורקה לצורך עבודות התחזוקה. כבר אז היה ברור שהקו בין חיפה לת"א לא יוכל לפעול במוצאי שבת ובראשון בבוקר, והיום בצהריים התברר שהשבתתו תימשך עד מחר בערב. הסיבה לכך היא שרק לאחר שאנשי התחזוקה של רכבת ישראל יסיימו את העבודות שתוכננו במקור להתבצע בשבת, ללא הפרעה לקהל הנוסעים, ניתן יהיה לחדש את הנסיעות.

 

יום ראשון בבוקר מסתמן כמשבר התחבורה האמיתי בפרשה. קו חיפה-תל אביב הוא אחד משני הקווים העמוסים ביותר של הרכבת, ואחראי לכ-20% ממספר הנוסעים שלה. בימי ראשון הוא משרת יותר מ-50 אלף איש, בהם חיילים שחוזרים לבסיסיהם מחופשת השבת, סטודנטים שנוסעים ללימודים ורבים שמשתמשים ברכבת כדי להגיע לעבודה. יש לזכור כי השבתת הרכבת תמנע גם מתושבים באזור חדרה, ונתניה להגיע למרכז ברכבת, לא רק מתושבי מפרץ חיפה.

משבר בין נתניהו לכץ: "ניסה לערער את יציבות הממשלה" (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי) (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
משבר בין נתניהו לכץ: "ניסה לערער את יציבות הממשלה"(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

ברכבת שואלים: "ביקשנו מראש ממשרד רה"מ - למה לא קיבלנו התרעה מספקת?" (צילום: רכבת ישראל) (צילום: רכבת ישראל)
ברכבת שואלים: "ביקשנו מראש ממשרד רה"מ - למה לא קיבלנו התרעה מספקת?"(צילום: רכבת ישראל)

"הבהרנו מראש לראש הסגל במשרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ', כי מרגע שמתחיל פירוק המסילה, יעברו 28 שעות לפני ששוב תיסע עליה רכבת", הסביר הגורם התחבורתי. "העברנו לו גם את לוח הזמנים לתחילת העבודות, ועד מתי אפשר להורות לנו לא לבצע אותן לפני שתיגרם הפרעה בלתי הפיכה תנועה. למרות זאת, ההוראה להפסיק את העבודות הגיעה רק חמש דקות לפני כניסת השבת". היעדרן של הרכבות יחמיר את העומס המורגש גם כך בכל מוצאי שבת בקווי האוטובוס הבין-עירוניים.

 

פרשת עבודות הרכבת גורמת גם למשבר חריף בין נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ. בהודעה רשמית של לשכת נתניהו אמש הוא האשים את השר כץ כי הוא "מכוון להביא למשבר מיותר עם החרדים כדי

לערער את יציבות הממשלה". מלשכת ראש ממשלה נמסר כי "התקבלו דיווחים סותרים ממשרד התחבורה" וכי "ראש הממשלה נדהם לגלות כי השר כץ הורה לבצע את העבודות דווקא בשבת". עוד נכתב בהודעה: "ראש הממשלה קיבל החלטה זו לאחר שהתקבלו דיווחים סותרים ממשרד התחבורה על נחיצות העבודות בשבת, סתירות שיצרו משבר אמון חריף עם השר כץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קו ת"א-חיפה מושבת עד ראשון בערב
מומלצים