שתף קטע נבחר

דרמה בבית המשפט העליון: זוכה גבר שהורשע במעשה סדום בפעוט

ברוב של שני שופטים מול אחד, ומחמת הספק, זיכה בית המשפט העליון את ניסים חדד שהורשע לפני כשלוש שנים בביצוע מעשה סדום בבן שנה וחצי. "אין כל ראיה ישירה הקושרת את המערער לעבירת מעשה הסדום", כתב השופט ג'ובראן. "הרשעתו במחוזי מבוססת על מארג של ראיות נסיבתיות"

  

 

בית המשפט העליון זיכה הבוקר (יום ג') מחמת הספק, ברוב של שני שופטים מול אחד, את ניסים חדד שהורשע בשנת 2013 בביצוע מעשה סדום בפעוט בן שנה וחצי, בנה של בת זוגו לשעבר, ונידון ל-17 שנות מאסר. חדד, איש עסקים, נלחם על חפותו וכפר באשמה לאורך כל הדרך. "אין כל ראיה ישירה הקושרת את המערער לעבירת מעשה הסדום המיוחסת לו", כתב שופט העליון סלים ג'ובראן בפסיקתו.

 

פסק הדין של העליון ניתן בדלתיים סגורות. השופטים סלים ג'ובראן ומני מזוז סברו שיש לזכות את חדד מחמת הספק. השופט יצחק עמית היה בדעת מיעוט וחשב שיש להשאיר את ההרשעה על כנה. 
 
השופט ג'ובראן הוסיף וכתב כי "ההרשעה במסגרת הכרעת דינו של בית המשפט המחוזי מבוססת על מארג של ראיות נסיבתיות. כידוע, הראיה הנסיבתית נבדלת מהראיה הישירה בכך שהיא אינה מוכיחה במישרין עובדה הטעונה הוכחה, אלא היא מבססת נסיבה כלשהי – ממנה ניתן להסיק את דבר התקיימותה של העובדה".
 
ניסים חדד בבית המשפט לפני כשנתיים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניסים חדד בבית המשפט לפני כשנתיים(צילום: מוטי קמחי)
השופט ג'ובראן התייחס גם לטענה כי הפעוט נפגע בחדר הכושר. "לאחר עיון מדוקדק בטענות הצדדים ובחומר הראיות אליו הפנו, שוכנעתי כי אכן לא הוכח כי מצבו של הפעוט בעת היציאה מחדר הכושר לא היה תקין", כתב.
 
ג'ובראן, שהתייחס לסרטוני האבטחה שתיעדו את חדד, כתב כי "לכל אורך שלושת הסרטונים המערער נושא את הפעוט על ידיו, כך שאחת מזרועותיה מצויה מתחת לישבנו של הפעוט. אף שבמרבית הסרטונים פניו של הפעוט אינם נראים בבירור, ניתן להתרשם כי הפעוט אינו מביע אי-נוחות כלשהי ואינו נראה כמי שסובל מכאבים".
 
ג'ובראן סיכם כי "המקרה שלפנינו הוא קשה מנשוא. לבי יוצא אל משפחת הפעוט, אשר נאלצה לחוות חוויה כה טראומטית, אשר מלווה ותלווה אותה במשך שנים רבות. לא ביד קלה אני מגיע למסקנה אשר משמעותה היא, למעשה, כי ככל הנראה לעולם לא נדע מה אירע לפעוט וכתוצאה ממה נגרמו חבלותיו. ואולם, נחה דעתי כי חומר הראיות במקרה שלפנינו אינו מאפשר לבסס, מעבר לספק סביר, את המסקנה לפיה המערער הוא זה שביצע בפעוט מעשה סדום ואחראי לפציעותיו.

 

"בהתאם לאמור, אציע לחבריי לבטל את הכרעת דינו המרשיעה של בית המשפט המחוזי, להורות על זיכויו של המערער מהעבירות המיוחסות לו מחמת הספק, ולהורות על שחרורו מבית המאסר לאלתר".
 
השופט יצחק עמית, שהיה בעדת מיעוט, העלה מספר תמיהות וסתירות בגרסתו של חדד, שהובילו לכך שסבר כי יש להרשיע אותו. "בסופו של יום", כתב השופט, "לאחר שמתעלמים מ'רעשי הרקע', לפנינו הסיטואציה הבאה: המערער יורד לחדר הכושר עם הפעוט, חוזר כשהפעוט ללא חיתול ומדמם".

 

עוד ציין השופט כי "כאשר בראיות נסיבתיות עסקינן, ניתן לבסס הרשעה על סמך היסק לוגי, ובלבד שאותו היסק מוביל למסקנה מרשיעה שאין בלתה. כפי שפתחתי ואמרתי, במקרה דנן, לא מצאתי תרחיש אחר, אף לא דחוק, שיכול להביא למסקנה מזכה".

חדד, שמיוצג על ידי עורך הדין יורם שפטל, זוכה לאחר שהורשע בבית המשפט המחוזי בתל אביב בביצוע מעשה סדום ובגרימת חבלה בנסיבות מחמירות. בנוסף לעונש המאסר הוא חויב גם לפצות את בת זוגו לשעבר ב-60 אלף שקל.

 

בגזר הדין של בית המשפט המחוזי נכתב כי "העבירות שבהן הורשע והנסיבות הקשות בביצוען הן ייחודיות, אין להן אח ורע בתולדות עבירות המין במקומותינו. גילו של קורבן העבירה, הנזקים הגופניים והנזקים הנפשיים שעלולים להיגרם לו צובעים את העבירות באור אפל במיוחד, המחייב את קביעת הרף העליון של מתחם הענישה בגובה העונש המקסימלי". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ניסים חדד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים