שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  כתמים צהובים ולבנים בשיניים: הסיבות והטיפול

  בניגוד לגורמים חיצוניים כמו מזון ומשקאות, חבלות, גנטיקה לקויה ונטילת אנטיביוטיקה בזמן הריון שגורמים להצהבה של השיניים, כתמים לבנים הם סיפור אחר לגמרי. כל הסיבות להופעתם - ואיזה טיפול יעזור להעלים אותם

  הצהבת שיניים נגרמת בדרך כלל מגורמים חיצוניים, לרוב ממזון שמכהה את צבע השן או מכתים אותה. כתמים לבנים לעומת זאת, מעידים על בעיה מקומית בהתפתחות זגוגית השן - באמייל.

   

  הכתם יכול להופיע בצורות שונות כנקודה אחת או יותר על גבי השן, ואף בצורת פסים. צבע הכתם עשוי להיות לבן גירי ולעתים צהוב או חום, ונגרם מהפרעה מקומית בהסתיידות זגוגית השן.

   

  קיראו עוד בערוץ בריאות השן

   

  מהם הגורמים להצהבת שיניים?

  מזון ומשקאות - מיצים ממותקים, מיצים טבעיים, קוקטיילים צבעוניים, קפה, תה, משקאות המכילים צבעי מאכל, שאינם שקופים או לבנים ויין (גם לבן). בשאר המקרים זה בגלל ניקוטין, קפאין, גנטיקה, גיל, חבלות, טיפולי שורש, סתימות לקויות, ושימוש תכוף בתרופות.

   

  כתמים חומים על פני השן, לעומת זאת, נוצרים בדרך כלל ממזונות כמו סלק, רימון, רכז שזיפים ותבלין קארי.

   

  תוספי מזון ותרופות

  תוספי ברזל צמחיים (נוזלים בעיקר), פורמולות בצורת אבקה/כדור המקובלות ברפואה הסינית והטיבטית, חליטות צמחים מסוימות וכו׳. גם תרופות מסוימות עלולות להכתים את השיניים (אנטיביוטיקה טטרציקלין יכולה להשאיר פסים אפורים כהים או חומים).

   

  פלאק דנטלי

  בהרבה מקרים הפלאק הדנטלי, שכבת חיידקים מתים ושאריות מזון, מאובחנים "ככתם לבן" אולם למעשה צחצוח טוב או ניקוי של שיננית יסלקו כתם זה. הטיפול- לרענן למתרפא הוראות של צחצוח ושימוש בחוט דנטלי או קיסמים, ניקוי של שיננית וטיפול בעששות על ידי שחזורים מחומר לבן.

   

  כתמים שעוברים אחרי צחצוח רציני (צילום: shuttetstock) (צילום: shuttetstock)
  כתמים שעוברים אחרי צחצוח רציני(צילום: shuttetstock)

   

   

  היפופלאזיה של האמייל

  מצב בו אמייל השן אינו התפתח כהלכה מבחינת עוביו או קשיותו, במצב זה תמיד תהייה פגיעה בפני השטח של האמייל. מצב זה יכול לקרות גם עקב חבלות לנבטי השיניים הקבועות ממכה שקיבלה השן הנשירה או נטילת אנטיביוטיקה בזמן ההיריון של האם.

   

  אמלוגנסיסאימפרפקטה

  מחלה גנטית נדירה הגורמת לבעיה בהיווצרות האמייל, במחלה יכול להיווצר אמייל רך או חום ותוצאותיה הן כתמים לבנים, חומים ועוד שאר נזקים.

   

  הרגלים בעייתיים

  הרגלי כסיסת ציפורניים, צחצוח אגרסיבי בנקודה מסוימת, שתייה מוגזמת של משקאות ממותקים עם קש הנמצא בנקודה מסוימת כהרגל.

   

  הסתיידויות

  האמייל של השן מסתייד עליה ונראה כמו כתם לבן.

    

  דרכי הטיפול

  הלבנת שיניים - מומלץ לבצע את הטיפול לאחר הסרת אבנית ומשקעים על מנת שהשן תהיה נקיה וחומר ההלבנה יוכל להשפיע באופן יעיל. ההלבנה מיועדת לשינוי הצבע הפנימי של השן להבדיל מניקוי שיניים המסיר את הכתמים החיצוניים בלבד.

   

  ציפויי שיניים - מבוצע בשיניים הקדמיות כשיש צורך בשינוי שטח נרחב בפני השן. הציפוי נועד לשנות את צבע השיניים, להסתיר כתמים ופגמים בפני שטח השן, לשנות את צורתה ולסגור מרווחים בין השיניים.

   

  חזיתות חרסינה – מודבקות על החלק הנראה של השיניים הקדמיות לאחר הסרה מינימלית של חומר השן. הן עמידות לשחיקה, מעניקות גוון לבן ושומרות על הצבע לאורך זמן.

    

  מהן הסיבות להיווצרות כתמים לבנים בשיניים?

  חשוב להבחין בין כתמים שהופיעו מיום בקיעת השן לבין כתמים שהתפתחו בשלבים יותר מאוחרים מאחר שהסיבות להיווצרותם שונה.

   

  סיבות להופעת כתמים לבנים שהופיעו מיום בקיעת השן:

  1. חבלה: זוהי הסיבה הנפוצה ביותר. שכן, חבלה בשיניים חלביות עלולה לגרום להפרעה בהתפתחות זגוגית שן שטרם בקעה.

   

  2. מחלה סיסטמית בילדות/ מחלות התפתחותיות: מחלת חום חריפה עלולה גם היא להפריע להתפתחות זגוגית השן.

   

  3. פלואורוזיס: פלואוריד ידוע בתכונתו כמחזק זגוגית השן, אך במקרים בהם צריכת הפלואוריד מוגברת עלולים להופיע פסים לבנים על גבי השן ולעיתים כתמים חומים.

   

  סיבות להופעת כתמים לבנים בשיניים בשלב מאוחר יותר:

  1. עששת התחלתית: בתחילת התהליך של היווצרות "עששת ראשונית" ישנה ירידה במינרליזצית זגוגית השן, וניתן להבחין בכתם חלבי, גירי ללא בעיה מכנית בפני השטח של האמייל (השכבה החיצונית של השן). לרוב כתמים אלו יופיעו בחלקים שבין השיניים הקדמיות. הטיפול- לרענן למתרפא הוראות של צחצוח ושימוש בחוט דנטלי או קיסמים, ניקויי של שיננית וטיפול בעששות על ידי שחזורים מחומר לבן.

   

  2. טיפול אורתודנטי: הקוביות/סמכים מונעים מאותו אזור בזגוגית השן להיות חשוף לרוק ולתהליכי חילוף המינרלים- רה מנרליזציה (כניסת מינרלים).

   

  יש קושי בשמירה על היגיינת הפה ולא תמיד ניתן לצחצח בצורה יעילה סביב אזורים אלה וכך מצטבר רובד חיידקים ונוצר תהליך של יציאת מינרלים. לאחר הורדת הסמכים/קוביות ניתן להבחין בכתמים לבנים באותם אזורים.

    

  מהן דרכי הטיפול?

  הלבנת שיניים - מומלץ לבצע את הטיפול לאחר הסרת אבנית ומשקעים על מנת שהשן תהיה נקייה וחומר ההלבנה יוכל להשפיע באופן יעיל. ההלבנה מיועדת לשינוי הצבע הפנימי של השן להבדיל מניקוי שיניים המסיר את הכתמים החיצוניים בלבד.

   

  ציפויי שיניים - מבוצע בשיניים הקדמיות כשיש צורך בשינוי שטח נרחב בפני השן. הציפוי נועד לשנות את צבע השיניים, להסתיר כתמים ופגמים בפני שטח השן, לשנות את צורתה ולסגור מרווחים בין השיניים.

   

  חזיתות חרסינה - מודבקות על החלק הנראה של השיניים הקדמיות לאחר הסרה מינימלית של חומר השן. הן עמידות לשחיקה, מעניקות גוון לבן ושומרות על הצבע לאורך זמן.

   

  טיפול מונע - הדרך הטובה לטפל בכתמים מאוחרים היא למנוע את היווצרותם מבעוד מועד. באמצעות שמירה על היגיינה אוראלית, ביקור סדיר אצל רופא השיניים והשיננית אחת לחצי שנה.

   

  במידה שיתגלה כתם שמעיד על עששת התחלתית יש לטפל בו באמצעים שמרניים כגון הנחת פלואוריד מקומי, הדרכה לצחצוח נכון ושימוש בתכשירים תומכים המכילים מינרלים החשובים לחיזוק זגוגית השן.

   

  מיקרואברזיה - בשיטה זו מתבצע שפשוף עדין של זגוגית השןע״חי חומצה עד להסרת הכתמים. במקרים מסוימים התהליך יושלם באמצעות הלבנת שיניים. אולם, חשוב להדגיש באם הכתמים הלבנים לא טופלו לפני, ההלבנה עשויה אף להדגיש אותם יותר.

   

  לרוב, השילוב בין מיקרואברזיה והלבנת שיניים הוא מספק.

   

  למיקרואברזיה יש מגבלה מעצם היותהשיטה שמרנית. אנו נשאף שלא להסיר חומר שן רב מידי. ולכן במקרים בהם הכתם הלבן עמוק בשכבת הזגוגית, מיקרואברזיה רק תטשטש את המצב אך לא תעלים את הכתם לחלוטין.

   

  ציפוי אסתטי - אם הדבר מהווה מטרד אסתטי בעיני המתרפא, ניתן לבצע סתימה לבנה או ציפוי השן כולה.

   

  ד"ר רונן בורדובסקי, רופא שיניים ומנהל מרפאת השיניים ׳מאלו קליניק׳

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  למה יש לנו כתמים בשיניים?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים