שתף קטע נבחר

ליברמן: "מאחז עמונה לא יוכל להישאר במקומו"

שר הביטחון הודה באוניברסיטת אריאל כי המאחז יפונה: "נכבד את החלטות בית המשפט". לאחר "סרטון הטיהור האתני", קרא ליברמן לנתניהו לאמץ את עקרון חילופי האוכלוסיות, תקף את הרבנים ש"יוצרים את כל הבעיות" ונתן גיבוי לאלאור אזריה: "נתמוך בו, גם אם טעה"

 

 

יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, התייחס הערב (יום ב') לסוגיית פינוי מאחז עמונה. "אין שום סיכוי להשאיר את עמונה איפה שהוא בנוי היום בגלל פסיקת בג"ץ כי רוב הבתים שם בנויים על קרקע פלסטינית פרטית", אמר ליברמן במהלך דברים שנשא בפני סטודנטים באוניברסיטת אריאל. "הדין על עמונה יהיה על כולם. גם על פולשים פלסטינים בסוסיא. נכבד את החלטות בית המשפט כמדינת חוק". ynet העביר את המפגש בשידור חי.

 

בחודש שעבר קיים היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בלשכתו דיון בהצעה של ועדת ההסדרה לפינוי עמונה, שהוקמה בשנה שעברה על ידי שרת המשפטים איילת שקד, שלפיה יש להקים את ההתנחלות עמונה באדמות סמוכות למיקומה הנוכחי – במבנים נפקדים. במהלך הדיון, שבו השתתפו גם פרקליט המדינה שני ניצן, המשנים ליועמ"ש, חברי צוות ההסדרה ונציג משרדי הממשלה הרלוונטיים, הבהיר מנדלבליט כי מדובר ב"סוגיה משפטית כבדת משקל", אך כי אין מניעה משפטית לבחון את הנושא.

שר הביטחון אביגדור ליברמן, הערב (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
שר הביטחון אביגדור ליברמן, הערב(צילום: אסף מגל)
 

פינוי עמונה ב-2006 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פינוי עמונה ב-2006(צילום: גיל יוחנן)

בדברים שנשא היום, קרא שר הביטחון לראש הממשלה בנימין נתניהו לאמץ את עקרון חילופי השטחים בהסכם עתידי מול הפלסטינים. "למה המשולש ואום אל פחם צריכים להיות חלק מישראל?", אמר ליברמן בנאום שנשא במפגש עם סטודנטים באוניברסיטת אריאל. "למה אני צריך לסבסד את ראאד סלאח ולשלם שכר לחנין זועבי? אני לא רואה סיבה למה שראש הממשלה לא יאמץ את העקרון, והגיע הזה שהוא והליכוד יאמצו את עקרון חילופי השטחים".

 

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף ואמר כי הוא לא מאמין בהסכם דו צדדי עם הפלסטינים, והתייחס גם לסרטון שפרסם ראש הממשלה ובו האשים את הרשות הפלסטינית בכך שהיא מתנגדת להימצאות יהודים בגדה המערבית ובכך תומכת בטיהור אתני. "שמעתי את ראש הממשלה עם כל הסרטון שלו", אמר ליברמן. "ועם כל הסערה ואני רוצה להתעלם מכל המונחים, אבל כרגע המודל שמוצע לנו זה המודל שתקום מדינה פלסטינית באמת הומוגנית מאה אחוז פלסטינים בלי יהודי אחד, ואמר אבו מאזן כמה פעמים באופן פומבי שהוא לא יסכים שבמדינה פלסטינית עתידית יהיה אפילו יהודי אחד".

 

 

ליברמן הדגיש כי הוא, "לא רוצה מדינה דו לאומית עם 4.5 מיליון פלסטינים נוספים כאזרחי מדינת ישראל. עיקרון שטחים תמורת שלום נכשל".

 

שר הביטחון התייחס באריכות גם למשפט אלאור אזריה. "אני מצפה שבית הדין הצבאי יצליח להתעלם מכל הרעשים ויפסוק בהתאם לעובדות, בהתאם לאירועים כפי שהיו בלי קשר ללחצים משמאל או מימין", אמר ליברמן. "אנחנו בכל מקרה נעמוד לצדו של החייל, גם אם הוא טעה, גם כשחייל טועה אנחנו מחויבים לגבות ולתת לו את כל העזרה". הקהל הגיב לדברים במחיאות כפיים.

אלאור אזריה בבית הדין הצבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלאור אזריה בבית הדין הצבאי(צילום: מוטי קמחי)
   

"נהנה ממסעדה גם אם אינה כשרה" 

ליברמן הוסיף ואמר בנושא אלאור אזריה כי "במדינה דמוקרטית כל אדם, כל עוד לא הורשע בבית המשפט, הוא זכאי". הוא הוסיף ואמר כי החיילים הם "סך הכל חבר'ה צעירים בני 19-18 שהשחיקה במשך שנה ללא ספק נותנת את התוצאות".

 

יו"ר ישראל ביתנו הוסיף ואמר כי איראן היא האיום הגדול ביותר על מדינת ישראל. הוא התייחס גם לנושאי דת ומדינה. "אני לא דתי וגם לא אשתי", אמר. "עונג שבת שלי זה לראות משחק כדורגל ולשחק טניס. אני נהנה ממסעדה גם אם אינה כשרה. אני נגד הפרדת דת ומדינה כפי שיאיר לפיד דוגל. מי שמדבר על זה מדבר על מלחמת אזרחים. בין יהודים אין הפרדה בין דת ללאום. אצל יהודים אתה יהודי. אני כן בעד להפריד בין פוליטיקה לדת. אנחנו מחזיקים אלפי קומיסרים במועצות דתיות. איו צורך בהן. הרבנים פה יוצרים את הבעיות".

 

הוא הוסיף והתייחס בהקשר זה לאסון קריסת החניון בתל אביב. "איפה כל הפקחי בנייה", שאל ליברמן, "יש סך הכל במשרד הכלכלה 17 עובדים שהם פקחים בתחום הבנייה על 13 אלף אתרים בכל יהודה ושומרון, בכל המינהל האזרחי יש 25 פקחים. כמה משגיחי כשרות יש במדינת ישראל מישהו יודע? 18 אלף, אז זה ההבדל".

 

בעניין המלחמה בסוריה, אמר שר הביטחון כי לא ברור אם המתווה להפסקת אש בין רוסיה וארצות הברית יחזיק מים, כלשונו. "יש לי ספקות רבים", אמר ליברמן שאמר כי עתידה של סוריה צפוי להיות דומה לזה של עיראק ותימן אם לא יהיו "החלטות דרמטיות שישנו את המציאות".

 

יו"ר ישראל ביתנו ביקר באוניברסיטה עם חברי סיעתו, ונועד במקום עם סטודנטים, חברי סגל ותושבי האזור. זאת הייתה הופעתו הראשונה של ליברמן בפני קהל במתכונת של שאלות-תשובות מאז שנכנס לתפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף מגל
שר הביטחון אביגדור ליברמן, הערב
צילום: אסף מגל
מומלצים