שתף קטע נבחר

מדריך: איך לבחור מאוורר תקרה

איך להתאים את גודל המאוורר לחדר? מה הגובה האידאלי לתלייתו? האם כדאי לבחור בהפעלה באמצעות שלט, חוטים או מתגים? אתר "המקצוענים" עם המדריך

החום הגדול מתרחק מאיתנו ומפנה את פניו לימים נעימים ואפשריים יותר. בדיוק עבור ימים כאלו, ניתן להסתפק בהפעלת מאוורר תקרה אשר הרבה יותר חסכוני ממזגן מבחינת תצרוכת החשמל. לפני שאתם ממהרים להתקין מאוורר כזה, הנה כמה דברים שחשוב לדעת על רכישה נכונה שתתאים לצרכים שלכם ועל התקנתו.

 

עוד כתבות בנושא 

נשארים בלי אוויר: מה עושים בלי מזגן?

חשוב שתכירו: הסיכונים הבריאותיים שבמיזוג אוויר

קר לכם בבית? יש מה לעשות

 

בחירת מיקום ההתקנה

חשוב להתאים את סוג המאורר לאזור ההתקנה אליו הוא מיועד. "קיימים שלושה סוגים עיקריים של מאווררי תקרה" אומר יונתן האוזר מחברת Swingfans. "הסוג הראשון הוא מאוורר המיועד לאזורי פנים סגורים ויבשים, המשמשים לאוורר כל חדרי הבית. הסוג השני הוא מאוורר המיועד לאזורי חוץ מכוסים ללא מגע ישיר של מים, כמו מרפסת מקורה. הסוג השלישי הוא מאוורר מוגן מים המתאים לאזורי חוץ פתוחים כמו פרגולות. ככלל, ובלי קשר לסוג שבחרתם, מאוורר תקרה אמור להיות מותקן באמצע החלל. זאת, על מנת לאפשר פיזור אוויר אופטימאלי".

 

"הנטייה של רוב האנשים היא להתקין את מאוורר התקרה במקום גוף תאורה קיים" אומר יהונתן עוזיהו מהנדיוני מאתר 'המקצוענים'. "הבעיה היא שמיקום זה לא תמיד המיקום המתאים עבור המאוורר. אם נקודת ההתקנה אינה במקום המתאים כדאי להזיז אותה. ההמלצה היא על מרכז החדר, אבל יש להתחשב גם ברצון הדיירים, שכן יש כאלו שמעדיפים שהוא יהיה מעל מרכז המיטה".

  

 

התאמת גודל המאוורר לגודל החדר

חשוב להתאים את גודל המאוורר לגודל החדר. "הסיבה לכך היא שמאוורר קטן מדי או גדול מדי ביחס לגודל החלל, לא יעבוד בצורה יעילה" אומר האוזר. "לבחירת גודל המאוורר יש להתחשב בקוטר להבי המאוורר. עבור חדר של 7-13 מ"ר ניתן יתאים מאוורר בגודל 42-48 אינץ'. עבור חדר בגודל של 13-30 מ"ר יתאים מאוורר בגודל של 52-56 אינץ'. עבור חדר בגודל של מעל 30 מ"ר, יתאים מאורר בגודל של 60 אינץ'".

 

חיווט ושליטה

כדאי לחשוב גם על נוחות השימוש, כדי לא למצוא את עצמכם מטפסים על כיסא או על המיטה כדי למשוך את חוטי המאוורר, או נדרשים לקום מהמיטה כי לא דאגתם לחיווט נוח ולכמות מספקת של מתגי הפעלה. האוזר: "כדאי לבחור מהי שיטת ההפעלה הנוחה והמתאימה לכם. האם שליטה פשוטה ממתג קיר מספיקה לכם או שאתם מעדיפים שלט רחוק שיאפשר לכם שליטה מלאה על הפעלה וכיבוי, בחירת מהירות וכיוון זרימת האוויר ושליטה על פעולת גוף התאורה גם מבלי לקום מהכורסה".

 

עוזיהו: "אני באופן אישי ממליץ על מאוורר שמופעל באמצעות מתגים ולא באמצעות שלט. שלט יכול ללכת לאיבוד או ליפול ולהישבר. בכל מקרה כדאי להקפיד על פיצול מתגים נפרד בין התאורה למאוורר, כדי שיהיה הרבה יותר נוח לשלוט בכיבוי ובהפעלה. הסוג שמגיע עם חוטי הדלקה על גוף המאוורר הוא פחות נוח מאשר מתגים על הקיר. כדאי גם לדאוג למתג הפעלה ליד הכניסה לחדר ולמתג נוסף ליד המיטה, עבור שימוש נוח יותר".

 (צילום: כרמית דיזיין, באדיבות סווינג פנס מאווררי תקרה) (צילום: כרמית דיזיין, באדיבות סווינג פנס מאווררי תקרה)
(צילום: כרמית דיזיין, באדיבות סווינג פנס מאווררי תקרה)

 

מאוורר עם גוף תאורה

למאווררי תקרה יש אפשרות להגיע גם עם גוף תאורה נלווה. "לכן, בשלב בחירת המאוורר צריך להחליט האם הוא ישמש גם כמקור אור ולא רק כמאוורר" אומר האוזר. "חשוב בעת הבחירה לבחור גם את סוג גוף התאורה שיתאים לגודל החלל. לחלל קטן יספיק גוף תאורה קטן יותר מאשר זה שיידרש לסלון, למשרד או למטבח".

 

התאימו את המאוורר לעיצוב הבית

גם אם מאוורר תקרה, כשמו כן הוא, נמצא באזור התקרה, הוא משפיע על הנראות של אותו החלל. "מאוורר תקרה הוא גוף עם נוכחות עיצובית" אומר האוזר. "לכן בבחירת המאוורר כדי לתת גם את הדעת לעניין העיצוב הן מבחינת סוג גוף המאוורר ורמת הגימור שלו והן מבחינת בחירת גווני להבי המאוורר".

 

גובה התקרה

גם לגובה התקרה יש השפעה על יעילות מאוורר התקרה. "הגובה האידיאלי לתליית מאוורר תקרה הוא כ-2.5 מטר מהרצפה" אומר האוזר. "עבור חללים נמוכים יחסית, גובה המאוורר המינימאלי המומלץ הוא 2.3 מטר מהרצפה. אם התקרה גבוהה במיוחד, אין להצמיד את מאוורר התקרה לתקרה שכן הוא לא יהיה אפקטיבי. יש להנמיך אותו באמצעות מוטות הנמכה, כדי למקם אותו בגובה המתאים שהוא כ-2.5 מטרים מהרצפה". במקרה כזה יש חשיבות משמעותית לבחירת הגוף שכן הוא יבלוט במרכז החלל ויהיה דומיננטי יותר מאשר מאוורר צמוד תקרה.

  

 

מאוורר יתאים גם לחורף ולא רק לקיץ

ניתן להשתמש במאוורר תקרה גם בעונת החורף. האוזר: "במקרה כזה יש להפעיל את הכנפיים נגד כיוון השעון. בכך המאוורר ידחוף את האוויר החם מהתקרה למטה מבלי ליצור משב רוח. אם יש בחדר קמין הוא יפזר את החום בצורה טובה יותר ויאפשר חיסכון משמעותי בחשבון החשמל. חשוב להקפיד לנקות את האבק שהצטבר על כנפי המאוורר, וכמובן שיש לכבות אותו לפני שמתחילים לנקות".

 

מחירים

לפי מוקד השירות של אתר המקצוענים, "מחיר התקנת מאוורר תקרה נע בין 200 שקל ל-350 שקל, בהתאם לסוג התקרה וגובהה. התקנת שלט או מפסק קיר, יעלו בממוצע 100 שקל.  במידה ויש להוסיף פאזה (נק' חשמל) נוספת כגון מפסק נוסף לתאורה לצד המפסק הרגיל, ואין הכנה לזה, מחיר ההוספה יעלה 100-150 שקל".

 

 

מילה על התקנה ועל אחריות

"התקנה לא מקצועית יכולה לגרום גם למאוורר מאיכות טובה יחסית להרעיש ולהיות למטרד בבית" אומר עוזיהו. "לכן חשוב להקפיד לרכוש מאוורר מחברה אמינה, ולהקפיד על התקנה מקצועית שלו. מאוורר שמותקן כשהוא מתנדנד ורופף ירעיש. לרוב הוא מגיע עם מגנטים לאיזון, ובעת ההתקנה יש לוודא שהוא לא מרעיש". מה משך האחריות הניתן עבור מאוורר? "כדאי לרכוש מאוורר מחברות אמינות שמעניקות אחריות" מציע האוזר. "עבור שלט וערכת תאורה האחריות שתינתן תהיה של שנה עד שנתיים, ועבור המאוורר עצמו האחריות המומלצת היא לתקופה של כ-10 שנים".

 

מחפשים בעל מקצוע בתחום - לרשימה

 

אתר ynet הינו שותף באתר "המקצוענים"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מצנן בקיץ. מאוורר תקרה
צילום: shutterstock
מומלצים