שתף קטע נבחר

פרס מורדם ומונשם. בנו: "נצטרך לקבל החלטות"

הנשיא לשעבר שמעון פרס נאבק על חייו: פרס, בן 93, סבל מדימום מוחי משמעותי לאחר שלקה באירוע מוחי. בלילה פסק הדימום, אך מצבו עדיין קשה מאוד. בנו חמי אמר: "אלו שעות לא קלות". בשיבא החליטו בינתיים לא לנתח את פרס: "ניתוח לא ישפר את מצבו"

  

 

 

נאבקים על חייו של הנשיא התשיעי: נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס פונה אתמול בצהריים (יום ג') לבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שחש ברע, ובשעות הערב לקה באירוע מוחי ואושפז במחלקת טיפול נמרץ. בבדיקת ה-CT שבוצעה כשפרס היה בהכרה אובחן כי הוא סובל מדימום מוחי משמעותי. לאחר שהוא הורדם והונשם נערכה בדיקת CT נוספת, שבה עלה כי לא חל שיפור במצבו. בלילה פסק הדימום, אבל מצבו עדיין קשה מאוד. מנהל בית החולים, פרופ' יצחק קרייס, אמר הבוקר של "מצבו של פרס עדיין קשה, אך יציב".

 

מתפללים לשלומו: "שמעון, העם כולו מייחל להחלמתך"

 

פרס. מצבו קשה ()
פרס. מצבו קשה

מנהל היחידה לטיפול נמרץ בשיבא, פרופ' שלומי מטצקי, פירט על מצבו של פרס: "הוא הגיע לבית החולים בגלל חולשה. בשלב מסוים היה דיון אם יש צורך בניתוח וכפי שהדברים נראים כרגע, אנחנו לא חושבים שניתוח ייטיב את מצבו. הוא מבצע פעולות פשוטות, כך שהוא לא מחוסר הכרה". בשעה 1:00 בלילה עדכנו בשיבא כי לאחר התייעצות רופאים נוספת הוחלט כי אין אינדיקציה המצדיקה ניתוח בשלב זה. מצבו של פרס מוגדר קשה אך יציב, והוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ.

 

מנהל בית החולים, פרופ' יצחק קרייס, עדכן לפני כן: "הנשיא התשיעי של מדינת ישראל עבר אירוע מוחי עם מרכיב משמעותי של דמם. הוא מטופל על ידי מיטב הרופאים של שיבא, הועבר כמה הדמיות וכעת הוא מורדם ומונשם. הוא נמצא ביחידה לטיפול נמרץ ואנחנו משגיחים עליו באופן רציף".

 

חמי פרס, בנו של הנשיא לשעבר, אמר כי "אלה שעות לא קלות שעוברות עליי ועל בני משפחתי. אבא שלי עבר היום כמו ששמעתם אירוע לא פשוט, ואני רוצה להודות לצוות הרופאים של תל השומר שבודק אותו ומתייעץ בעומק רב, יחד עם בני המשפחה, נידרש לקבל החלטות בהמשך, הכול תלוי כמובן לאן הדברים יתפתחו".

 

הבן אמר עוד כי "אנחנו מקבלים הרבה הודעות מהארץ ומחו"ל מכל האנשים שמכירים ויודעים על האיש והם רבים ועוטפים אותנו בדאגה ואני רוצה למסור לכל מי ששולח לנו הודעות, לא היה דבר יותר יקר לאבא שלי מעם ישראל, מהאנשים, אני מאמין. אבא שלי הוא איש מיוחד במינו, אני שומר על אופטימיות. השעות האלה לא פשוטות, שכל מי שמתפלל שימשיך להתפלל איתנו, אנחנו מודים לכולם על האהבה".

פרופ' קרייס וחמי פרס מעדכנים על מצבו של הנשיא לשעבר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרופ' קרייס וחמי פרס מעדכנים על מצבו של הנשיא לשעבר(צילום: מוטי קמחי)

בהודעה של לשכת הנשיא לשעבר נאמר כי פרס החל לקבל טיפול תרופתי בהתאם למצבו. בבית החולים נמצאים גם בתו צביה ולדן ובנו ד"ר יהונתן (יוני) פרס. גם יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג הגיע לבית החולים כדי לדרוש בשלומו של פרס.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בטוויטר: "אני מאחל לנשיא לשעבר שמעון פרס החלמה מהירה. שמעון, אנחנו אוהבים אותם והעם כולו מייחל להחלמתך". נתניהו אף שוחח עם מנהל בית החולים שיבא וקיבל עדכון על מצבו הרפואי של פרס. נתניהו מסר את תפילותיו של העם כולו להחלמה מהירה.

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין כתב בטוויטר: "אני עוקב בדאגה אחרי הדיווחים מבית החולים ומתפלל יחד עם העם כולו להחלמתו של שמעון ידידי". שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בפייסבוק: "כולנו מתפללים לשלומו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ומקווים שיוכיח שוב שהוא יודע לחזור גם ממצבים קשים".

 

בית החולים שיבא, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בית החולים שיבא, הערב(צילום: AFP)

 

 

הרב הראשי לישראל דוד לאו קרא לציבור הרחב להתפלל לרפואתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון בן שרה. לדברי הרב לאו, "למר פרס יש זכויות רבות בפעילותו רבת השנים למען עם ישראל ובחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל מאז היווסדה וראוי שכולם יצטרפו בעת הזאת בתפילה להחלמתו".

 

 

גם הרב הראשי לישראל יצחק יוסף קרא לציבור להתפלל לרפואת פרס. "לזכותו עומדת הצלת עולם התורה, הוא ייסד את הפטור לבני ישיבות והייתה לו הערכה רבה לתורת ישראל. מרן האבא זצ"ל (הרב עובדיה) הוקיר לו טובה על כך עד סוף ימיו".

"אני אופטימי". הבן חמי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אני אופטימי". הבן חמי(צילום: מוטי קמחי)

צילום סרטון והרצאה 

הנשיא לשעבר הצטלם אתמול בשעות הבוקר במרכז פרס לשלום לסרטון לעידוד רכישת מוצרי כחול-לבן בישראל, ובהמשך אף הרצה בפני אנשי הייטק במשך שעה וחצי. בשעות הצהריים הוא התלונן על כך שאינו חש בטוב. "אני מרגיש קצת חלש", אמר למקורביו. הרופא של פרס ביקש ממנו להתפנות לבית החולים, ולאחר כמה בדיקות ביקש פרס להשתחרר מבית החולים. בהמשך הוא לקה כאמור באירוע המוחי.

 

מיד לאחר שחזר בשבוע שעבר מכנס מדיני באיטליה, עבר הנשיא התשיעי הליך התקנת קוצב לב שתוכננה מראש בבית החולים שיבא. ההליך נערך בהרדמה חלקית בלבד, ויום לאחר מכן שוחרר פרס לביתו. הרופאים המליצו על התקנת קוצב הלב כדי למנוע הפרעה בקצב הלב.

 

פרס, בן 93, אושפז לפני כחצי שנה בתל השומר למשך יומיים, בעקבות הפרעת קצב לב קלה. גם שבועיים לפני כן פונה פרס לבית החולים אחרי שלקה בהתקף לב קל. הוא עבר צנתור בהצלחה, ולאחר חמישה ימי אשפוז שוחרר לביתו.

 

 

פרס סובל מדימום מוחי (צילום: AP) (צילום: AP)
פרס סובל מדימום מוחי(צילום: AP)

בראיון ל"ידיעות אחרונות" לפני חודשיים תיאר פרס את היום שבו לקה בהתקף לב. "אני בדרך כלל קם מוקדם, בארבע וחצי-חמש", סיפר. "באותו בוקר קמתי באותה השעה, אבל היה לחץ בלתי רגיל על החזה, שהלך והתחזק, ואז הרגשתי כאב עז בחזה. התקשרתי לפרמדיק ואז לחתני, פרופ' רפי ולדן, והוא אמר שאין מה לקחת צ'אנס וצריך להתפנות לבית החולים. במקרים כאלה אני חייל ממושמע והגעתי לבית החולים בתוך רבע שעה. בדיעבד, היה לי מזל גדול".

 

"לא נבהלתי משום דבר, והיות שהפינוי לבית החולים והצנתור ארכו דקות ספורות - גם לא היה לי זמן לחשוב על המוות או להתכונן אליו", הוסיף הנשיא התשיעי בראיון. "מהר מאוד הבנתי שחיי ניצלו, מה גם שהייתי לאורך כל הדרך בהכרה מלאה, אז במקום מחשבות על המוות החלפתי בדיחות עם המצנתר".


פורסם לראשונה 13/09/2016 19:52

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי גל, רותם אליזרע, איתמר אייכנר, אטילה שומפלבי, מורן אזולאי, קובי נחשוני, גלעד מורג ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שמעון פרס
צילום: מוטי קמחי
מומלצים