שתף קטע נבחר

צילום: AP

"אנשים שאין להם פנטזיה - לא עושים דברים פנטסטיים". ציטוטי שמעון פרס

הנשיא וראש הממשלה לשעבר, שהלך לעולמו בגיל 93, ידע להתנסח כפי שמעטים בלבד הצליחו. להלן משפטים שאמר לאורך השנים על האופטימיות שלו, הבריאות, הטבע האנושי, המרדף אחרי השלום והעימותים שחווה: "רוב חיי הייתי קונטרוברסלי, עכשיו אני פופולרי. אני לא יודע מתי היה לי יותר טוב"

 

 

בבוקרו של היום שבו לקה באירוע מוחי קשה, הנשיא לשעבר שמעון פרס עוד העניק הרצאה וקרא לקנות מוצרים ישראליים. וגם בהרצאה הזו הוא שילב את אמרות הכנף שלו - הציטוטים שהפכו אותו לעוף נדיר בפוליטיקה הישראלית: אופטימי ולא פסימי, מביט לעבר המחר ולא בוכה על האתמול. הנה כמה מהציטוטים שייזכרו מפרס, שהלך היום (ד') לעולמו בגיל 93.

 

טיפים לחיים

"אל תשנא בני אדם, גם כאלה שלא כל כך מוצאים חן בעיניך" (2005, בראיון ל-ynet)

 

"שני דברים אני לא אוהב בחיים: להתפנק ולהתעצל" (2005, באותו ראיון)

 

"סקרים הם כמו בושם, אפשר להריח אותם אבל לא כדאי לשתות" (אמרת כנף שבה היה משתמש פעמים רבות, כמו אחרות שמצוטטות כאן)

 

איש החלומות

"אנשים חושבים שאני מפנטז. אני לא מפנטז שום דבר. ואם כן, יש לי רישיון לפנטז, כי כל מה שפונטז הפך למציאות" (ראיון ל"ידיעות אחרונות" בעמק הסיליקון על חשיבות ההשקעה בחינוך, 2012)

 

"אנשים שאין להם פנטזיה לא עושים דברים פנטסטיים".

 

"אתה צעיר כמו החלומות שלך, לא זקן כמו גילך".

 

"פסימים ואופטימים מסיימים באותו אופן, אז למה לא להיות אופטימים?"

 

"אנחנו צריכים להשתמש בדמיון שלנו יותר מאשר בזיכרון שלנו".

 

"עבורי, לחלום זה פשוט להיות פרגמטי".  


שמעון פרס (צילום: AP) (צילום: AP)
שמעון פרס(צילום: AP)

תזונה

"אני קם בבוקר והדבר הראשון שאני עושה זה התעמלות, אחר כך אני אוכל ארוחת בוקר המורכבת מקצת לימון טרי כל בוקר, לפי דעתי זה משפיע מאוד על יכולת העיכול של האדם. אחר כך אני אוכל פרי, או תפוח או אפרסק או בננה, לא יותר מזה. אני שותה תה, בדרך כלל תה חלש, תה בלונדיני, מפני שתה חזק לפי דעתי משפיע לרעה על הרבה מאוד דברים" (פרס בן ה-80 מפרט בראיון לגולשי ynet על הרגלי התזונה שלו)

 

"מביצה שלא נולדה לא עושים חביתות".

 

עימותי העבר

"אנחנו לא מפחדים מכם. לא מהפשיזם, ולא מהחומייניזם, ולא מהתנועות המזרחיות שלכם" (באסיפת בחירות בבית שמש, במערכת הבחירות הסוערת של 1981)

  

"איזו בעיה של אמינות יש לך איתי, יצחק רבין?! אני כתבתי נגדך ספר?! אני קראתי אותך בשמות?!" (פרס בוועידת מפלגת העבודה ב-1990, בתגובה לספר "פנקס שירות" שכתב רבין)

 

"אני שומע את חבריי אומרים 'פרס הוא לוזר'. אני הפסדתי?!" (בכנס תומכי מפלגת העבודה ב-1997, לאחר הפסד בהצבעה למנותו ל"נשיא מפלגת העבודה". הקהל השיב לשאלתו ב"כן", ופרס ענה - "אם כך, אין תוככם כברכם")

 

"אני מציע לימין להפסיק עם ההפחדות, עם ההבהלות, עם האסונות. תפסיקו לדבר שטויות" (עונה לנתניהו בכנסת, אחרי ההתנתקות ב-2005)      

  

גרעין השלום

"נכנסנו לחדר, ג'ון קנדי ישב על הכיסא המתנדנד שלו והתחיל לשאול שאלות. פתאום הוא אמר, 'יש לכם נשק גרעיני?' אמרתי לו, 'אדוני הנשיא, ישראל לא תהיה הראשונה שתכניס נשק גרעיני למזרח התיכון'". (פרס מספר בראיון ל"ידיעות אחרונות" ב-2014 על היווצרות מדיניות העמימות הגרעינית של ישראל, בתחילת שנות השישים) 

 

"שלום צריך להיעשות בין עמים, ולא רק בין ממשלות. זה היה בלתי אפשרי לפני פייסבוק".

 

פוסט-פוליטיקה

"רוב חיי הייתי קונטרוברסלי, עכשיו אני פופולרי. אני לא יודע מתי היה לי יותר טוב" (הנשיא פרס בראיון לאלי יצפאן, ביום העצמאות 2009, עת היה בן 86) 

 

"החופש הכי גדול זה לעבוד. אין תענוג גדול מעבודה. אני בא ליום אחד בשווייצריה ובערב אני מאבד את הסבלנות. מה שלגים באלפים מעניינים אותי. מעניין אותי החמסין הפוליטי, שמחמם לב וקורע לגזרים" (בראיון ליצפאן, 2009)

  

"שלא יספרו לך סיפורים, כל אדם רוצה להיות אהוב. זה אנושי" (פרס בסרט 'להיות שמעון פרס', 2014)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים