שתף קטע נבחר

פריג' נגד גטאס: "דבריו על פרס פגעו בערביי ישראל"

כמה שעות אחרי שחבר הכנסת מהרשימה המשותפת פרסם פוסט תוקפני נגד הנשיא לשעבר שנאבק על חייו, הביע חבר הכנסת ממרצ את מורת רוחו מהדברים. "דבריו של גטאס חסרי חוכמה, אני מגנה אותם. לפרס הייתה חשובה מערכת היחסים בין יהודים לערבים", אמר ח"כ פריג' לאולפן ynet

  

 

 

תגובה נחרצת בתוך המגזר נגד חבר הכנסת הערבי שהשתלח בפרס: ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מתח אחר הצהריים (יום ד') ביקורת חריפה על ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת), שפרסם פוסט נגד הנשיא לשעבר שמעון פרס. בזמן שהנשיא התשיעי נאבק על חייו, כתב גטאס בעמוד הפייסבוק שלו בהתייחסו לפרס כי "הדם שלנו מכסה אותו מכף רגל ועד ראש". פריג' הגיב לדברים בראיון לאולפן ynet ואמר כי "הדברים האלה חסרי חוכמה".

 

בפוסט החריף ציין עוד ח"כ גטאס בנוגע לפרס כי "עלינו לזכור שהוא אחד מעמודי התווך היהירים של המפעל הציוני האימפריאליסטי ומפעל ההתנחלויות, ואחד מהכי שפלים, אכזריים, קיצוניים ומי שהביא הרבה נזק ושפע של אסונות לעם הפלסטיני ולעמים במדינות ערב. בואו נזכור, לפחות במותו, את מהותו האמיתית כעריץ וכאחראי ישיר על פשעים ופשעי מלחמה שבוצעו נגדנו".

 

 

הפוסט המשתלח של ח"כ גטאס ()
הפוסט המשתלח של ח"כ גטאס

פריג' (מימין) וגטאס. מאבק בתוך המגזר (צילום: יריב כץ, עמית שאבי) (צילום: יריב כץ, עמית שאבי)
פריג' (מימין) וגטאס. מאבק בתוך המגזר(צילום: יריב כץ, עמית שאבי)

על כך אמר ח"כ פריג' בתגובה: "צר לי מאוד שזו דעתו של חבר הכנסת גטאס ודעתם של מיעוט. הרוב בחברה הערבית חושב אחרת. מטרת הדברים שלו היא להתגרות. אני פונה לכל מי שנחשב למנהיגות בחברה הערבית, מי שיש לו לתרום לקידום וחיזוק יחסי יהודים וערבים בתוך המדינה אהלן וסהלן. מי שאין לו – עדיף שישתוק ושלא יפריע. אלה דברים שאין להם מקום וצריך לגנות אותם בכל תוקף".

 

בהמשך דבריו שיבח ח"כ פריג' את פועלו של פרס: "לשמעון פרס הייתה חשובה מערכת הקשרים והיחסים בין יהודים לערבים בתוך המדינה. הוא דיבר על זה ביותר מהזדמנות אחת. גטאס זכה לתמיכה של מיעוט. לפעמים צריך להיות שונה בקיצוניות, וצר לי מאוד שחלק מהפוליטיקאים בוחרים בדרך הזאת. אלה דברים שפוגעים קשות באוכלוסייה הערבית במדינה".

 

על השאלה מה היה אומר לגטאס באופן אישי השיב פריג': "הייתי אומר לו שעדיף לשתוק. חבר הכנסת באסל – טעית טעות חמורה, גרמת לנזק לחברה הערבית ולמערכת היחסים בתוך המדינה. הרוב בחברה הערבית מסתכל על הדברים החיוביים של הנשיא לשעבר פרס. יש התמרמרות, כעס ואכזבה בחברה הערבית מהדברים שח"כ גטאס השמיע".

 

ח"כ גטאס פרסם הערב הודעה בעקבות הביקורת על הפוסט. לדבריו, "ההמולה התקשורתית סביב הפוסט שפרסמתי היא היסטרית ולא מובנת, בסך הכול כתבתי את עמדתי שמשקפת איך האיש נתפש בנרטיב והזיכרון הקולקטיבי הפלסטיני כאחד ממנהיגי המפעל הציוני המרכזיים. זוהי עמדה ודעה פוליטית שאין לה שום קשר לעמדתי האנושית כלפי מר פרס ומשפחתו בשעה קשה זו".

 

ח"כ חסון: "גטאס הונה את הציבור הערבי"

אל הביקורת על ח"כ גטאס הצטרפו חברי כנסת נוספים. ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני יצא להגנתו של פרס ואמר בתגובה כי "לפני שבאסל גטאס פוצה את פיו והוגה את שמו של שמעון פרס, כדאי שניגש לבחון את תרומתו הכבירה לחברה הערבית בישראל ולמדינה בכלל. אדם שלא מגיע לכנסת אפילו כדי לחמם את הכיסא שלו, משום שהוא עסוק רק ברדיפה אחר פרובוקציות. אדם שמבצע הונאה על הציבור הערבי ישראלי, שאותו הוא נטש, ופועל ללא הרף לחיזוק גופי טרור פלסטיניים.

 

"מתי בפעם האחרונה פעל גטאס לקידום החינוך בחברה הערבית? מתי אי פעם דאג לנפגעי האלימות, להיעדר התשתיות הראויות או לתחבורה הציבורית הלקויה ביישובים הערביים? באסל גטאס הוא פסטיבל של גועל וחרפה, פסטיבל של פרובוקציות מרושעות ואובדן הבושה כלפי בוחריו. גם בעוד 300 שנות חיים גטאס לא יעשה טיפה אחת ממה שעשה פרס לטובת החברה הערבית".

 

גם ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני תקף בחזרה: "גטאס איש קטן ועלוב שכל תרומתו לפוליטיקה מסתכמת בזריעת שנאה ומדון בין אנשים, תמיכה בטרור ופרובוקציות זולות לקידום עצמי. הוא לא ראוי בכלל להוציא את שמו של פרס מהפה".

 

סגן יו"ר הכנסת ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) התייחס בחריפות לדברים: "באסל גטאס הוא נבלה ברשות הרבים. כך מתבטא עוכר ישראל שמבאיש את שמנו בעולם. אדם שחי ונהנה מפירות המדינה, חובט בה ללא הרף. ואם לא די בכך, הוא בוחר לגדף את אחד מסמלי השלום וההידברות הגדולים בעולם. אני מקווה שנמצא את הדרך להקיא מהפרלמנט שלנו אנשים כמו גטאס. נחמתי היא שהוא אינו מייצג את רובו הגדול של הציבור הערבי, אלא את הקיצוניים השפלים שבהם. אני מצפה מח"כ איימן עודה שיגנה את הדברים הללו. אני אספר לך, גטאס, שבהיותי שר הרווחה, זימן אותי פרס ללשכתו וביקש ממני להפנות משאבים גדולים למגזר הערבי. 'תדאג שלא יהיה ילד אחד רעב במגזר הערבי', הוא הפציר בי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ פריג'
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים