שתף קטע נבחר

מנכ"ל סודהסטרים: "לא יודע כמה כסף יש לי"

דניאל בירנבאום מדורג בין 20 שיאני השכר במשק - אבל טוען שלא אכפת לו מכסף: "אני לא יודע כמה כסף יש לי ולא יודע איפה הוא נמצא". בראיון מיוחד הוא מספר על שגרת העבודה שלו ועל החזרה לצמיחה לאחר תקופה של הפסדים: "אחרי שנתיים לא פשוטות חזרנו לשנים הטובות עם צמיחה של כ-30% בשנה". שיחת מנהלים

מנכ"ל סודהסטרים העולמית דניאל בירנבאום לא ישכח את ה-29 בפברואר 2016 - היום בו פג אישור העבודה של 74 העובדים הפלסטינאים שנשארו לעבוד במפעל החברה. הוא נפרד מהם, ליווה אותם לאוטובוסים, החזירו אותם לבתיהם ודמע.

 

כתבות נוספות במדור שיחת מנהלים

מנכ"ל מלאנוקס: "מי שנמשך לכסף - זו בעיה שלו"

"בראיון עבודה אצלי אסור לדבר נגד ישראל"

מהוראת ערבית לניהול קרן בשווי 200 מיליון ד'

 

"חצי שנה עברה מאז הפרידה האיומה והכואבת", אומר בינרנבאום בכאב. "מדי פעם אני עדיין מביט בסרטון הפרידה ומתגעגע אליהם. הם עובדים נאמנים שעבדו במפעל 6 שנים והפכו בשר מבשרנו. כל בגלל שראש הממשלה סובב את אי הארכת אישור העבודה והסילוק שלהם סביב פילוסופיה ששירתה אותו. בישראל עובדים היום למעלה מ-100 אלף פלסטינאים. אז למה אצלי אף אחד? התחננתי, זחלתי - וביבי סירב".

 

למה, לדעתך?

"כי זה משרת אותו להוכיח שה-BDS פוגע בפלסטינאים. ב-BDS טענו שאנחנו מנצלים את הפלסטינאים, הורגים ילדים ועושים זוועות נגד האנושות. הדביקו לישראל, למפעל ולי אישית את התויות האלו. העסקת הפלסטינאים במפעל התחילה במקרה, כשהמפעל היה במישור אדומים. היינו צריכים עובדים וגייסנו את הפלסטינאים. מצאנו את עצמנו עם כ-500 פלסטינאים מרמאללה, יריחו, חברון וג'נין, שעובדים כתף אל כתף עם העובדים הישראלים.

 

"היה אצלנו שלום בתוך הבית, שהפך משלום פאסיבי לידידות עמוקה. אלו היו מגיעים אלינו להדליק נרות חנוכה, ואנחנו היינו הולכים אליהם לחגיגות סיום הראמדן. התחלנו להכיר את המשפחות אחד של השני, וגילינו את השלום במספרים ענקיים.

 

"הסיפור הזה, שנחשף לתקשורת הבינלאומית, הביא אלינו ב-2014 כ-180 עיתונאים מכל העולם. העיתונאים דיברו עם הפלסטינאים, וכולם, בלי יוצא מהכלל, אמרו להם כמה טוב להם איתנו. זו הדרך בה ניצחנו את החרם. הנצחנו את אותה הצלחה בסרט 'אי של שלום'.

 

 

"נתניהו התערב אישית באי הארכת האישורים לפלסטינאים"  

"ב-2013 החל חרם צרכנים בקנדה נגד סודהסטרים עקב מיקום המפעל במישור אדומים. קשרו את סגירת המפעל והמעבר ללהבים בחרם - אבל זה לא נכון. עוד ב-2010 העברנו את הבקשות לקנות את הקרקע בלהבים, כי ראיתי בנגב הזדמנות נפלאה לציונות. 

 

"המפעל החדש נפתח ב-2014. רצינו לתת לכל העובדים שעבדו במישור אדומים לעבוד במפעל החדש, כולל הפלסטינאים. לא העליתי על דעתי את סיטואציה הזויה בה ביבי מתערב באופן אישי באי הארכת אישורי העבודה. הוא פשוט הריח פה הזדמנות ליח"צ. אז היום מאות האנשים שעבדו אצלי בעבר ועזבו, בגלל החלטת הממשלה, מובטלים. וביבי מרוצה.

 

 

דניאל בירנבאום ()
דניאל בירנבאום

 

אבל עובדים פלסטינאים מובטלים זו פצצת זמן. באוקטובר יהיו בחירות ואם החמאס ינצח, תהיה לנו שוב מלחמה - זה מטורף. גם אם המהלך לא יביא שלום, באמצעים כלכליים אתה קונה שקט. אבל האיש, ראש הממשלה, לא רוצה להרגיע את הרוחות. הוא לא באמת רוצה שלום".

 

"בנט איש ישר, שאומר מה הוא חושב"

לאורך הנאום הכואב שלו, בירנבאום מדגיש שאין לו פה אג'נדה פוליטית, ובודאי שלא שמאלנית. עובדה, הוא נכח השבוע בכנס תל"י (תגבור לימודי יהדות) בקיסריה, כששר החינוך נפתלי בנט הצהיר שלימודי היהדות חשובים בעיניו יותר מלימודי מתמטיקה ומדעים.

 

בירנבאום, כאמור, נכח באירוע, כי רעייתו המוסיקאית בת אלה בירנבאום הופיעה באותו ערב. היא ביצעה שירי תפילה ופיוטים במסגרת הניסיונות שלה לקרב חילונים ליהדות. "עשו לבנט עוול", הוא אומר. "הרי בנט מקדם את לימודי המדעים והמתמטיקה. הוא איש ישר, שאומר מה הוא חושב".

 

אישתו של בירנבאום, בת אלה, בהופעה (צילום: משה צ'יטיאת) (צילום: משה צ'יטיאת)
אישתו של בירנבאום, בת אלה, בהופעה(צילום: משה צ'יטיאת)

 

סודהסטרים היא חברה ציבורית שנסחרת בבורסות נאסד"ק ותל אביב. ב-2007 היא נרכשה ב-6 מיליון דולרים על ידי קרן פורטיסימו קפיטל בבעלות יובל כהן ודניאל בירנבאום. החברה עברה מיתוג מחדש, מכשיר הדגל תויג כמוצר ירוק, יוקרתי ובריא לסביבה, וקודם על ידי דמויות כמו סוזן סרנדון וסקרלט ג'והנסון. "רק עכשיו השקנו סדרת בקבוקים מעוצבים רב-פעמיים, שמהווים חלופה ל-3,833 בקבוקים ופחיות חד פעמיים".

 

דניאל בירנבאום ()
דניאל בירנבאום

 

מוצרי החברה, מכשירי סודה ומסנני בריטה, מיוצרים במפעל באזור התעסוקה "עידן הנגב", בסמוך לרהט, והסירופים במפעל באשקלון. המטה העולמי של החברה נמצא בישראל ומוצריה נמכרים בכ-80 אלף חנויות ב-45 מדינות בעולם. שווי החברה של המכשירים הביתיים להכנת סודה נאמד בכ-550 מיליון דולרים, וסך המכירות לשנה, לפי בירנבאום, עומד על כ-450 מיליון דולרים בשנה. "אחרי שנתיים לא פשוטות חזרנו לשנים הטובות עם צמיחה של כ-30% בשנה".

 

בירנבאום, כאמור, נשוי ואב לארבעה: ניתאי, לוחם בסיירת אגוז, ניצן, מוסיקאי בוגר תלמה ילין ושי וגל, תאומות בנות 15. המשפחה גרה בתל מונד. הוא מדורג בין 20 הראשונים שרשימת שיאני השכר במשק. באפריל 2016 פורסם כי עלות שכרו של בירנבאום, שמוגדר כמי שהפך את סודהסטרים מחברה גוססת לאחת החברות הישראליות הצומחות בעולם, מגיע לכ-13 מיליון שקלים בשנה, ועוד 2 חבילות אופציות קרובות למימוש.

 

בירנבאום ומשפחתו ()
בירנבאום ומשפחתו

 

סדר יום

הימים של בירנבאום מתחלקים לשניים: "בחצי הראשון אני נמצא במשרדי החברה בקרית שדה התעופה לפגישות עם עובדי החברה, כמי שמאמין בדלת פתוחה. יש לעובדים את מספר הסלולר שלי ואני זמין להם 24/7. בחצי השני אני בפגישות מחוץ לחברה. עד לפני כשנה שהיתי בחו"ל כ-6 חודשים בשנה. החל מ-2016 אני משתדל שזו תהיה טיסה של אחת ל-6 שבועות. כשאני מגיע לחו"ל אני עורך סיור חנויות, כי אני חייב לראות את השטח. רק אחרי הסיור, אני מוכן לשמוע הרצאות של מנהלים ולראות מצגות".

 

מתי הבנת שאתה במסלול להצלחה?

"בגיל 11 התגוררנו בשדה בוקר והייתה שם בריכת שחייה. בחופש הגדול נתתי למציל בירות והוא בתמורה נתן לי להשתמש בחדר המכונות, ומשם מכרתי ארטיקים ושתיה. הרווחתי יותר כסף משני הוריי ביחד. נראה שאז הבנתי שאני יכול להצליח במימוש החלומות והיעדים שלי".

 

בירנבאום ובנו ניתאי ()
בירנבאום ובנו ניתאי

 

מה ההישג הכי גדול שלך?

"יצירת צוות ותרבות ארגונית שמעודדת הגשמת חלומות ומוכיחה שאין דבר שאינו אפשרי ובר השגה".

 

ספר על כישלון שלך בדרך

"הכישלון הגדול שלי, שלא הצלחתי לשכנע את הממשלה להמשיך ב"אי של שלום". במשך 8 שנים סודהסטרים מייצגת את מדינת ישראל במוצרים הכחול לבן שלה, מייד אין יזרעאל, שנמצאים בכל העולם. אם הייתי מצליח לשכנע את ראש הממשלה שיהיו 20 מפעלים כדוגמת סודהסטרים בישראל - היה שלום. עם זאת, אני עדיין אופטימי ומאמין שהכישלון יעבור להצלחה. לא אתן למישהו בירושלים לשתק אותי. יש פתגם ברזילאי שאומר 'אם לא טוב עכשיו, אז זה לא הסוף'. אנחנו לא מוותרים".

 

בירנבאום ומשפחתו ()
בירנבאום ומשפחתו

 

מה המשמעות של כסף עבורך?

"בגדול - אפשרות לתת יותר לצדקה. בכלל, אותי לא מעניין כסף. אני אפילו לא יודע כמה כסף יש לי ולא יודע איפה הוא נמצא בחשבונות שמנהלים עבורי. ברגע שעברתי את קו המספיק, זה לא מזיז לי".

 

מה אתה מחפש בעובד שמגיע אליך לראיון?

"טירוף, שריטה, אומץ להיכשל. אני אומר למי שמגיע אליי לחפש עבודה, וזה מתרחש כל יום, שעבודה חדשה היא פתח להגשמת חלום. זה לחשב מסלול מחדש. זו מתנה. אני מציע למי שמתראיין אצלי, בוא נעוף ביחד. בלי פחד. שיגעון זה דבר נהדר. לא מזמן ביקרתי בשוויץ, ומנכ"ל המפעל שם שאל אותי, איך אפשר להיות משוגע כמוני. השיגעון זה חלק מה-DNA שלי ושל החברה שלי".

 

מה אסור ומה צריך, לדעתך, להגיד לך בראיון עבודה?

"אסור להגיד 'אני זהיר ומחושב'. צריך להגיד: 'אני רוצה לשנות עולם. טעיתי לא פעם, אבל אני אף פעם לא מוותר'. צריך לדבר איתי על חלומות, כי חלום בשביל אדם הוא מצפן - כוכב הצפון אליו מכוונים. לא נגיע לכוכב הצפון, אבל אפשר ללכת לקראתו. כשיש מנוע פנימי לשאוף, ההצלחה תבוא. החלום גם מדרבן להצלחה כלכלית".

 

דניאל בירנבאום ()
דניאל בירנבאום

 

מה תדאג שהעובדים שלך ידעו עליך?

"שאני מאמין בהם, סומך עליהם שיזמו מהלכים. יקחו סיכונים וידעו גם להיכשל בדרך".

 

איך אתה מעלה מוטיבציה אצל העובדים?

"הצלחה חשובה ומשמשת כמנוע גם בימים קשים. אני אוהב לעבוד עם אנשים שמעזים, משנים. אומרים שהפחד מכישלון יותר גדול מהמוות. הייתי תלמיד לא טוב. כשהילדים שלי מקבלים 100 או 99 במבחנים, אני אומר להם שזה אוי ואבוי. כשהם מקבלים 60 אני שמח בשבילם, כי מפה יש מה ללמוד, לחלום.

 

"כשאני מראיין מועמדים לניהול, אני שואל אותם איך הם יכולים להכפיל את הביזנס בתוך שנתיים. רוב האנשים מדברים על 5%-10%. זה לא מעניין אותי. אני רוצה לשנות עולם. אני מפטר בקושי רב עובדים, אבל מי שלא יודע להדביק את הדוושה לרצפה, אין לו מקום איתי.

 

"היום הוצאתי מייל למנכ"לים ולמנהלי השיווק, שכל אחד יבוא אליי עם רעיון מה צריך לעשות כדי להגיע לגידול של 25% בשנה. זה חלק מהתפקיד שאני רואה עם המשפחה והחברים - לסייע להם לגלות את החלום שלהם וללמד אותם לרדוף אחריו".

 

מה אתה חושב על הכלכלה הישראלית?

"היא יכולה להיות הרבה יותר חזקה, טובה ויציבה עם המנהיגות הנכונה".

 

דניאל בירנבאום ()
דניאל בירנבאום

 

איפה אתה רואה את עצמך ואת החברה בעוד שנתיים - שלוש?

"בשבילי כל יום שאני קם - הוא מתנה. אני מאחל לעצמי להיות בריא ועם המשפחה - הדבר הכי חשוב לי בחיים. להיות איתם ברגעים של נחת. אני שואף ומקווה שסודהסטרים תהיה חברה של מכירות של מיליארד דולר. חברה משמעותית בעולם המשקאות ובתעשייה הישראלית. לא הבטחנו את המספר הזה לבורסה, אבל זה היעד. ומקווה שהיא תישאר חברה כחול לבן".

 

מי המודל לחיקוי / מנטור שלך?

אבא שלי פרופ' ארווין בירנבאום. אבי הוא רב קונסרבטיבי, ניצול שואה מסלובקיה, שניסה לעלות לישראל על האקסודוס ללא הצלחה. ב-1970, כשהייתי בן 7, עלינו לשדה בוקר מטעמים ציוניים. היום, כשהוא בן 87, הוא מתנדב, מסייע בקליטת עלייה, עוזר לנשים חד-הוריות ומוסיקאים. עושה דברים הזויים. ממנו ומאמי הדסה, אשת חינוך, למדתי את זה שאין גיל לחלום.

 

בירנבאום ומשפחתו ()
בירנבאום ומשפחתו

 

תפתיע אותנו במשהו אישי שלא יודעים עליך

אני חזן בבית הכנסת, סקיפר וספר כלבים. לפני הצבא טסתי לאמריקה, ראיתי מודעה של בית ספר בו לימדו איך לספר כלבים, וכחובב כלבים מושבע - נכנסתי ולמדתי. אחרי 6 שבועות קניתי את כל הציוד המקצועי כדי שאוכל לספר כלבים בארץ.

 

"יום אחרי החזרה לארץ התגייסתי לצוללות, ובסופי שבוע כשחזרתי הביתה, הייתי מספר כלבים. התפרנסתי מזה במשך 6 שנות השירות שלי וגם כסטודנט למנהל עסקים בירושלים. כשסיימתי את התואר, מכרתי את ציוד הספרות ואת רשימת הלקוחות שלי והתחלתי באמריקה לימודי תואר שני במנהל עסקים בהווארד".

 

דניאל בירנבאום ()
דניאל בירנבאום

 

יגיע יום ונמצא אותך בפוליטיקה?

"כשג'ורג' מיטשל ביקר אצלי במפעל בלהבים, הוא אמר שסודהסטרים עושה שלום ששום פוליטיקאי לא עושה בעולם. אני לא פוליטיקאי, אני לא יודע לבנות קואליציה. אני כן יודע ויכול לכלכל את הדו-קיום והשלום יותר מכל פוליטיקאי אחר, ורק רוצה לא שיפריעו לי.

 

"בפוליטיקה הישראלית יש אנשים שמפריעים ותוקעים מקלות בגלגלים. עד שכבר יש אור, כמו שהיה במפעל שלנו, הם מכבים אותו. המפעל בלהבים הוא מפעל חלוצי, ציוני. עובדים בו 1,250 עובדים, 550 מתוכם בדואים ו-80 ערבים ישראלים ממזרח ירושלים. זו גאווה כחול לבן. בכל שנה אנחנו מוכרים עשרות מיליוני בקבוקים, שהם עשרות מיליוני דגלים כחול לבן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים