שתף קטע נבחר

שחרור מוקדם לפינטו: "אני מרגיש פושע, פרשתי מהחיים הציבוריים"

הרב שהורשע במתן שוחד ונשלח לשנת מאסר ישוחרר לאחר 7 חודשים. השחרור מותנה בהשתתפות בטיפול קבוצתי לעברייני מרמה. פינטו התוודה: "אני חי בפחד, השתמשתי בתורה ובמעמד שלי כרב, ריסקתי את חיי"

הרב פינטו יוצא לחופשה בפסח האחרון (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
הרב פינטו יוצא לחופשה בפסח האחרון(צילום: דנה קופל)

שבעה חודשים אחרי שנכנס לכלא, החליטה היום (ב') ועדת השחרורים כי הרב יאשיהו פינטו יזכה לשחרור מוקדם. פינטו החל בפברואר האחרון לרצות עונש מאסר של שנה בגין מתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה. על ההחלטה הוטל עיכו ביצוע, ואם הפרקליטות לא תחליט לערער עליה - פינטו ישתחרר ביום ראשון.

 

השחרור מותנה בשני תנאים: פינטו מתחייב לקבל את כל התנאים העולים מתוכנית השיקום של הרשות לשיקום האסיר, ולהשתלב בטיפול קבוצתי ייעודי לעברייני מרמה המתקיים ברשות לשיקום האסיר. בנוסף, יוטל עליו מעצר בית לילי, מהשעה 22:00 ועד השעה 06:00. תקופת הפיקוח תהיה עד תום תקופת השחרור. בהחלטת ועדת השחרורים נכתב כי פינטו התחייב שימשיך בטיפול אף שלושה חודשים נוספים מעבר לתקופת המאסר המלאה.

 

לוועדת השחרורים אמר פינטו: "אני מרגיש את עצמי פושע. כמה אנשים ירדו מהדת כי ראו רב נותן שוחד. אני מרגיש נקיפות מצפון ואני מפחד על אשתי. אני חי בפחד מתמיד. פרשתי מהחיים הציבוריים ואני לא רב עד שארגיש את עצמי ראוי, וזה בטח לא יקרה בשנה–שנתיים הקרובות. לא סתם אמרתי שטעיתי. לא באתי לפה כדי לקבל שליש. ישבתי אצל העובדת הסוציאלית ובכיתי. הגעתי לעומק הכאב שלי על השוחד. עשיתי את התורה (קרדום, ג"מ) לחפור בה, שזה יותר גרוע משוחד. השתמשתי במעמד שלי כרב בקשר לכל הדברים.

 

"אני מתחרט, מתבייש מעצמי ובכל מה שעשיתי... את הבושה והחרפה שלי... אני לקחתי וריסקתי את כל חיי, פגמתי בכל דבר שהיה חשוב לי. אני אומר לוועדה, כמו שאמרתי לשופטת בראון, אני עומד בכל מילה שאני אומר ואני מתבייש במעשים שלי. אין הרב פינטו, אני יותר לא נמצא בעולם".

 

 

עורכת הדין של פינטו, רותם טובול, מסרה בתגובה: "ההחלטה התקבלה בעיקר נוכח הנתונים החיוביים, שיתוף הפעולה, הבעת החרטה ומצבו הרפואי.

כל מה שהוא רוצה עם שחרורו זה להמשיך ולהילחם על חייו".

 

פינטו עמד בראש ישיבת "שובה ישראל" כאשר נפתחה נגדו ונגד רעייתו חקירה באוגוסט 2012, בחשד למתן שוחד לקצין המשטרה אפרים ברכה ז"ל, וכן בחשד לעבירות של הלבנת הון. הוא חתם על הסדר טיעון עם היועץ המשפטי לממשלה ובמסגרתו ביקש להעביר מידע שמעיד על חשדות לקבלת טובות הנאה על ידי קצין המשטרה ניצב מנשה ארביב.

 

בהסדר הטיעון הוסכם כי פינטו ישתף פעולה עם מח"ש, שיוגש נגדו כתב אישום וכן כי ייגזר עליו עונש מאסר של עד שנה וקנס של מיליון שקל. הוא הורשע שהציע לתנ"צ ברכה 200 אלף דולר במטרה לגרום לו לסייע לו ולמסור מידע חסוי מחקירת המשטרה בנוגע אליו.

 

תגובת משפחת ברכה על החלטת ועדת השחרורים: "שמענו בתדהמה את החלטת ועדת השחרורים. לאחר שהפקירה המדינה את אפרים יקירנו בחייו, הפקירה אותו היום המדינה פעם נוספת גם במותו. ההחלטה שולחת מסר חמור לכל קציני ישראל ושוטריה, שאל להם לדווח על הצעות שוחד אלא להתעלם, שכן העבריינים לא באמת יבואו על עונשם הראוי. נחמתנו היחידה הינה שאת הדין האמיתי ייתן פינטו בבית דין שלמעלה, שם התנצלויותיו השקריות לא יעמדו לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרב פינטו
צילום: עמית שאבי
מומלצים