שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  התרגיל של רמי לוי: מחירי מוצרים זולים מתפרסמים באינטרנט - אך לא נמכרים בסניפים

  שני סניפים של רמי לוי דיווחו למאגרי המחירים כי הם מוכרים דג אמנון נקי ענק ב-23.5 שקל, למרות שלא מוכרים בהם דגים טריים. התרגיל חזר על עצמו גם במוצרים נוספים. הרשת: "אולי זו בעיה בשידור הנתונים"

  תרגיל המחירים של רמי לוי: מי שנכנס לאתרי השוואות המחירים ב-14 בספטמבר והתעניין במחירי סניף רמי לוי בנשר, גילה שהרשת דיווחה למאגר הנתונים המקוון שהיא מוכרת בחנות זו דג אמנון נקי ענק במחיר של 23.5 שקל לק"ג. גם סניף רמי לוי ביבנה שידר למאגר האינטרנטי נתון דומה ב-8 בספטמבר. בדיקה נוספת נערכה ב-14 בספטמבר והנתון עדיין "שודר".

   

  מאחורי הקלעים של מאגר הנתונים. באתרי השוואות כמו פרייסז ומיי סופרמרקט - צרכנים רואים שהדג נמכר בנשר, למרות שאין בחנות מחלקת דגים טריים ()
  מאחורי הקלעים של מאגר הנתונים. באתרי השוואות כמו פרייסז ומיי סופרמרקט - צרכנים רואים שהדג נמכר בנשר, למרות שאין בחנות מחלקת דגים טריים

   

  אולם אם הייתם מגיעים לאחד מהסניפים הללו, הייתם מגלים שלא מוכרים בהם דגים טריים כלל ובפרט את דג זה. מבדיקה עולה כי לא מדובר במחיר מומצא: הדג אכן נמכר במחיר זה בסניפים אחרים של הרשת. אמנם מדובר במחיר נמוך, אבל גם רשת אושר עד מוכרת את המוצר במחיר זה. אם הדג קיים ברשת והמחיר שלו אמיתי, מדוע מדווחים עליו ברמי לוי בשני סניפים בהם הוא כלל לא קיים? ניתן לחשוב שהסיבה לכך היא הרצון למשוך קונים לסניף, אולם קונים שיגיעו באופן מיוחד לסניפים אלו לצורך קניית דגים יתאכזבו - ויתכן שיתאכזבו ולא יקנו בהם יותר.

   

  אין זו הדוגמא היחידה - בסניף רמי לוי ברחובות דיווחו למאגר ב-7 וב-14 בספטמבר על שלושה פריטי פילה סלמון טרי במחיר 69.9 שקל לק"ג ופריט נוסף שנמכר ב-89.9 שקל לק"ג.

   

  בפועל, בחנות היה קיים רק הפריט שנמכר ב-89.9 שקל, ולא נמכר אף פריט ב-69.9 שקל. ברמי לוי הוכיחו לנו שבסניף נמכר דג סלמון שלם ב-39.90 שקל. "מי שרוצה, מפלטים לו את הדג ללא תוספת מחיר", אמר ל-ynet מנהל הסחר יוסי סבתו. אם כך, מדוע קיימים ברקודים במאגר שלא קיימים בסניף? לטענתו יתכן ומדובר בבעיה במיחשוב: "אנחנו משדרים את הנתונים כחוק, דרך חברת ריטליקס, זה מחשב, עובדה שהמוצרים האלה כן נמכרים במחירים אלו בסניפים אחרים".

  בחנות ברחובות מכרו פילה ב-89.90 שקל באותו יום. המחיר הנמוך יותר - לא נמצא ()
  בחנות ברחובות מכרו פילה ב-89.90 שקל באותו יום. המחיר הנמוך יותר - לא נמצא

   

   

  לא היה אנטריקוט ב-14 בספטמבר, למרות הדיווח למאגר, אבל כן היה יום למחרת

  דוגמא נוספת: בסניף רמי לוי בנשר דיווחו למאגר ב-14 בספטמבר, על שישה פריטי אנטריקוט טרי ללא עצם במחירים שנעים מ-64.9 שקל עד 110.9 שקל. מי שעבר פיזית בחנות, מצא רק את הפריט ב-110.9 שקל, אם כי ברמי לוי טוענים כי יתכן שמדובר היה בחוסר רגעי, שכן ברשת הוכיחו באמצעות חשבוניות שעברו בקופה כי בחנות כן נמכר אנטריקוט ב-64.9 שקלים, ב-15 וב-16 בספטמבר.

   

  בארבע חנויות רמי לוי ברחובות, כפר סבא, קסטינה ומודיעין, הרשת דיווחה למאגר ב-6 בספטמבר על שני מוצרי ניקיון של סנו שנמכרו במחיר של 11.90 שקל: קצף מרסס ג'אוול 1 ליטר וסנו אנטי קאלק ספריי לניקוי כללי 4 ב-1 700 מ"ל. בפועל המוצרים לא אותרו בסניפים ב-6 בספטמבר וב-13 בספטמבר.

   

  ברשת סיפקו ל-ynet סריקה של חשבונית שמראה שהמוצר קצף מרסס בהחלט נמכר בחנות ברחובות ב-13 בספטמבר. "אולי המוצרים היו במחסן", אמר לנו סבתו. "מה האינטרס שלנו לא למכור את המוצרים? הרי אנחנו מוכרים מוצרים של סנו. לגבי המוצרים האלה - בכל הרשת הם נמכרים באותו מחיר (אכן: 11.90 שקל בכל הרשת מ.ק)".

   

   

  יש גם מוצרים שלא מדווחים באינטרנט אך כן קיימים בסניפים

  להגנת הרשת ניתן לומר שקיימים מוצרים שנמכרים בסניפיה, אך מחיריהם נעדרים ממאגר המחירים. כלומר כמו שיש דיווח "יתר" למאגר המחירים המקוון, כך יש גם דיווח "חסר".

   

  כך למשל, רשת
  רמי לוי לא דיווחה על קצף ניקוי מרסס סנו ג'אוול 1 ליטר, בחנות בני ברק-איילון ב-23 בספטמבר, אבל הוא כן הוצע למכירה בחנות בתאריך זה. מדוע שרשת רמי לוי תמנע מדיווח על מוצר שהרשת מוכרת בזול? אין סיבה הגיונית. המחיר של קצף הניקוי של לוי נחשב לנמוך יחסית, כיוון שברשתות אחרות הוא נמכר ב-23.90-13.90 שקל, אבל ב"אושר עד" מוכרים את המוצר בסניף אחד ב-8.90 שקלים – יותר זול מרמי לוי (אם כי הממוצע הרשתי גבוה יותר).

   

  דוגמאות נוספות של רשתות  שלא דיווחו למאגר הממוחשב על מוצרים שאכן נמכרו בסניפיהן: רשת יוחננוף לא דיווחה ב-14 בספטמבר על מחירי רימונים, למרות שאלה נמכרים אצלה בזול עבור 4.90 שקל לק"ג. חצי חינם לא דיווחה על בונבוניירת "איחולים מתוקים" 36 יחידות בעוד שמצאנו אותה בסניף ראשל"צ במחיר לא גבוה.

   

  נציין כי מחסני השוק לא משדרים נתונים למאגר המקוון כבר שבוע ופרש מרקט לא משדרים כבר חודש, דבר המקשה על השוואת מחירים עבור קניות שצרכנים מעוניינים לערוך לקראת החגים. 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים