שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: הישראלים של מכבי ת"א תובעים את מינהלת הליגה ואיגוד הכדורסל

גיא פניני, יוגב אוחיון, גל מקל, סילבן לנדסברג ודגן יבזורי עתרו לבית הדין לעבודה בעקבות חוק הצעירים המחייב כל קבוצה בליגה לשתף שחקן אחד מתחת לגיל 25 ואחד נוסף מתחת לגיל 22. יו"ר מינהלת הליגה: "עוד לא ראינו את כתב התביעה". יו"ר האיגוד: "הנושא בסמכות המינהלת"

הכדורסלנים הישראלים הוותיקים של מכבי תל-אביב, מגיל 25 ומעלה, הגישו היום (ד') תביעה לבית-הדין לעבודה בתל אביב בנושא חוק הצעירים, המחייב כל קבוצה בליגת העל לשתף שחקן אחד לפחות מתחת לגיל 25, ועוד שחקן אחד מתחת לגיל 22.

 

כפי שנודע לראשונה ל-ynet ספורט, מדובר בגיא פניני, גל מקל, יוגב אוחיון, סילבן לנדסברג ודגן יבזורי. לטענת העותרים, באמצעות עו"ד אורלי לייבו, החוק במתכונתו הנוכחית פסול, וגורם לאפליה ברורה ולכן יש לבטלו. לטענת השחקנים, לא ייתכן שפוגעים בצורה בוטה בשחקני נבחרת ישראל, שבגיל 26 הופכים פתאום ללא רלוונטיים ונגרם נזק לקריירה שלהם, כך לטענתם.

 

פניני (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
פניני(צילום: עוז מועלם)

 

הנתבעים העיקריים הם איגוד הכדורסל ומינהלת הליגה. באופן פורמלי נתבעים גם ארגון השחקנים ומכבי ת"א בה משחקים התובעים, אבל כאמור הטענות העיקריות הן נגד אלו שיזמו ואישרו את התקנה.

 

כזכור, חוק הצעירים משך אליו לא מעט אש מאז הוחלט על יישומו. ועדה מיוחדת במינהלת התכנסה במהלך העונה שעברה מספר פעמים על מנת לדון באפשרויות לשינויו, מאחר והוא מפלה כדורסלנים ישראלים מבוגרים, עשוי לפגוע באופן ישיר בפרנסתם, ובאופן עקיף, פוגע גם בקבוצות.

  

בסופו של דבר, המליצה הוועדה להמשיך עם החוק במתכונתו המקורית שכללה שני שחקנים מתחת לגיל 22 ואחד נוסף מתחת לגיל 25, למרות התנגדותם הנחרצת של אנשי מכבי ת"א. באופן מפתיע, אחרי שהנושא הגיע לישיבת המינהלת לאישור, הוא נפל וחל בו שינוי משמעותי. באותה ישיבה הוחלט כי כל קבוצה תצטרך לכלול בסגל שלה שחקן אחד בלבד מתחת לגיל 22 ואחד נוסף מתחת לגיל 25.

 

שמואל פרנקל. "נתייחס לכתב התביעה כשיתקבל" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
שמואל פרנקל. "נתייחס לכתב התביעה כשיתקבל"(צילום: ראובן שוורץ)

 

עו"ד לייבו, המיצגת את הכדורסלנים: "מדובר באפליה שהיא בניגוד לחוקי המדינה. זה נגד חופש העיסוק ושוויון ההזדמנויות בעבודה. אסור להפלות אדם בגלל גילו". הכדורסלנים עצמם מתלוננים כי "נעשה לנו עוול גדול".

 

שמואל פרנקל, יו"ר מינהלת הליגה מסר בתגובה: "עוד לא ראינו את כתב התביעה, כאשר נקבלו נתייחס. מה שבית המשפט יקבע הוא שיהיה".

 

עמירם הלוי, יו"ר איגוד הכדורסל: "עדיין לא דווח לי על התביעה. האיגוד לא מתעסק בזה. בהתאם להסכם שלנו עם מינהלת הליגה, הנושאים האלה בסמכותה".

 

עמירם הלוי. "הנושא בסמכות המינהלת" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
עמירם הלוי. "הנושא בסמכות המינהלת"(צילום: עוז מועלם)

 

מכבי ת"א, שצורפה לתביעה, עומדת מאחורי השחקנים והתנגדה עוד בעבר לתקנה. המועדון רואה כיום בחוק "ניסיון נוסף מיני רבים לפגוע במועדון".

 

ניר אלון, יו"ר ארגון השחקנים: "המינהלת פעלה באפן חד צדדי ולמרות ההסכם שהיה לנו איתם, החליטה על מתכונת חוק הצעירים ללא שיתופנו. אנחנו עמדנו על כך שזה יהיה חלק מהסכם איתנו, אבל הם פעלו בלעדינו והם ישלמו על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיא פניני, יוגב אוחיון וגל מקל
מומלצים