שתף קטע נבחר

בירנבוים: "לא צריך להגיד 'רק אני קובע'"

המנהל המקצועי של הפועל תל אביב מתרגל לתפקיד החדש ומנסה לעשות את הדברים אחרת ממה שניסו בארץ בעבר. על המטרות האישיות: "ההישג הכי גדול יהיה להישאר במועדון חמש שנים" ושיתוף הפעולה עם המאמן: "אברהמי אוהב לקבל ממני טיפים". ראיון

במשך שנתיים, ראה אפי בירנבוים (62) את הכדורסל הישראלי מהצד. קריירה של כמעט 40 שנה שבה הוא התרוצץ על הקווים, הופסקה והשועל הוותיק המתין להזדמנות. העונה, בירנבוים יוצא לדרך חדשה ושונה מזו שהוא מכיר, כמנהל מקצועי בהפועל ת"א.

 

בירנבוים והטמפרמנט עדיין הולכים יד ביד אבל כמו שגם הוא טוען בראיון ל-ynet ספורט, בירנבוים המנהל המקצועי לא יהיה כמו בירנבוים שראיתם על הקווים. "כאחד שרגיל לאינטנסיביות גבוהה, השנתיים האלה דווקא עשו לי טוב", הוא מספר.

  

זו לא הייתה תקופה קשה עבורך מבלי לאמן?

"להיפך, היה לי נהדר, אבל אני לא יכול להיות בלי כדורסל. לכן פה ושם עשיתי דברים שקשורים בכדורסל, כמו עזרה למאמנים בעצות, שהיו טובות ברוב המקרים ושידורים כפרשן. בעניין האימון, אמרתי שאני לוקח פסק זמן והוא הביא רק לדברים טובים. היו לי הצעות של קבוצות שהצליחו כמו אשדוד ונהריה אבל אני החלטתי לעצור. בגיל מסוים, לקחת פסק זמן תורם גם לבית שלי וגם לעצמי".

 

"אני כבר 55 שנה בכדורסל ו-40 שנה על הקווים, ככה שפסק זמן היה די חובה. אמנם, בהתחלה זה נעשה די בספונטניות אבל אחר כך הבנתי שאני צריך את זה מאוד. הדבר הראשון שעשיתי היה להצטרף ללימודים של ניהול ספורטיבי בווינגייט - קורס ראשון מסוגו בארץ שהצטרפו אליו הרבה אנשי כדורגל וכדורסל. זה היה בשיתוף ההתאחדות לכדורגל ואיגוד הכדורסל ומאוד נהניתי מזה".

 

בירנבוים. "לא יכול בלי כדורסל" (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
בירנבוים. "לא יכול בלי כדורסל"(צילום: יאיר שגיא)

 

זאת אומרת שלא תחזור לאמן, גם לא את הנבחרת אם תגיע הצעה כזו?

"אי אפשר להגיד למאמן כדורסל שהאימון מאחוריו, כי זה פחות או יותר, תואר שהולך עם בנאדם. אני לא משאיר שום דבר מאחור והחיים מלאים בהפתעות. מבחינתי, עכשיו אני לפני פרק חדש ומאוד מעניין. זה אתגר עצום וכשהציעו לי את התפקיד, לקחתי אותו בשתי ידיים. אני כאן כבר שלושה חודשים וזה מאוד מעניין אותי. אלה דברים אחרים מאימון, זוויות אחרות ואני מקווה להביא את העבודה לידי מימוש עצמי, ברמה הכי גבוהה שיש".

 

מדוע תפקיד המנהל המקצועי לא גרף הצלחה עד היום בכדורסל הישראלי?

"אני חושב שכל מי שהתעסק בזה עד עכשיו, לא עשה את ההתאמות הנכונות. אי אפשר להעתיק את זה, לא מה-NBA ולא ממועדונים מפוארים באירופה, כי פה במדינתנו הקטנה, היחס שלה לספורט ובכלל לניהול ספורטיבי שונה. בשלב הראשון, לא צריך לנקות את השולחן ולהגיד 'מפה רק אני קובע' אלא ללמוד את המקצוע ולתת מעצמך לאט לאט. ככה יקבלו אותך, את היכולות והניסיון שלך".

 

"אתגר עצום" (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
"אתגר עצום"(צילום: יאיר שגיא)

 

"אני הולך להביא את התכונות שלי ואת הניסיון, ולעזור בכל מה שאני יכול, בין אם זה לשחקנים, למאמנים, למחלקת הנוער ובמעבר מנוער לבוגרים. את כל הדברים האלה, אשתדל לעשות בצורה מדודה וטובה. אני יודע שאוהבים אצלנו להגיד 'מה אתה עושה' ואחרי זה לתת ציונים. הציון הכי גבוה שאני אהיה יכול לקבל, כמו שרמי כהן (יו"ר המועדון) אמר במסיבת העיתונאים של הקבוצה, זה להיות במועדון הזה חמש שנים".

 

האם העובדה שאתה תשב על הספסל לא תיצור חוסר ביטחון אצל שרון אברהמי?

"לא תהיה לו שום בעיה של חוסר ביטחון, כי הבהרתי כבר שאני לא הולך לאמן במקום שרון בכל מצב. הוא לא צריך להסתכל אחורה, כי יש לו עוזר מאמן ויש להם כימיה נפלאה. גם אם יהיה לי מה להגיד, אני אגיד את זה באוזן ליוסי בונן (עוזר המאמן). אני חושב שמוטב שישב אחד כמוני, מאשר מישהו אחר שאין לו ניסיון בניהול משחק. היות ועברתי כל כך הרבה, לא יהיו לי הרבה הוראות".

 

הצוות המקצועי של הפועל ת"א (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
הצוות המקצועי של הפועל ת"א(צילום: עוז מועלם)

 

איך זה הולך לעבוד, אתה תתערב בחילופים תוך כדי משחק, בשיטת המשחק?

"צורת משחק ודרך המשחק, אלה דברים שהמאמן קובע לו מראש. הוא יושב עם כל הצוות המקצועי שלו והוא יודע מה הוא רוצה. במשחק עצמו יש משתנים רבים שלפעמים מילה אחת יכולה לעזור. כבר ראיתי מנהלים ספורטיביים יושבים על הספסל ומתחילים לעשות תנועות משונות. זה נראה גרוע יותר. למרות שהטמפרמנט שלי כמאמן ידוע לכולם, אני גם מוכר מחוץ למגרש כאחד עם שקט נפשי. אני אוסיף עוד זוג עיניים וזה אמור לתת ביטחון למאמן, לא להשפיע עליו בצורה שלילית".

 

בסיטואציה הפוכה, אם אתה היית מאמן היום, היית מסכים שישב מאחוריך מישהו עם כזה רקורד?

"היו דברים מעולם, גם בנבחרות ישראל וגם במקומות אחרים. באופן כללי, אני באמת חושב שזה לא מפריע. עד עכשיו, שרון אוהב לקבל טיפים ממני וכמובן שבזמן משחק, אעשה את זה בצורה מינורית. כל מה שאני הולך לעשות בהפועל ת"א, זה לתת מעצמי, מהמאמן ועד אחרון השחקנים, ורק בצורה חיובית".

 

"לאברהמי לא תהיה בעיה של חוסר ביטחון" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"לאברהמי לא תהיה בעיה של חוסר ביטחון"(צילום: ראובן שוורץ)

 

"זה מבחן לכולנו. בכדורסל תפקיד המנהל המקצועי לא כל כך הצליח והרבה אנשי ספורט רוצים שאצליח, במיוחד מאמנים ותיקים, כי התפקיד שלי זה משהו שמאוד חשוב לכדורסל ולעיצוב מועדון".

 

"עוד לא עשינו אימון אחד בסגל מלא"

את העונה החולפת, סיימו האדומים במקום השמיני אך נתנו תצוגה מרשימה מול הפועל ירושלים ברבע גמר הפלייאוף ומתחו את הסדרה לחמישה משחקים. בסופו של דבר הם הודחו על חודו של סל (84:86).

 

הפועל ת"א בארנה בשנה שעברה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הפועל ת"א בארנה בשנה שעברה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

העונה, סימנו האדומים את הפיינל פור כמטרה, אך ההכנה בינתיים לא הולכת כפי שציפו. רביב לימונד סובל מפציעה בקרסול, לא מתאמן ולא ברור אם יפתח את העונה. גם תמיר בלאט הספיק לנקוע את הקרסול במשחק אימון ודארל וויליאמס שבר את אפו, במהלך עימות עם שחקן גלבוע/גליל.

 

"יש לנו כרגע בעיה גדולה ואם היינו כבר בתוך הליגה, היו אומרים שיש משבר בהפועל ת"א. ההכנה לעונה נפגעה מאוד והנה, כבר בתחילת העונה אנחנו מבקשים סבלנות. אני יודע שזה לא קיים במחוזותינו ואנחנו צריכים, תוך כדי תנועה, לפתור את הבעיות".

 

רביב לימונד (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
רביב לימונד(צילום: ראובן שוורץ)

 

"בחור כמוני צריך להביא את השקט והרוגע לכל המערכת, במיוחד למאמנים. אנחנו יודעים שצריך הרבה אורך רוח. כמובן שאנחנו רוצים שהעונה תיפתח הכי טוב שאפשר אבל הליגה היא ארוכה. אולי עוד חודשיים הייתי יכול לתת תשובות טובות יותר כי עד כה לא עשינו אימון אחד עם כל הסגל".

 

"מה שאני כן יכול להגיד, זה ששמעתי שמונה מנהלי קבוצות בליגה שאמרו שהם רוצים להגיע לפיינל פור, אז המטרה ברורה לכולם. באופן כללי, אני חושב שהפועל ת"א היא הענק הלוחש של הכדורסל הישראלי, שכל הזמן מחפש את הדרך להגיע למקומות הכי גבוהים שיש".

  

"חייבים לדאוג שהליגה תהיה אטרקטיבית"

ב-2004, בירנבוים רשם כמאמן הפועל ת"א ניצחון מרשים במלחה על הפועל ירושלים ומיד אחריו, נשא את הנאום המפורסם שזכה לכינוי "שתיקת הכבשים", על חוסר התחרותיות בליגת העל.

 

מקל ופניני (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
מקל ופניני(צילום: ראובן שוורץ)

 

מה חשבת על הליגה שלנו בשנתיים שהסתכלת עליה מבחוץ?

"הליגה מאוד מעניינית והייתה דיי שוויונית אבל יש לי הרגשה ששתי קבוצות ברחו שוב מבחינה תקציבית (מכבי ת"א והפועל ירושלים). הממונים על הליגה צריכים לדאוג לזה. הנאום שלי הביא אז לשינוי גדול מאוד, הביא לספונסרים שהגיעו לקבוצות והאמינו שהם באמת יכולים לשנות".

 

"ראינו חמש אלופות שונות בעשר שנים. אנשים הבינו שזה בא מהבטן של מישהו שחווה את הכדורסל הרבה שנים ועשו את השינויים. עכשיו הממונים על הכדורסל חייבים לדאוג שהליגה הזו תהיה מעניינת, אטרקטיבית ושקהל יגיע אליה".

 

אליהו ולנדסברג. "שתי קבוצות ברחו מבחינה תקציבית" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
אליהו ולנדסברג. "שתי קבוצות ברחו מבחינה תקציבית"(צילום: ראובן שוורץ)

 

מעבר לשיטת ההכרעה בפיינל פור, מה עוד אפשר לעשות?

"זו שאלה של היתממות. יש הרבה מה לעשות אבל בשביל שיקרו דברים, אנשים צריכים לשבת ולהחליט מה הם רוצים - עניין, מתח ואטרקטיביות או דברים אחרים. כשארגיש שזה משתנה אני אגיד באמת מה אני חושב".

 

אתה חושב שהחוק הרוסי עוזר לשחקן הישראלי?

"כבודו של השחקן הישראלי במקומו מונח. הפועל ת"א עושים המון עבור השחקן הישראלי. מהיום הראשון שהגעתי, דיברו איתי ראשי המועדון על האקדמיה והנוער, יותר מאשר על הקבוצה הבוגרת, ועדיין יש פער. לשחקן הישראלי יש ארגון וראשים וכל החבר'ה האלה, שצריכים להחליט לאן הם רוצים להגיע. מצד אחד, מבקשים מהקבוצות להגיע לרמה הכי גבוהה ומצד שני, מבקשים לעשות את זה עם ישראלים שלא תמיד מצליחים. איגוד הכדורסל ומינהלת הליגה צריכים לעשות ישיבה וביחד להחליט לאן הכיוון".

 

אדם אריאל (במרכז)  (צילום: איגוד הכדורסל) (צילום: איגוד הכדורסל)
אדם אריאל (במרכז) (צילום: איגוד הכדורסל)

 

אגב, החצי השני שלך, דבורה בירנבוים ידועה כאישה מעורבת, עם הרבה תובנות לגבי כדורסל. אולי היא צריכה לאמן?

"לגבי החלק השני של השאלה - התשובה היא לא. לגבי החלק הראשון, היא הרבה יותר מרק החלק הטוב יותר שלי. זה מה שמחזיק אותנו ביחד כל כך הרבה שנים, כי לי יש הרבה מינוסים ולדבורה יש הרבה מאוד פלוסים".

 

לסיום, אחרי כל כך הרבה שנים כמאמן, במבט לאחור, איזה רגע מבחינתך היה הגדול ביותר?

אני לא מסתכל אחורה, לא בערגה ולא בזעם, כי ככה לימדו אותי. הרגע הכי טוב זה הרגע שהפועל ת"א קראו לי ומהרגע שהתחלתי את העשייה פה, אני נהנה ומקווה שזה ימשיך הרבה שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אפי בירנבוים
צילום: יאיר שגיא
מומלצים