שתף קטע נבחר

טורה שבעל פה

ההשתלחויות של הסוכן בפפ גווארדיולה צפויות להביא לסיום דרכו של הקשר במנצ'סטר סיטי בינואר הקרוב. הפה הגדול של דמיטרי סליוק רק הוביל לפיצוץ הסופי, אבל הקרע בין הצדדים החל עוד בברצלונה והשחקן היה צריך להבין כבר בקיץ שהגיע הזמן ללכת

מנצ'סטר סיטי מוליכה את טבלת הליגה האנגלית במאזן מושלם, אבל לא הכל שקט בה. שש שנים משחק יאיה טורה בהצלחה במועדון. הוא נחשב לכוכב ולאחד מעמודי התווך של חוליית מרכז השדה. לא מעט בזכותו זכתה הקבוצה בשתי אליפויות והשיר לכבודו הפך לאחד הלהיטים בקרב האוהדים.

 

עד העונה. מאז שהגיע פפ גווארדיולה הוא שיחק במשחק אחד בלבד, בגומלין מול סטיאווה בוקרשט בשלב הפלייאוף במוקדמות ליגת האלופות, וגם זה אחרי שהקבוצה כבר הבטיחה את עלייתה בעקבות ה-0:5 במשחק הראשון.

 

גער בטורה: "מי מקבל החלטות, אתה או הסוכן שלך?". גווארדיולה (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
גער בטורה: "מי מקבל החלטות, אתה או הסוכן שלך?". גווארדיולה(צילום: גטי אימג'ס)

 

הקשר שהודיע על פרישה מנבחרת חוף השנהב לא מקבל הזדמנויות אצל המאמן הקטאלוני. הוא הודח מההרכב וסוכנו דמיטרי סליוק החליט לא לסתום את הפה ונכנס במנג'ר: "אם מנצ'סטר סיטי לא תזכה בליגת האלופות אני מקווה שלגווארדיולה יהיו ביצים להודות שטעה בכך שהשפיל שחקן גדול כמו יאיה טורה".

 

גווארדיולה הודיע בתגובה שטורה לא יחזור לסגל עד אשר סוכנו יתנצל. סליוק טען בתגובה שאינו מתכוון להתנצל ואף המשיך להשתלח במנג'ר: "הקבוצה של ברצלונה בזמנו נבנתה על ידי פרנק רייקארד ואחר כך היה לגווארדיולה מזל שמסי שיחק אצלו".

 

גווארדיולה טען אמנם לפני כן שטורה "בחור טוב" וכי אין לו בעיה עם השחקן עצמו, אבל נכון לעכשיו נראה שהקרע בין השניים בלתי ניתן לאיחוי. שורשיו החלו כבר לפני כמה שנים טובות, כאשר פפ שימש כמאמנו של טורה בברצלונה.

 

החליט לפרוש מנבחרת חוף השנהב. טורה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
החליט לפרוש מנבחרת חוף השנהב. טורה(צילום: רויטרס)
 

 

כזכור, טורה נחשב לאחד השחקנים החשובים בקישור של ברצלונה וביסס את מעמדו כאחד משחקי מרכז השדה הטובים בעולם בטרבל של 2009 ובאליפות ב-2010. כולם העריכו אותו מאוד, אבל היחסים המתוחים עם מאמנו גרמו לכך שבקיץ 2010 הוא נמכר למנצ'סטר סיטי תמורת 30 מיליון יורו.

 

טורה קיבל תחילה עדיפות בהרכב על פני סרחיו בוסקטס, אבל הכל השתנה כאשר הספרדי התקדם ונכנס לתמונת המאבק על מקום בקישור. טורה השתתף ב-43 משחקים (39 בהרכב הראשון) בעונה הראשונה של גווארדיולה בבארסה וכבש שלושה שערים.

 

כשבארסה ניצחה את מנצ'סטר יונייטד (0:2) בגמר ליגת האלופות ב-2009 שיחק טורה בהצלחה כבלם בעקבות היעדרותם של דני אלבס (שאילצה את קרלס פויול לשחק כמגן) ורפאל מארקס.

 

פעם הם שיחקו יחד. טורה ומסי (צילום:  AFP) (צילום:  AFP)
פעם הם שיחקו יחד. טורה ומסי(צילום: AFP)

 

בעונה השניה של גווארדיולה בבארסה (2009/10) חש טורה היטב את הפיחות במעמדו. הוא שיחק ב-37 משחקים בלבד לעומת 57 בהם שותף בוסקטס, אשר התקדם והחל בהדרגה לדחוק אותו לספסל.

 

בכל אותה תקופה פורסם שגווארדיולה כועס על טורה בגלל שסליוק דרש העלאה במשכורתו ושיקבל דקות רבות יותר על המגרש. העיתונות הספרדית אף דיווחה שבאחד המקרים גער המאמן בקשר: "אתה גבר? מי מקבל את ההחלטות, אתה או הסוכן שלך?".

 

לימים סיפר טורה: "בכל פעם שהייתי מנסה לברר את המצב עם גווארדיולה הוא היה עונה לי בצורה מוזרה. הוא היה מתעלם ממני, עד שהגיעה ההצעה ממנצ'סטר סיטי והחלטתי ללכת. הוא בקושי דיבר איתי כל השנה. רציתי לסיים את הקריירה בבארסה ואם פפ היה מדבר איתי הייתי נשאר בה. בוסקטס שחקן איכותי, אבל אני הייתי צריך לשחק ולא לשבת על הספסל. זכיתי בהכל והייתי זקוק לאתגרים חדשים".

 

אז הוא האשם במצב? גווארדיולה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אז הוא האשם במצב? גווארדיולה(צילום: EPA)

 

גווארדיולה הכחיש בשעתו את הדברים: "הדלת של המשרד שלי תמיד הייתה פתוחה. האמת היא שטורה היה זה שביקש מהנשיא ז'ואן לאפורטה לעזוב. אני דווקא ניסיתי לדבר איתו".

 

בעקבות המצב אז סיכם סליוק עם סיטי על העברתו של טורה. זאת, למרות שהשחקן לא שש לעזוב את ברצלונה ועשה זאת בסופו של דבר בעקבות יחסיו המתוחים עם המאמן והתחושה שהוא לא מוערך מספיק.

 

הפרידה היטיבה עם שני הצדדים. גווארדיולה המשיך להצליח עם ברצלונה, בעוד טורה החל לשחק בעמדה קדמית יותר במנצ'סטר סיטי, מה שעזר לו לא רק להצטיין מהבחינה ההגנתית, אלא גם להגדיל את מספר השערים (24 בעונת האליפות ב-2014) והבישולים שלו.

 

האיש שהתחיל בבלגן? סליוק
האיש שהתחיל בבלגן? סליוק

 

כעת, כשהשניים התאחדו שוב, הגיע הפיצוץ מחדש. "יאיה, זו מלחמה", דיווחו כותרות העיתונים באנגליה אחרי השערורייה האחרונה.

 

סליוק לא צפוי להתנצל, במיוחד כשהוא מריח עסקה קרובה בחלון ההעברות בינואר. גם אם יתחרט ויעשה זאת, וגם אם הקליינט שלו יחליט להיפרד ממנו (באנגליה פורסם שזו אחת הדרישות של המועדון על מנת ליישר את ההדורים), לא נראה שטורה ישוב לשמש כשחקן הרכב.

 

סליוק עיצבן לא אחת את ראשי מנצ'סטר סיטי.זה התחיל עוד בימי המו"מ עם ברצלונה כשהוא אמר: "טורה לא יעבור לסיטי, הוא ישחק רק בקבוצה גדולה שמתחרה על זכייה בליגת האלופות".

 

כשטורה כבר שיחק בסיטי התלונן סליוק שהקליינט שלו לא זכה לקבל מאף אחד מראשי המועדון ברכה ראויה ליום הולדתו. במקרה אחר הוא אמר שהקבוצה תאבד את אוהדיה באפריקה בגלל היחס כלפיו ובמקרים אחרים עיצבן כשניסה להעביר אותו גם כאשר הוא היה במיטבו, למרות שהשחקן לא הביע עניין לעזוב.

 

למרות זאת, הנאמנות של טורה לסוכנו מוחלטת, מכיוון שהוא רואה בו כגורם העיקרי לקידום וההצלחה שלו במהלך הקריירה. "פאפוצ'קה" הוא נוהג לכנות את האוקראיני בעל הפה הגדול.

 

חוץ מזה, טורה פגוע כעת מגווארדיולה גם מאחר שהבין רק דרך ההודעה של המנג'ר לתקשורת שהוא לא נמצא בתוכניות שלו ולא משיחה אישית ביניהם. כעת נראה שכמו ב-2010, גם הפעם הפרידה הינה בלתי נמנעת.

 

הפנים אומרות הכל בתקופה האחרונה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפנים אומרות הכל בתקופה האחרונה(צילום: AFP)

 

לא מן הנמנע שטורה מכה על חטא מכיוון לא ראה את הנולד ולא דאג לעזוב כבר בקיץ האחרון. כבר אחרי שנודע שגווארדיולה ימונה למנג'ר במקום מנואל פלגריני, סליוק טען שהוא צפוי להיפרד מהקבוצה.

 

אינטר הייתה מעוניינת בו והוא החליט להישאר למרות שהייתה לו הזדמנות לשחק שוב תחת רוברטו מאנצ'יני, בעיקר מכיוון שלא רצה לנתק את משפחתו מהחיים באנגליה. בנוסף ניסו שנחאי SIGP וג'יאנגסו סאנינג מהליגה הסינית לצרפו בעסקה שאמורה הייתה להיות בשווי 30 מיליון ליש"ט.

 

ככל הנראה ייפרד טורה ממנצ'סטר סיטי בינואר. הקבוצה לא תערים קשיים בפניו, שכן מדובר בשחקן בן 33 שהשנים הגדולות ביותר כבר מאחוריו. על פי הדיווחים סיטי תאפשר לו לחתום אפילו במדי אחת היריבות על התואר. מלבד זאת, חוזהו הנוכחי (משתכר 220 אלף ליש"ט בשבוע) מסתיים בתום העונה וחלון ההעברות הקרוב יהווה את ההזדמנות האחרונה למכרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים