שתף קטע נבחר

תאמר נפאר שר דרוויש, רגב נטשה את טקס פרסי אופיר

כוכב בסרט "ג'אנקשן 48" הראפר תאמר נפאר הופיע במהלך טקס פרסי אופיר עם שירו "אני לא פוליטי", בו שולבו שורות משיר של מחמוד דרוויש. שרת התרבות מירי רגב הגיבה במחאה ויצאה מן האולם. "לא אהיה קהל לשיריו של מחמוד דרוויש", הסבירה. נפאר: "זה חלק מהתרבות שלי, לא שרתי בשבילה"

 

טקס פרסי אופיר מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה אמור להיות אירוע חגיגי, ממנו יוצא המועמד המקומי לאוסקר. אולם השנה המעמד המכובד נגרר למחלוקת פוליטית סביב הופעתם של תאמר נפאר ויוסי צברי. הביצוע של שני המוזיקאים לשיר "אני לא פוליטי" - בו משולבות שורות מיצירת המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש - נענה בצעד מחאה מצד השרה מירי רגב שנכחה בהיכל התרבות באשדוד, ונטשה אותו במהלך ההופעה. "לא אהיה קהל לשיריו של מחמוד דרוויש", אמרה השרה, ששבה למקומה לאחר ההופעה.

 

נפאר, המוכר בעיקר כראפר, מככב בסרט "ג'אנקשן 48" של הבמאי אודי אלוני, והוא זכה ביחד עם איתמר ציגלר בפרס אופיר על המוזיקה מתוך הסרט, בו הוא גם מככב בתפקיד הראשי (עליו היה מועמד לפרס השחקן הראשי). "אם אתם שמים באוטו חיים נחמן ביאליק, שהוא חלק מהתרבות שלכם, אז גם דרוויש הוא חלק מהתרבות שלי", אמר נפאר והבהיר מצדו: "לא שרתי בשביל השרה".

 

מירי רגב בטקס פרסי אופיר אשתקד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
מירי רגב בטקס פרסי אופיר אשתקד(צילום: אבי רוקח)

להופעה המשותפת של נפאר וצברי בטקס פרסי אופיר קדמה מהומה, לאחר שהשניים לא הורשו לשיר שיר של דרוויש - לטענתם מטעמי צנזורה. ההחלטה של ראשי האקדמיה נתקלה במחאה של יוצרים רבים, ובסופו של דבר הגיעו הצדדים לפשרה. כשעלו נפאר וצברי על הבמה, הם ביצעו כמוסכם את "אני לא פוליטי", בו משולבת שורה משירו של דרוויש "תרשום, אני ערבי". על כך כאמור, הגיבה רגב בנטישתה.

 

לאחר מכן, עת נשאה דברים לקראת סיום הטקס, ביקשה רגב להסביר את הצעד שלה: "אני רוצה לפני שאתחיל לנאום את הנאום שהכנתי, להסביר מדוע יצאתי במהלך הטקס. יש לי הרבה סבלנות לאחר, אבל אין לי סבלנות לדרוויש. בסוף השיר שאומר 'אני אוכל את הבשר של כולנו לעם היהודי' - לזה לא אני ולא אתם צריכים להסכים". דברי השרה נענו גם הם במחאה של רבים בקהל שנטשו את האולם. בין אלה שנשארו, היו כאלה שקראו בוז לעבר רגב, בעוד שאחרים מחאו כפיים.

 

רגב אף פתחה חזית מול מוסדות הקולנוע. "בחודשים האחרונים אני מקבלת פניות מיוצרים ויוצרות שמספרים על יחס מפלה כואב שהם מקבלים מקרנות הקולנוע. פנה אלי בכיר בתעשיה ואמר לי 'הקרנות חוסמות אותנו'. אני שואלת את עצמי, מי הם אותם לקטורים שבוחרים את הסרטים?". התגובות מהקהל היו קשות. "למה להרוס לנו את הטקס?", קראו יוצרים. השחקן רועי אסף התפרץ לעבר רגב ושאל: "באנו לחגוג, את מה בדיוק?".

 

לפני ההמולה בהופעתו, במעמד קבלת הפרס על תרומתו למוזיקה של "ג'אנקשן 48",  פנה נפאר לבמאי אלוני והודה לו: "אני חושב שאם לעשירית מהישראלים היה עשירית מהלב שלך, אני חושב שהיינו יוצרים מקום פי אלף טוב מהמקום שאנחנו חיים בו. בערבית אומרים שפסגות ההרים נפגשות או ברעידת אדמה או כשבונים גשר. ואתה במעשים שלך בזמן רעידת האדמה שאנחנו חיים בה גשר שמאפשר גם לנו ללכת עליו לקראתכם". עוד הוסיף בנאומו: "אני אוהב אמנות באופן כללי ואני מאוד אוהב שאתם מחבקים את האמנות שלי, אבל אני אעריך את זה אם גם תחבקו את הפלסטיניות שלנו, זה הנרטיב שלנו. אחלה עבודה, האקדמיה. אבל אני לא חושב שאני מהרוחות הרעים או הרעות. שוקראן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים