שתף קטע נבחר

מזוזת ענק בכניסה לארץ

בכניסה לארץ ישראל, בעבר הירדן, מצווה העם להמציב מצבה של 12 אבנים גדולות, מסוידות בסיד לבן - ועליהן כתובים כל דברי התורה. היום קוראים לזה מזוזה. אם תרצו, המזוזה של הבית הלאומי

 

 

פרשת "כי תבוא" מתחילה בנושא הביכורים - הכרת התודה שאנו חבים לקב"ה על הארץ שנתן לנו. עיקרה של הפרשה בתוכחה: מאה קללות פחות שתיים, למי שחס ושלום ממרא את פי האלוקים; וברכות רבות לאין קץ אף הן, אבל אני מבקש להסב את תשומת לִבכם לפסוק אחד, דווקא לא מהבולטים בפרשה:

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

אנחנו מתכוננים לעבור לעבר הירדן, מהגדה המזרחית לארץ ישראל, היא כנען, והתורה אומרת לנו: "והיה ביום אשר תעברו את הירדן אל הארץ אשר ה' אלוקיך נותן לך, והקמות לך אבנים גדולות וסדת אותם בסיד וכתבת עליהם את דברי התורה הזאת בעוברך"...

 

 

השמעתם דבר כזה? בעבר הירדן, על הגדה, אתה מציב מצבה של 12 אבנים גדולות, מסוידות בסיד לבן כדי להבליטן, ועליהן כותבים את כל דברי התורה. ספר תורה חקוק באבן, ספר תורה עומד נייח בכניסה, במעבר מן הגולה לארץ, למולדת.

 

היום קוראים לזה מזוזה. יש מזוזה בפתח הבית, יש מזוזה בפתח כל חנות, כל משרד, כל מפעל, "וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך". מה כתוב בתוך המזוזה? קבלת עול מלכות שמיִם: "שמע ישראל", קבלת עול מצוות "והיה אם שמע תשמעו את מצוותיי", וכל אחד מבין שהמזוזה היא כרטיס הביקור של הבית היהודי.

 

והנה פה כרטיס ביקור של העם היהודי. לא של רק הבית, של הבית הלאומי שלנו. תארו לעצמכם תמונה שכזאת. בכניסה לארץ ישראל יש שער, והשער מורכב מאנדרטה בת 12 אבנים כנגד 12 שבטי ישראל. ועל האבנים האלו נכתב בסיד בולט: "וכתבת עליהם את כל דברי התורה הזאת בעוברך", כדי להזכיר לנו מי נתן לנו את הארץ ולמי היא מיועדת.

 

זו ארץ שניתנה לעם ישראל על ידי אלוקי ישראל, ולכן תורת ישראל חקוקה בפתח הכניסה לבית הלאומי.

פורסם לראשונה 23/09/2016 13:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי הר צבי
הרב ישראל מאיר לאו
צילום: קובי הר צבי
מומלצים