שתף קטע נבחר

במקרים חריגים: חיילים וחיילות יישנו באותו חדר

יחידות הצבא קיבלו את הפקודה החדשה, שנוגעת לשירות משותף של חיילים וחיילות. לפי הפקודה, אנשי קבע דתיים יוכלו לבקש לא לעבור לשירות ביחידה מעורבת של לוחמים ולוחמות. במקרה של סכנת חיים יוכלו חיילים וחיילות לישון באותו החדר

עודכנה פקודת "השילוב הראוי" בצה"ל: אגף כוח אדם בצה"ל הפיץ היום (א') ליחידות הצבא את פקודת "השירות המשותף", שבאה להחליף ולחדש בעיקר את הפקודה הנוגעת לשירות המשותף לחיילים ולחיילות. לפי הפקודה החדשה, שאושרה על ידי הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בתום עבודת מטה באכ"א בשנה החולפת, הוחלט לעגן באופן רשמי ואחיד את נושא קבלת הפטור מנוכחות בטקסים צבאיים רשמיים.

 

הפקודה התקבלה בעקבות הנחיה של הרמטכ"ל הקודם, רב-אלוף במיל' בני גנץ. לפי ההנחיה, אף חייל בצה"ל לא יוכל לבקש או לקבל פטור מנוכחות בטקסים צבאיים רשמיים, בהם טקסים של ימי זיכרון או בנוכחות הרמטכ"ל. יחד עם זאת, חיילים יוכלו לבקש פטור מנוכחות באירועי הווי יחידתיים דוגמת יום כיף בבריכה או הופעה של זמר או זמרת, והמפקד יוכל להחליט בהתאם לשיקול דעתו אם יכבד את הבקשה ולשלוח את אותם חיילים בזמן האירוע לפעילות אחרת.

 

עוד הוחלט כי איש קבע דתי או חרדי יוכל לבקש לשרת ביחידה מעורבת של לוחמים ולוחמות, ובקשתו תיבחן על ידי ראש אכ"א. בצה"ל הסבירו כי המהלך יסדיר "שטחים אפורים" רבים שהיו עד כה בצבא במצבים מביכים, שבהם חיילים דתיים יצאו מאולם שבו שרה אישה או לחלופין הורידו את מבטם.

 

באופן מעשי, הפקודה החדשה תאפשר שיקול דעת למפקד בכל גדוד ויחידה שבהם חייליו הדתיים יבקשו פטור מנוכחות באירוע הווי שעלול לפגוע ברגשותיהם, והמפקד יהיה רשאי להחליט בנושא לפי שיקול דעתו. כמו כן הוחלט במסגרת הפקודה החדשה כי במקרים חריגים ותחת סכנת חיים, יוכלו חיילים וחיילות לישון באותו החדר כשחיץ מפריד ביניהם. אישור חריג למצב שכזה יוגבל למשך שבעה ימים ויינתן על ידי אלוף בלבד, למצבים שבהם בשטח יש חדר ממגן אחד בלבד.

 

עוד נקבע כי חייל דתי יוכל לבקש מדריך זכר במידה וההדרכה כוללת מגע גופני או לבוש חושפני יחסית (דוגמת קרב מגע/כושר גופני/צניחה/טיס וכו') וכן ביחידות פתוחות יוקצו שעתיים שבועיים לשימוש לחיילות בלבד ושעתיים נוספות לחיילים בלבד במתקני כושר ובריכות, וארבע שעות לכל מין בכל שבוע ביחידות סגורות.

 

"ההחלטות שיתקבלו דורשות אומץ רב ובאות לשקף את רוח צה"ל, ערכי צה"ל, תוך יצירת מרקם אחיד של כל המשרתים, המשרתות, הדתיים, החרדים, החילונים, וכולי", הסבירה היום קצינה בכירה בצה"ל שאמונה על הנושא. "הפקודה החדשה מושתתת על היותו של צה"ל צבא ממלכתי, צבא העם, במדינה יהודית ודמוקרטית, מבלי לפגוע בכבודם של המשרתים והמשרתות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרמטכ"ל איזנקוט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים