שתף קטע נבחר

בצעד חריג: נתניהו עותר נגד היועמ"ש כדי למנוע פרסום החשבוניות

ראש הממשלה עותר באמצעות עורך דינו דוד שמרון נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ונגד הממונה על חופש המידע במשרדו ענת רביבו, שאישרו את הפרסום בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע. דובר נתניהו: "העיסוק בכביסה שלו - קטנוני"

ראש הממשלה בנימין נתניהו עותר באופן חסר תקדים נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ונגד הממונה על חופש המידע במשרדו ענת רביבו, במטרה למנוע את פרסום החשבוניות של הוצאותיו. את העתירה הגיש נתניהו היום (ב') אחר הצהריים לבית המשפט המחוזי בירושלים, ואותה הכין עבורו עורך דינו הצמוד דוד שמרון.

 

היועמ"ש והממונה אישרו את העברת החשבוניות לפרסום על רקע עתירה שהגישה בעבר התנועה לחופש המידע, ואולם כעת עותר נתניהו נגד החלטתם של אנשי המקצוע.

עתר נגד פרסום החשבוניות. נתניהו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עתר נגד פרסום החשבוניות. נתניהו(צילום: EPA)

"בית המשפט מתבקש לבטל את החלטת הממונה על חופש המידע ולהורות שאין לחשוף את החשבוניות בגין שירותי כביסה שניתנו לראש הממשלה ולבני משפחתו במהלך שנת 2014 בעת שהותם במעונם הרשמי בירושלים", נכתב בפתח העתירה.

 

בהמשך פירט נתניהו כי היועמ"ש והממונה על חופש המידע במשרדו קיבלו החלטה, שלפיה אין פגיעה ממשית בפרטיותו של ראש הממשלה בפרסום חשבוניות כמו אלו הנוגעות לשירותי כביסה. זאת במענה לעתירה של התנועה לחופש המידע, שעתרה בנושא ביולי 2015. נתניהו טוען בעתירתו כי מדובר בפגיעה בפרטיותו ובפרטיות בני משפחתו, ומשכך, אין למסור את המידע המבוקש.

 

בא כוחו של נתניהו פורש על פני 27 עמודים את נימוקיו באשר לזכות לפרטיות גם בנוגע לאיש ציבור - "חשבוניות הכביסה ניתנו עבור הוצאותיו האישיות של ראש הממשלה ובני משפחתו והן 'ענייניו הפרטיים' אשר חשיפתם מהווה פגיעה בפרטיות".

 

על פי מכתב שהעבירה הממונה רביבו לעו"ד שמרון ביוני האחרון, מרבית החשבוניות המבוקשות על ידי התנועה לחופש המידע נמצאו כלא מתאימות לפרסום, וכעת כאמור ניטש המאבק על פרסום הוצאות שירותי הכביסה.

 

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה אחר הצהריים: "כמו כולם הופתענו מעתירת נתניהו נגד משרדו הוא, שהחליט לחשוף מידע על פי חוק חופש המידע. טענתנו, כפי שהייתה לאורך כל הדרך, היא ששימוש בכספי הציבור צריך להיות חשוף תמיד. חבל שכולנו צריכים להיות עדים למשחק הזה שהועתק עתה אל הזירה הפנימית בתוך משרד רה"מ, המנסה מחד לחשוף ומאידך להסתיר, כאשר הכלל צריך להיות חד, חלק וברור: שימוש בכסף ציבורי צריך להיות שקוף במלואו. הוצאות פרטיות מוטב להן שישולמו ממשכורתם של נבחרינו".

 

דובר ראש הממשלה מסר בתגובה: "העיסוק בכביסת רה"מ הוא קטנוניות לשמה. גם לראש ממשלה יש זכות לפרטיות. נקעה נפשו של הציבור מהחטטנות הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים