שתף קטע נבחר

40 שנה לשלדג: תיעוד נדיר מאימוני היחידה המובחרת

לוחמים יורדים ממסוק בחבל למתקן צבאי, ירי בנשק צלפים, שימוש באמצעי לחימה מתקדמים, נטילת נכסים מודיעיניים וחילוץ פצועים תחת אש. הצצה לתרגולת של יחידת הקומנדו של חיל האוויר. "עלינו לסיים מבצע מבלי שיידעו לאחר מכן שהיינו"

 

 

 

יחידת העילית של חיל האוויר יוצאת אל האור. לראשונה מאז הקמתה ב-1976 כלקח ממלחמת יום הכיפורים, וסיפוחה לחיל האוויר כעשור לאחר מכן, צה"ל חושף טפח על אודות פעילותה של יחידת הקומנדו המיוחדת "שלדג".

 

היחידה בלי השם: הצצה ללוחמים של 8200 בשטח

 

בתצוגת תכלית שערכו לאחרונה לוחמי היחידה בפני כתבים צבאיים בבסיס פלמחים הסמוך לראשון לציון, תורגלה פשיטה על מתקן צבאי אסטרטגי שיכול לשמש את חיזבאללה, בעומק שטח האויב, באמצעות מסוק ינשוף שהוריד לוחמים בחבל ה"פאסט רופ". לכך קדמה עבודה של צוות תצפית קטן שעקב אחרי הקומפלקס במשך כמה ימים, מיפה אותו, אסף עליו מודיעין, וברגע האמת ירה מנשק צלפים לעבר המאבטחים של המתחם השמור.

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

לאחר הריגת "מאבטחי" מתקן האויב, צוותים פשטו מאזור פחות מאוים על המתחם באמצעות המסוק. הכוחות הציגו יכולות פריצה מהירה, נטילת נכסים מודיעיניים מהמתקן האסטרטגי וכן שבי של גורמי האויב שפעלו במקום. שלדג ערכה פשיטה דומה במעוז של חיזבאללה בעיירה בעל בק, במהלך מלחמת לבנון השנייה.

 

במהלך התרגולת, לאחר שהכוח שפשט מהמסוק פרץ לתוך המתקן וסרק באש את חלליו, הגיע הכוח העיקרי עם האמצעים היעודיים, על גבי רכבי שטח, שאיתם הם הונחתו כמה קילומטרים מהמקום. הכוח העיקרי השלים את המשימה, שבמהלכה "נפצע" בהיתקלות אחד הלוחמים. טיפולו וחילוצו בשטח הוצגו אף הם לכתבים ולצלמים הצבאיים, שתיעדו את המתרחש. תוך פחות מעשר דקות - מיריית הצלף הראשונה ועד ללקיחת הנכסים החשובים מהקומפלקס - הסתיימה התרגולת בניתוק מגע מהיר וטיסה חזרה לשטח הארץ.

 

קצינים בשלדג, בהם במילואים, שהשתתפו בסקירה ובתצוגת התכלית, הודו בפליאה על חריגות המפגש עם התקשורת, שמתכונתו נחשבת לחסרת תקדים.

 

מהארסנל והציוד שבו השתמשו הלוחמים במהלך התרגולת ניתן למנות רובה צלפים מיוחד, אמצעי הסוואה מיוחדים, אקדחי גלוק, אמצעי מעמעם רעש ומסתיר רשף המותקן על קנה נשקי ה-M16 המקוצרים, מטעני חבלה קטנים לפריצה "נקייה" במשקל של עד 400 גרם של חומר נפץ פלסטי, כלב תקיפה מיחידת עוקץ שהוא ומפעילו "חיים" בשלדג במשך רוב שירותם, שכפ"צים קרמיים קטנים שמאפשרים ניוד מהיר של הלוחמים ומדי לחימה יחודיים למשימות בתנאי מזג אוויר קיצוניים ובאזורים רחוקים.

 

"כוח הפשיטה כולל פושטים ופורצים. מפורץ בשלדג נדרשות שלוש יכולות מרכזיות: הבנת המרחב שבו הוא פועל, ירי מדויק ויעיל, ואורגניות לצד תקשורת טובה עם חבריו לצוות", הסביר אחד הלוחמים, איש מילואים בשנות ה-20 המאוחרות לחייו, ואיש הייטק תל-אביבי בשגרה. חלק הארי של שלדג מבוסס על לוחמי מילואים, שכל אחד מהם מבצע לכל הפחות כ-50 ימי מילואים בשנה, עד גיל 34. לאחר מכן אנשי המילואים ביחידה עוברים לתפקידי מעטפת שאינם בליבת הביצוע המבצעי.

 

 

ב-40 שנות פעילותה נספרו ביחידה תשעה חללים בלבד, אולם אף אחד מהם לא מצא את מותו בפעילות מבצעית. שלדג ביצעה מאות מבצעי סיכול התחמשות חיזבאללה וחמאס בשנים האחרונות, במסגרת המלחמה שבין המערכות (המב"מ), ובטווח פעלו לוחמיה בעומק שטח רצועת עזה ב"צוק איתן" נגד יעדי חמאס ב-108 תקיפות, במתווה חי"רי, ולאו דווקא בתצורה הייעודית של היחידה - אלמנט שטשטש את הגבולות בין יעדי היחידה המקוריים לביצועים שנדרשה לאורך השנים לבצע בפועל, ועורר שאלות על השימוש והתפוקות של הקברניטים הביטחוניים מהיחידות המיוחדות של הצבא.

 

 

"המב"מ מכינה את התשתית למבצע ולמלחמה הבאים. זהו למעשה מנוע הצמיחה של היחידה", הסביר קצין בכיר ביחידה, "יש מבצעים שיצאנו אליהם בהתרעה קצרה, של ימים, ואנו משלבים בהם טכנולוגיה, מודיעין ויכולת מבצעית. עלינו לסיים מבצע שכזה מבלי שיידעו לאחר מכן, לא רק שצה"ל היה, אלא שאף אחד לא היה. הייעוד שלנו הוא לפעול במסגרת חיל האוויר במבצעים בעומק שטח האויב, מהגדר והלאה, בממד הקרקעי".

 

מבין מפקדיה של שלדג בעבר, נמנו הרמטכ"ל הקודם רא"ל במיל' בני גנץ, האלופים מיקי אדלשטיין, טל רוסו, דורון אלמוג ורוני נומה, וכן תא"ל במיל' גל הירש. כיום מפקד עליה סא"ל ע', שגדל ביחידה ועבר תפקידי פיקוד בחטיבת גבעתי בטרם שב לשלדג. בסוף שנות ה-90 ובתחילת שנות האלפיים היו אלה לוחמי שלדג שביצעו את הסיכולים הממוקדים הראשונים שבוצעו מהקרקע ביהודה ושומרון וברצועת עזה, לעתים מטווח אפס, לאור היום.

 

בלבנון השנייה רשמה היחידה 150 תקיפות ומבצעים שונים, בהם מבצעי גירוי והשמדה, ובמבצע בבעל בק חוסלו 19 פעילי חיזבאללה. במלחמת המפרץ הראשונה היחידה הייתה כבר "באוויר", בדרכה למערב עיראק, שממנה שוגרו הסקאדים לעבר ישראל, אך המבצע בוטל בסופו של דבר.


פורסם לראשונה 05/10/2016 16:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
לוחמי שלדג בפעולה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים