שתף קטע נבחר

הרב פינטו לא יזכה לשחרור מוקדם מהכלא

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל את עתירת המדינה נגד החלטת ועדת השחרורים להעניק שחרור מוקדם לרב יאשיהו פינטו, שמרצה שנת מאסר בגין מתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה ז"ל

 

 

בית המשפט המחוזי בלוד דחה את ההחלטה לשחרר את הרב יאשיהו פינטו ממאסר וקיבל את בקשת הפרקליטות להותירו בכלא. אם הבקשה הייתה נדחית, פינטו היה משתחרר מכלא ניצן ברמלה עוד היום.

 

ביום שישי הגישה הפרקליטות עתירה נגד החלטת ועדת השחרורים שהורתה על שחרורו המוקדם של פינטו, עוד בטרם סיים שנת מאסר. כזכור, פינטו החל לרצות בחודש פברואר עונש מאסר של שנה אחת בגין מתן שוחד לתת-ניצב אפרים ברכה ז"ל. הוא הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון. בסמוך למעשה דיווח ברכה לממונה עליו על הרצון לשחדו, וסיפק בהמשך ראיית זהב שהפלילה את פינטו.

 

"מרגיש את עצמי פושע". הרב פינטו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מרגיש את עצמי פושע". הרב פינטו(צילום: מוטי קמחי)

 

 

המדינה טענה בעתירה כי ועדת השחרורים שגתה כאשר קבעה כי פינטו עמד בנטל ההוכחה הנדרש לשחרור מוקדם, חרף נסיבותיה החמורות של העבירה, יחסו של האסיר לעבירות והמידע החסוי שהונח בפניה, זאת לצד הערכת משטרת ישראל ביחס למשמעותו של המידע והשלכתו על מסוכנותו העתידית. כמו כן נטען כי החלטת הוועדה לא נתנה משקל ראוי לנתונים אשר הובאו בפניה ולא איזנה ביניהם באופן ראוי, ועל כן היא לוקה בחוסר סבירות המצדיק את התערבות בית המשפט.

 

עורך הדין אבי חימי, המייצג את פינטו, מסר בתגובה: "אנחנו מצווים לקבל את החלטת בית המשפט בין שהיא טובה ובין שרעה בהכנעה וכבוד רב וכך אנו נוהגים. עם זאת, התנהלות הפרקליטות בפרשה מדאיגה מאוד. את עיקר יהבם הם שמו על הטיעון שמתן שוחד זוהי עבירה חמורה, ואך לפני שבועיים כשדובר על עניינו של השופט בדימוס דן כהן שקיבל שוחד בהיקפים ענקיים, הם הסכימו לשחרורו".

 

עורכת הדין רותם טובול, גם כן מייצגת את פינטו: "היום למדנו שיש דין אחד לרב פינטו ודין שני לאסירים אחרים. ההחלטה עצמה ניתנה כשהיא חורגת ממתחם הסבירות. בית המשפט התעלם מהנימוקים הרבים שניתנו על-ידי ועדת השחרורים. עצוב לנו שהחלטה כזו ניתנה בניגוד לכל הקביעות שהיו בעבר בבית משפט ובוועדות. הצעד הבא שלנו הוא ערעור לעליון".

 

מקורבו של הרב פינטו אמר כי "השופטים נתנו לצד השני, למדינה, להסביר למה לא לקבל את הדין. זה היפוך יוצרות מבדרך כלל. לצערי יש כאן דין אחד לרב פינטו ואחר לכולם. דין אחר לשופט דן כהן ולאחרים. אצל הרב פינטו כשמגישים ערעור בכירי הפרקליטות חתומים על זה. הכול פה התנהל בצורה מאוד מגמתית. נעשתה איפה ואיפה מכמה סיבותף הרב יושב על מתן שוחד והתאבדותו של ברכה אינה נוגעת למשפט ואינה קשורה לרב פינטו. זה יום עצוב מאוד כשרואים אפליה כל כך גדולה".

 

בני משפחתו של תת-ניצב ברכה, ששם קץ לחייו, הביעו לאחרונה ביקורת קשה על ההחלטה לקצר את עונשו של פינטו. משפחת ברכה מסרה בעקבות החלטת בית המשפט כי "אנו מברכים על ההחלטה ומודים לכבוד בית המשפט ולפרקליטות המדינה, על המסר החד והברור אשר הועבר היום - שמדינת ישראל, על כל זרועותיה, עומדת כחומה בצורה ומגנה על שוטרי וקציני משטרת ישראל הנלחמים בשם החוק והצדק למען כל תושבי ישראל. למען שמירת ערכים אלה, הקדיש יקירנו תת-ניצב אפרים ברכה ז"ל את כל חייו עד אחרון ימיו. יש בנו מעט מן הנחמה שהיום דרך היושר והצדק אותה התווה יקירנו, היא שניצחה".

אפרים ברכה ז"ל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אפרים ברכה ז"ל(צילום: גיל יוחנן)

עורכי הדין רותם טובול ואבי חימי ()
עורכי הדין רותם טובול ואבי חימי

בהחלטת ועדת השחרורים הובהר כי השחרור מותנה בשני תנאים: פינטו מתחייב לקבל את כל התנאים שעולים מתוכנית השיקום של הרשות לשיקום האסיר, ולהשתלב בטיפול קבוצתי ייעודי לעברייני מרמה המתקיים ברשות לשיקום האסיר. בנוסף, יוטל עליו מעצר בית לילי, מהשעה 22:00 ועד לשעה 06:00. עוד הובהר כי תקופת הפיקוח תהיה עד תום תקופת השחרור. בהחלטת ועדת השחרורים נכתב כי פינטו התחייב שימשיך בטיפול אף שלושה חודשים נוספים מעבר לתקופת המאסר המלאה.

 

"אני מרגיש את עצמי פושע", אמר פינטו בפני ועדת השחרורים. "כמה אנשים ירדו מהדת כי ראו רב נותן שוחד. אני חי בפחד מתמיד. פרשתי מהחיים הציבוריים ואני לא רב עד שארגיש את עצמי ראוי, וזה בטח לא יקרה בשנה-שנתיים הקרובות. לא סתם אמרתי שטעיתי". את פינטו מייצגים עורך הדין אבי חימי ועורכת הדין רותם טובול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
הרב יאשיהו פינטו
צילום: דנה קופל
מומלצים