שתף קטע נבחר

להציל חיים בגיהנום: הקסדות הלבנות

בשנים האחרונות הם חילצו עשרות אלפי לכודים מהריסות של בתים שהופצצו, וברשת קוראים להעניק להם את הנובל לשלום. הכירו את ארגון ההצלה הסורי "הקסדות הלבנות", שמשטר אסד טוען כי תומך במורדים "הטרוריסטים"

 

  

 

בסוריה מכירים אותם כ"קסדות הלבנות", אותם אנשים שהצטרפו לכוחות ההצלה באזורים בהם שולטים מתנגדיו של המשטר הסורי במדינה המדממת. על פי הערכות, בשנים האחרונות הם חילצו עשרות אלפי אנשים שנקברו מתחת להריסות של בתים שהופצצו. יש מי שרוצה להציג את המועמדות שלהם לפרס נובל לשלום, אבל הנשיא בשאר אסד ומשטרו רואים בהם משתפי פעולה עם ארגוני המורדים בסוריה.

 

מאז תחילת המשבר בסוריה במארס 2011 נהרגו לפחות 300 אלף בני אדם ומיליונים נעקרו מבתיהם. בתוך כל הזוועות היום יומיות יש מי שמנסה להציל את מה שנשאר מבין ההריסות. מדובר ב-3,000 אנשי "הקסדות הלבנות" שפרוסים בשמונה מחוזות. אפשר למצוא ביניהם מהנדסים, איכרים ובעלי מקצועות שלא קשורים בכלל למלאכת ההצלה, שעברו הדרכות ואימונים כדי להיות מוכשרים לנושא בסיוע ארגונים מחוץ לסוריה.

 

 "הקסדות הלבנות". אנשי הארגון קיבלו את פרס נובל האלטרנטיבי ()
"הקסדות הלבנות". אנשי הארגון קיבלו את פרס נובל האלטרנטיבי

בזמן האחרון הם שוב עלו לתודעה בעקבות הטרגדיה האנושית בחלב. בתמונות ובסרטונים שמגיעים משם ומתעדים את התוצאות הקשות של הפצצות המשטר הסורי ובני בריתו, "מככבים" אותם בעלי קסדות לבנות ומנסים במאמצים אדירים לחלץ את מי שנקבר מתחת להריסות. לפעמים זה מצליח ולעתים רבות לא.

 

גורמי אופוזיציה במדינה טוענים כי מאז שהחלו לפעול בצורה מסודרת, הצליחו אנשי כוחות ההצלה האלה להציל עשרות אלפי בני אדם. "אנחנו ניטרליים וחסרי פניות פוליטיות", הם מעידים על עצמם וטוענים שהם מגיעים לאזורים מוכי אסון כדי להציל חיים, לא משנה של מי. עצם היותם באזורים שנמצאים בשליטת המורדים עשוי להעיד על כך שהם בהחלט נוטים לצדם. בניגוד למורדים הם לא נושאים אמצעי לחימה, מתמקדים במאמץ ההצלה הבלתי נגמר, ולא אחת גם אנשיהם הופכים לקורבנות. במקביל הם גם מסייעים בפעילויות נוספות כמו כיבוי שריפות, ניקוי רחובות מהריסות ונטרול טילים שלא התפוצצו.

 


אנשי ה"קסדות הלבנות" בעבודת חילוץ  בסוריה ()
אנשי ה"קסדות הלבנות" בעבודת חילוץ בסוריה
 

הקסדות הלבנות באידליב ()
הקסדות הלבנות באידליב

מחלץ תינוק ובוכה ()
מחלץ תינוק ובוכה

לנוכח פועלם של אנשי "הקסדות הלבנות" הם חלקו לאחרונה את פרס נובל האלטרנטיבי בשוודיה (פרס "הקיום הנכון") עם פעילי זכויות אדם ממצרים, רוסיה ועם עיתון טורקי. כעת נראה שיש מי שמנסה להריץ אותם גם לפרס נובל האמיתי לשלום, וברשת החל קמפיין להצגת מועמדותו לפרס של הארגון. הממונה על "הקסדות הלבנות" בחלב, עבדאללה נאוולו, הסביר בחודש שעבר למה הפרס מגיע להם: "אם נזכה, זה יהיה מסר לעולם שיש בסוריה אנשים שרודפים אחר השלום וצריך לעמוד לצדם ולתמוך בהם".

 

האיראנים: הם מקורבים לאל קאעידה

מהצד השני של המתרס יש מי שמפקפק בכוונותיהם של "הקסדות הלבנות" ומדובר כמובן במשטר הסורי ובני בריתו. זמן קצר אחרי תום הפסקת אש בשבוע שעבר הופצצה שיירת סיוע הומניטרי ליד העיר חלב. אנשי ההגנה האזרחית הגיעו ראשונים למקום

ותיעדו את ההרס הרב. לאחר מכן התנהלה מלחמת גרסאות בין המערב ובין רוסיה ומשטר אסד. הצד הרוסי אף העלה טענה שהשיירה לא הופצצה וכי יש לשאול את אותו ארגון הצלה מה באמת קרה שם. בכתבה שפורסמה בנושא באיראן הם הוגדרו כמקורבים לשלוחה לשעבר של אל-קאעידה בסוריה, ג'בהת א-נוסרה, שמוגדרת כארגון טרור.

 

"מה הם השיגו בסוריה?", תהה לאחרונה הנשיא בשאר אסד בראיון עם סוכנות הידיעות האמריקנית AP, שבו נשאל האם יתמוך במועמדות שלהם לפרס נובל לשלום. לאחר מכן הסביר שהוא יתמוך במתן פרס נובל למי שפעל למען השלום בסוריה באמצעות עצירת זרם הטרוריסטים, כלשונו, לתוך המדינה.

 

בין אם אם "הקסדות הלבנות" יקבלו פרס נובל או לא, נראה שהעבודה שלהם בסוריה לא הולכת להיגמר בזמן הקרוב. המדינה קרועה לגזרים ולא ברור אם מישהו יכול לחבר מחדש את חלקיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים