שתף קטע נבחר

צילום: AP

עמוס עוז: "היכן המנהיגים האמיצים ממשיכיו של פרס?"

בהספדו של הסופר הוא סיפר כי "בכל יום שישי זה 42 שנה היינו שמעון ואני מדברים בטלפון שיחה ארוכה. השיחה הזאת שבינינו לא תיפסק. אם מישהו חושב שהיום בחמש לא תהיה שיחה ביני לשמעון הוא טועה". צפו בהספד המלא

 

 

 

הסופר עמוס עוז נפרד היום (ו') מהנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס, בטקס ההלוויה שנערך בהר הרצל בירושלים. "אתם יודעים ממתי שמעון חבר קרוב שלי? מאז שגיליתי פתאום את הסוד הכי כמוס, הכי אינטימי שלו, לפני 40 שנה", סיפר עוז על פגישתו עם פרס "בכניסה לחדר האוכל בקיבוץ חולדה. רבנו על עתיד המדינה, עתיד השטחים. השיחה נמשכה ואט אט גיליתי את הסוד, סוד כמוס יותר מדימונה, יותר מהגישושים להסכמי אוסלו. גיליתי את תמימותו, תמימות של בעל חלומות בלתי נלאה".

 

עוד סיפר עוז: "לכאורה היו בו שתי סגולות סותרות, מצד אחד כבוד עמוק למציאות ואילוציה, מצד שני דחף לוהט לשנות את המציאות וגם מה שנדיר יותר, נכונות נפשית להשתנות. רק מי שניחן בשתי התכונות הסותרות האלה יכול להיעשות מפלס דרכים. ומפני שהוא פילס דרכים היו שלעגו לו. כמעט כל מפלסי הדרכים, כמעט כל האנשים הגדולים שהקדימו את זמנם נראו לרבים כתמהונים בעלי חלומות עד שבא העתיד והוכיח צדקתם. כך במדע, באמנות ובספרות, כך גם במדינאות".

 

עמוס עוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עמוס עוז(צילום: AFP)

 

הוא מתח ביקורת על שותפיו לדרך: "יש אומרים שהשלום אינו אפשרי, אבל הוא לא רק אפשרי - הוא הכרחי ובלתי נמנע, פשוט משום שאנחנו לא הולכים לשום מקום, אין לנו לאן ללכת מכאן וגם הפלסטינים לא הולכים לשום מקום. אין מנוס מלחלק את הבית הזה לשתי דירות ולהפוך אותו לבית דו משפחתי.

 

"עמוק בלב, כמעט כולם בכל הצדדים יודעים האת האמת הזאת. אבל היכן הם המנהיגים אמיצי הלב שיקומו ויגשימו אותה? היכן ממשיכיו של שמעון פרס? בכל יום שישי זה 42 שנה היינו שמעון ואני מדברים בטלפון שיחה ארוכה. השיחה הזאת שבינינו לא תיפסק, היום יום שישי, ערב שבת, חמש אחר הצהריים, בעוד שעות אחדות. אם מישהו חושב שבחמש לא תהיה שיחה ביני לשמעון הוא טועה. כל עוד אני חי השיחה תימשך. יתר על כן כל עוד מדינת ישראל והיא תחיה לעד השיחה שלה עם שממעון פרס פתוחה ונמשכת.

 

"אני נפרד היום באהבה מחבר קרוב, חולם גדול, מדינאי גדול, אדם שאהבתי מאוד". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עמוס עוז נפרד משמעון פרס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים