שתף קטע נבחר

"תודה רבה, חבר יקר". ההספד המלא של נשיא ארה"ב

אובמה ספד לשמעון פרס ואמר: "הוא הזכיר לי ענקים אחרים שהיה לי כבוד לפגוש, כמו נלסון מנדלה, נשים כמו הוד מעלתה המלכה אליזבט. אנשים שחייהם התמלאו בשיאים אדירים כל כך. שמעון היה נאמן להחלטותיו גם אם הן סתרו את הדעה הפופולרית" . צפו בהספד המלא

 

 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ספד לפרס ואמר בפתח דבריו: "אין כבוד גדול יותר בשבילי מאשר להיות כאן בירושלים להיפרד מחברי שמעון פרס. הוא הראה לנו שצדק ותקווה הם בלבו של הרעיון הציוני". אובמה הוסיף כי "פרס לא הספיק לחזות בחזון השלום שלו מתממש. נוכחותו של הנשיא עבאס כאן היא מחווה ותזכורת לעסק הבלתי גמור של השלום".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

הלווייתו של שמעון פרס בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הלווייתו של שמעון פרס בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

אובמה סיפר: "כשבאתי לעבוד עם שמעון, הוא כבר היה בערוב ימיו, אף שלא הודה בכך. אני נזכר בו יושב בחדר הסגלגל תחת דיוקנו של ג'ורג' וושינגטון, מספר לי סיפורים מהעבר אבל לעתים קרובות יותר - מדבר בהתלהבות על ההווה, על תוכניותיו לעתיד. פלאי נכדיו. הוא הזכיר לי ענקים אחרים שהיה לי כבוד לפגוש, כמו נלסון מנדלה, נשים כמו הוד מעלתה המלכה אליזבט. אנשים שחייהם התמלאו בשיאים אדירים כל כך. אנשים שמדברים בעומק ובידע, לא בסאונדבייטס. שמעון היה נאמן להחלטותיו גם אם הן סתרו את הדעה הפופולרית.

 

"חברותנו הייתה מבוססת על כך שראיתי את עצמי בסיפור שלו ואולי הוא יכול היה לראות את עצמו בסיפורי, חרף כל ההבדלים. שנינו חיינו חיים לא רגילים. כל כך מפתיע היה לראות את שנינו -מהמקום שבו התחלנו, מדברים יחד בבית הלבן. נפגשים כאן, בישראל. אני חושב ששנינו הבנו שאנחנו פה רק בגלל שאיכשהו אנחנו משקפים את הסיפורים המדהימים של האומות שלנו".

 

לסיום ציטט אובמה מדברי משה רבנו, "'חיים ומוות נתתי לפניך, הברכה והקללה. ובחרת בחיים למען תחיה אתה וזרעך'. שמעון איפשר לנו לבחור בחיים. אלוהים יברך את זכרו ואת המדינה ואת העולם הזה שהוא אהב כל כך". בעברית אמר: "שמעון, תודה רבה חבר יקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אובמה בהר הרצל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים