שתף קטע נבחר

גינוי עולמי לנשיא שהבטיח "לטבוח במיליוני מסוממים כמו שהיטלר טבח ביהודים"

רודריגו דוטרטה, נשיא הפיליפינים, עורר סערה כאשר השווה בינו לבין הצורר הנאצי: "לגרמניה היה את היטלר, לפיליפינים יהיה אותי. אשמח לטבוח ב-3 מיליון מכורים לסמים". משרד החוץ: "התבטאות אומללה"; גינויים גם מגרמניה ומארה"ב. דוברו של דוטרטה: "היטלר רצח חפים מפשע, דוטרטה רוצה להרוג פושעים. אלו דברים שונים"

"התבטאות אומללה". גל של גינויים ברחבי העולם לדברים שהשמיע נשיא הפיליפינים רודריגו דוטרטה, שהתבטא אתמול בנוגע למלחמה בסמים בארצו ואמר כי ישמח לטבוח ב-3 מיליון מכורים לסמים, כפי "שאדולף היטלר טבח ב-3 מיליון יהודים".

 

מאז ניצחונו בבחירות בחודש יוני, במידה רבה בזכות הבטחתו להילחם בפשיעה ותופעת סמים, פתח דוטרטה במבצע ביטחוני נרחב שבמסגרתו נהרגו למעלה מ-3,000 בני אדם ונעצרו אלפים נוספים. אתמול, לאחר שחזר מביקור בוויטנאם לארצו, התייחס הנשיא השנוי במחלוקת לקחת צעד אחד קדימה את מלחמתו בסוחרי וצרכני הסמים. "היטלר טבח ב-3 מיליון יהודים. כעת יש 3 מיליון מכורים לסמים בפיליפינים", אמר בנאום בעיר דבאו. "אשמח לטבוח בהם. אם לגרמניה היה את היטלר, לפיליפינים יהיה אותי. אני מכיר את הקורבנות שלי, ואני רוצה שכולם יהיו פושעים, כדי לחסל את הבעיה הגדולה שמאיימת על המדינה שלי ולהציל את הדור הבא".

 

"מדובר בהתבטאות אומללה ואנו בטוחים שנשיא הפיליפינים ימצא את ההזדמנות להבהיר את דבריו", נמסר הבוקר ממשרד החוץ. רון לאודר, נשיא הקונגרס הלאומי היהודי, הוסיף: "האמירות מבחילות והנשיא דוטרטה חייב לחזור מהן ולהתנצל. רק עתה ציינו 75 שנה לטבח בבאבי יאר, שבו נרצחו יותר מ-33 אלף יהודים באוקראינה ע"י גרמניה הנאצית. כעת המנהיג הנבחר של הפיליפינים קורא בגלוי לרצח המוני של מכורים לסמים. שימוש בסמים הוא אכן בעיה רצינית, אבל דבריו של הנשיא מהווים זלזול מזעזע בחיי אדם".

 

דובר משרד החוץ של גרמניה הגיב גם כן לדברים ואמר כי "כל השוואה של הזוועות הייחודיות לשואה לכל דבר אחר היא בלתי מתקבלת על הדעת". שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר הוסיף כי אמירותיו של דוטרטה "מדאיגות מאוד".

 

היום (שבת) הספיק דוברו של נשיא הפיליפינים הבהרה להתבטאויות הקשות שהשמיע דוטרטה: "הפיליפינים מבינים את המשמעות העמוקה של החוויה היהודית בסיפור האישי הטרגי והכואב במיוחד של העם היהודי. אנחנו לא רוצים להמעיט מהאובדן העצום של 6 מיליון יהודים בשואה. הקישור שעשה הנשיא לטבח נועד כדי להסיט את השיח מתגית של רוצח המונים, של היטלר, שהוצמדה לו - ושאותה הוא דוחה".

 

"רצה להסיט את השיח מתגית 'היטלר' שאותה הוא דוחה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"רצה להסיט את השיח מתגית 'היטלר' שאותה הוא דוחה"(צילום: רויטרס)

"הנשיא רק רצה להתייחס להשוואה השלילית שאנשים עשו בינו לבין היטלר. אדולף היטלר רצח 3 מיליון אזרחים חפים מפשע ואילו דוטרטה התייחס לנכונותו להרוג 3 מיליון סוחרי סמים פליליים - כדי להציל את העתיד עבור הדור הבא, ואת הפיליפינים. אלו שני דברים שונים לחלוטין".

 

לאחרונה הגיב דוטרטה בקללות על כמה גינויים שהשמיעו נגדו מנהיגי מדינות. לפני כשלושה הוא עלה לכותרות כשכינה את נשיא ארה"ב אובמה "בן זונה" ובעקבות זאת הנשיא האמריקני ביטל את פגישתו איתו. שבועיים אח"כ הוא עשה זאת שוב אחרי שהאיחוד האירופי פרסם הודעה שבה קבע כי "דוטרטה חייב לשים קץ לגל הנוכחי של הוצאות להורג ללא משפט ורציחות ולפתוח מיד בחקירה שלהן", הנשיא הפיליפיני לא התאמץ יותר מדי להישאר דיפלומטי: "אני אומר להם – לכו תזדיינו", השיב לאיחוד האירופי, "אתם מנסים לכפר על החטאים שלכם".

 

לאורך השנים סיפק דוטרטה שלל התבטאויות לא-דיפלומטיות והרבה בקללות, ומאז שנבחר לנשיא הוא לא טרח ממש לעדן את סגנונו. בכינוי "בן זונה" הוא השתמש לתיאור שגריר ארה"ב בפיליפינים, לתיאור האו"ם ואפילו לתיאור האפיפיור, את השליחה המיוחדת של האו"ם הוא "שלח" להתאבד, ועל השחתת גופותיהם של אנשי ביטחון פיליפינים על-ידי פעילי טרור איסלאמיסטים אמר: "אנחנו לא ערבים, זו לא התרבות שלנו"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים