שתף קטע נבחר

כתבי אישום: סוכלו פיגועי חיזבאללה בחיפה ובצפון

שישה תושבי רג'ר, בהם ארבעה בני משפחה, מואשמים בעבירות ביטחוניות חמורות לאחר שקיבלו מטעני חבלה מחיזבאללה והיו אמורים להניחם במרכזי קניות בחיפה, בעיר נשר ובצומת גולני. התוכנית לא יצאה לפועל בין השאר משום שהנאשם המרכזי שכח היכן הניח את המטענים

 

 

שישה תושבי רג'ר שבגבול לבנון קיבלו מטעני חבלה מחיזבאללה לצורך פיגוע בחיפה וביעדים נוספים בצפון. כך עולה מכתב אישום חמור שהוגש נגדם בצהריים (יום ה') לבית המשפט המחוזי בנצרת. בין הנאשמים: שלושה אחים ובן דודם. עם הגשת כתב האישום על-ידי פרקליטות מחוז צפון הותרה לפרסום הפרשייה הביטחונית. מתברר כי התוכנית לא יצאה לפועל בין השאר משום שהנאשם המרכזי שכח היכן הניח את המטענים והם התגלו במקרה בהמשך.   

 

העצור המרכזי הוא דיאב קהמוז, בן 31 מהכפר רג'ר, בנו של סעב קהמוז - סוחר סמים ואיש חיזבאללה שברח ללבנון במהלך המלחמה ב-2006. בחקירה התברר כי האב יצר קשר עם בנו והציע לו לנצל את נתיבי הברחת הסמים לטובת העברת מטעני החבלה. בנוסף, האב העביר לבן מידע כיצד ליצור קשר ישיר עם אנשי חיזבאללה. התקשורת בין השניים בוצעה בין השאר באמצעות דואר אלקטרוני מוצפן.

 

בנוסף לדיאב, הוגשו כתבי אישום נגד שני אחיו - ג'מיל קהמוז (29) ויוסף קהמוז (34), בן דודם מוחסן קהמוז (21), ושני תושבי רג'ר נוספים - עאדל עוינאת (29) ואברהים ממדוח (21). העבירות המיוחסות לדיאב הן סיוע לאויב במלחמה, ריגול, מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעות לאויב, קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה, עבירות נשק, ניסיון לייבוא נשק, קשר לפשע. אחיו מואשמים בסיוע לעבירות אלה ואילו בן הדוד מוחסן מואשם במסירת ידיעות לאויב ובעבירות נוספות.

 

הנאשמים, היום בבית המשפט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הנאשמים, היום בבית המשפט(צילום: עידו ארז)
 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

החקירה נוהלה על ידי היחידה המרכזית במחוז צפון והשב"כ, והחלה לאחר שב-30 ביולי השנה מצא חקלאי ממטולה תיק ובו שני מטעני חבלה, בחורשה סמוך לכביש 90. מדובר במטענים רבי עוצמה שהיו מחוברים לפתילי השהיה, ובתום חקירה של מומחי חבלה נקבע כי הם הגיעו מחיזבאללה.

 

במהלך החקירה התברר כי המטענים הוברחו מלבנון כבר בחודש מאי, ודיאב קיבל אותם לאחר שנזרקו מעבר לגדר הגבול, הניח אותם בתיק, והחביא אותם בחורשה. על פי ההנחיות שקיבל, אמור היה דיאב להניח את המטענים באזורים הומי אדם בחיפה, ולבצע פיגוע. 

 

תחנת האוטובוס בצומת טורעאן שבה אמור היה להתבצע הפיגוע (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
תחנת האוטובוס בצומת טורעאן שבה אמור היה להתבצע הפיגוע(צילום: עידו ארז)

 

ראש מפלג התשאול ביחידה המרכזית צפון, רב-פקד אלי פוקס, אמר כי דיאב סייר במקומות שבהם הונחה להניח את המטענים, אך החליט שאינם מתאימים בשל ריבוי האבטחה והמצלמות במקום. במקום זאת, בחן דיאב אפשרות לבצע פיגוע בעיר נשר, ושיתף את אחיו יוסף וג'מיל, כאשר באחרון אף תכנן להסתייע למימוש הפיגוע.

 

כאן התגוררו הנאשמים. הכפר רג'ר שבגבול בין ישראל ללבנון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כאן התגוררו הנאשמים. הכפר רג'ר שבגבול בין ישראל ללבנון(צילום: עידו ארז)

צומת גולני. דיאב תכנן להניח מטען בתחנת הסעה לחיילים (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
צומת גולני. דיאב תכנן להניח מטען בתחנת הסעה לחיילים(צילום: אבי מועלם)

בהמשך נודע כי בין השאר הציע דיאב להניח את המטענים בצומת גולני, מקום שבו נאספים חיילים רבים מדי בוקר. "בעת שנסע באזור צומת טורעאן הבחין הנאשם בתחנת אוטובוס ובה חיילים רבים", צוין בכתב האישום. "הנאשם חשב כי מקום זה מהווה יעד מתאים לפיגוע, שכן ניתן לפגוע בחיילים רבים, וצילם את המקום באמצעות הסמסונג". בהמשך כתב האישום מתואר כיצד דיאב נסע ברכבו יחד עם אחיו יוסף, וצילם מספר תמונות וסרטון וידאו לאורך הדרך מצומת גולני לצומת טורעאן, וכן את תחנת ההסעה. מאוחר יותר באותו היום סייע אח אחר של דיאב, ג'מיל, לשלוח את התמונות שצולמו לחיזבאללה.

 

 

בהמשך, יצא דיאב מספר פעמים כדי לחפש את המטענים שהחביא, אולם לא הצליח לאתר אותם, ובסופו של דבר הם נמצאו על ידי החקלאי. ב-4 בספטמבר השנה הפכה החקירה גלויה. דיאב ושאר המעורבים נעצרו והועברו לחקירה. במחשבים ובטלפונים ניידים שנתפסו ברשותם, מצאו החוקרים תמונות של אתרי פיגוע אפשריים - בהם בסיסי צבא ומקומות רגישים בכפר רג'ר עצמו - שהועברו לחיזבאללה.

 

"חיזבאללה וארגוני טרור נוספים עושים מאמצים גדולים לבצע פיגוע בשטח מדינת ישראל תוך ניסיון לגיוס משתפי פעולה מקרב אזרחי המדינה. חקירה מהירה יסודית ומסועפת הובילה למעצרם של כל חברי תשתית הטרור ומנעה פיגוע רב נפגעים", נמסר מהמשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הנאשמים בבית המשפט
צילום: עידו ארז
מומלצים