שתף קטע נבחר

בפרשה הקצרה בתורה: משה הולך. תתקדמו גם אתם

 

השבת הראשונה של התש"ף, "שבת שובה" על שם ההפטרה "שובה ישראל עד ה' אלוקיך" – עם הפרשה הקצרה ביותר מכל 54 פרשיות התורה: 30 פסוקים בלבד.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

"וילך משה", פותחת הפרשה: שתי המילים נשמעות כמו מיותרות, חלילה. "וילך משה וידבר את הדברים האלה לכל ישראל". לאן הלך? מאיפה הוא בא? מה המטרה? מה היעד? האם לא היה מספיק לומר "וידבר משה את הדברים האלה"?

 

 

בפרשה הזו משה נפרד מאתנו: "בן 120 שנה אנוכי היום לא אוכל עוד לצאת ולבוא". וכך שם הפרשה, "וילך", הוא לקח לחיים ולדורות: לא לעמוד על המקום, לא לקפוא על השמרים, לא לשבת על זרי הדפנה.

 

כן להיות כמו משה – הולך עד הרגע האחרון. "לא חטא עינו ולא נס ריחו". הוא לא היה הראשון: כבר אברהם אבינו עם כל עשרת הניסיונות שהתנסה בהם, התחיל ב"לך לך (מארצך וממולדתך ומבית אביך)" וסיים ב"לך לך (אל ארץ המוריה והעלהו שם לעולה)".

 

כזו הייתה מסכת חיים של אבי האומה; הולך. אף פעם לא עומד במקום, ולא אומר "שלום עלייך נפשי"; די לי בהישגים הרוחניים שלי. שהרי אף פעם לא די בהישגים הרוחניים. צריך תמיד לשאוף ולהתקדם.

 

מלאכים שאין להם בחירה חופשית, עומדים, ככתוב: "ושרפים עומדים", וגם "מלאכי ה' ניצבים עליו מימינו ומשמאלו" ועוד. אין למלאכים לאן להתקדם. אבל אתה בן אדם. אל תסתפק בהישגים הרוחניים שצברת. בשנה החדשה, בשבת שובה, תשאף תמיד קדימה וללכת ולא לעצור בשום מקום.

 

שנה טובה!

פורסם לראשונה 07/10/2016 12:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
הרב ישראל מאיר לאו
צילום: עידו ארז
מומלצים