שתף קטע נבחר

האו"ם לסעודיה: הפסיקו לסקול למוות ילדים

נציבות זכויות הילד קראה לסעודיה לבטל את החוקים שמאפשרים להוציא להורג ילדים בסקילה ולכרות להם איברים. היא טוענת כי קיבלה דיווחים רבים על קטינים שנידונו למוות. סעודיה: "החוק האיסלאמי מעל הכול"

האו"ם קרא לסעודיה לבטל חוקים שמאפשרים להוציא להורג ילדים בסקילה, לכרות להם איברים ולהלקות אותם. נציבות זכויות הילד באו"ם פרסמה אתמול (יום ו') את מסקנותיה מבדיקת דו"ח על עמידתה של סעודיה בהתחייבויות שמופיעות באמנת זכויות הילד.

 

בדו"ח נכתב כי בסעודיה נשפטים בני 15 ומעלה כבוגרים, ולכן עלולים להיות מוצאים להורג. חורחה קרדונה, חבר הוועדה, אמר כי "העובדה שהאפשרות של הטלת עונש מוות על ילדים עדיין קיימת מדאיגה מאוד". הוא אמר כי הוועדה מודאגת גם "מעינויים, מלקות ועונשים אחרים וקשים במיוחד".

מלך סעודיה סלמאן ()
מלך סעודיה סלמאן
 

בניאם מזמור, שעומד בראש הוועדה, אמר כי קיבל דיווחים רבים על קטינים שהוצאו להורג, גם ב-2016. "זה נושא חמור מאוד. יש רק חמש ארצות בעולם שאנחנו מנהלים איתן מגעים על הנושא הזה. לצערנו סעודיה היא אחת מהן", אמר מזמור. לדבריו האחרות הן איראן, פקיסטן, סין והאיים המלדיביים.

 

18 המומחים העצמאיים שהקימו את הוועדה קראו לסעודיה "לבטל את כל החוקים שמכשירים סקילה של ילדים, כריתת איבריהם והלקאתם". בנוסף מתח הפאנל של האו"ם ביקורת על נישואי ילדות בממלכה. "רוב הילדות שמתחתנות בנות תשע או עשר. זו בעיה חמורה", נאמר בדיון.

 

בנדאר בין מוחמד אל-איבאן, יו"ר נציבות זכויות האדם בסעודיה שעמד בראש המשלחת הסעודית לבדיקת הדו"ח באו"ם, אמר כי "החוק האיסלאמי נמצא מעל כל שאר החוקים והאמנות, כולל זו של אמנת זכויות הילד". לדבריו לממלכה יש "רצון פוליטי לקדם את כל זכויות האדם ובמיוחד את זכויות הילד".

 

בתגובה לדבריו אמר קרדונה כי פעמים רבות סעודיה "מפרשת כרצונה את החוק האיסלאמי, וזו בעיה קונקרטית לזכויות האדם שהאמנה מגנה עליהם". הוועדה גינתה את התקיפות שמובילה סעודיה בתימן, שגבו עד כה את חייהם של מאות ילדים. היום נהרגו לפחות 82 אבלים בתקיפה אווירית בהלוויה בבירת תימן צנעא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים