שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "סיפור פשוט": מחברים את עגנון למציאות העכשווית

  גם אם לא מדובר בעיבוד מושלם, כי יש בו משהו הפונה לשכל יותר מאשר לרגש, הרי ש"סיפור פשוט" היא הצגה מעניינת עם הרבה רעיונות בימתיים יפים

  "סיפור פשוט", מאת ש"י עגנון, מספר על הירשל, בן למשפחת סוחרים עמידה הנקרע בין אהבתו לבלומה היתומה, העובדת כמשרתת בבית הוריו, לבין מחויבותו למינה, האישה שאמו הועידה לו. הרומן מתאר את המשבר הנפשי החמור של הירשל, אך גם את תהליך הריפוי שלו המחזיר אותו להיות אזרח נורמטיבי.

   

  העיבוד הבימתי שרקחו המחזאית שחר פנקס והבמאית שיר גולדברג מנסה להציג דווקא את צירל, אמו של הירשל, שדחפה אותו לחתונה האומללה, כקורבן האמיתי של הסיפור. תמונת הסיום מחברת בין המצוקה שלה לזו של האהובה הדחויה, בלומה, ובין שתיהן לדמות התרנגול, סמל השיגעון של הירשל. שלושתם מביטים מבחוץ בהירשל ה"בריא", ההולך בתלם עם אשתו ובנו התינוק בתוך מסדרון הזכוכית הצר החוצה את הבמה. זהו אותו מסדרון שבתחילת הערב הירשל השקיף מבחוץ על הדמויות ה"נורמליות" המהלכות בתוכו. לאורך ההצגה משתמשים השחקנים במרקרים לבנים כדי לעצב מחדש את הקיר ולכתוב עליו כתובות גרפיטי, אך בסיום הכתובות נעלמות כמו ההפרעה הנפשית של הגיבור.

   

  "סיפור פשוט". פונה לשכל יותר מלרגש ()
  "סיפור פשוט". פונה לשכל יותר מלרגש

  שפי מרציאנו מגיש עבודה רגישה ומעוררת הזדהות כהירשל המבולבל, ויבגניה דודינה, כאמו, מרשימה אף היא. גם לדנה ידלין, כבלומה היפה, ולהילה שלו, כמינה התמימה, יש נוכחות נעימה ורגעים יפים. חשוב לציין את תרומתם של המוזיקאי דניאל סלומון והכוריאוגרפית שרון גל, שעיצבו את תמונת מסיבת האירוסים. גם אם זה אינו עיבוד מושלם, כי יש בו משהו הפונה לשכל יותר מאשר לרגש, הרי שמדובר בהצגה מעניינת עם הרבה רעיונות בימתיים יפים המנסה לחבר בין עגנון למציאות הישראלית העכשווית.

   

  הביקורת פורסמה במוסף "24 שעות" של "ידיעות אחרונות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ז'ראר אלון
  סיפור פשוט
  צילום: ז'ראר אלון
  לאתר ההטבות
  מומלצים