שתף קטע נבחר

נפטר יריב בן אהרון: "איש של רוח ונעלי עבודה"

חבר קיבוץ ראש הנקרה, מעורכי "שיח לוחמים" אחרי ששת הימים, היה מיוזמי המכינה הקדם צבאית במכללת אורנים. הוא נפטר בגיל 82. "הייתה לו השפעה מכרעת על ערכי התרבות הקיבוצית כתרבות יהודית, חילונית וציונית"

בקיבוץ ראש הנקרה הלך לעולמו הבוקר (שבת) יריב בן אהרון, סופר והוגה שהיה ממגבשי הזהות היהודית-חילונית בתנועה הקיבוצית. בן אהרון נפטר בגיל 82 כתוצאה ממחלה ויובא למנוחות מחר ב-11:00 בקיבוצו.

 

בן אהרון נולד בגבעת חיים ואביו היה יצחק בן אהרון, מראשי תנועת העבודה ויו"ר ההסתדרות. במלחמת קדש (מבצע סיני) שרת בן אהרון בשריון ועשר שנים לאחר המלחמה פרסם את ספרו "הקרב" שהושפע מהמלחמה. לימים היה מעורכי קובץ המאמרים 'שיח לוחמים' שפורסם אחרי מלחמת ששת הימים וכלל מאמרים שכתבו או נכתבו מפי לוחמים שהשתתפו בקרבות. בשנת 1993 פרסם את הרומן "הפלג", שבו תאר התבגרות של ילד בקיבוץ בצל אב כריזמטי.

 

בן אהרון למד יהדות והיה בין מייסדי מגמת היהדות בסמינר אורנים של התנועה הקיבוצית. כמו כן היה מיוזמי הקמת המכינה הקדם צבאית ע"ש רבין במכללה. הוא נחשב לפרשן בתחומי היהדות (התלמוד הירושלמי) ואף פרסם "מסכתות" בהן טקס מקראי ופרשנות עליו. כמו כן פרסם פרשנות על כתבי נתן אלתרמן וי.ח. ברנר.

 

האבא, יצחק בן אהרון. יו"ר ההסתדרות ומראשי מפלגת העבודה (צילום: יוסי רוט) (צילום: יוסי רוט)
האבא, יצחק בן אהרון. יו"ר ההסתדרות ומראשי מפלגת העבודה(צילום: יוסי רוט)

בשנים האחרונות עמד בן אהרון בראש חוג שדמות, שבחן את יחסי החברה הקיבוצית והיהדות. חברי החוג עסקו בגיבוש זהות יהודית חילונית-סוציאליסטית ובעיצוב הטקסים היהודים כך שיתאימו להוויה הקיבוצית, ובהם טקסים של חגים ושבתות, טקסי בר מצווה, חתונות ולוויות.

 

בנו, אבישי בן אהרון: "אבינו היקר הלך היום לעולמו. אבא היה מחנך של חלוצים, ומראשוני וחשובי ההתחדשות היהודית בישראל. הוגה ואיש רוח, איש עדין ואוהב שחיפש אמת במעשיו, ביחסיו עם בני אדם ובהגותו. ציוני והומניסט, מעצב התורה החלוצית והתחדשותה ומורה לצעירים מגשימים ומחפשי דרך. הוא פעל בכל מאודו והרגיש בכל נימי נפשו את משימת תיקון האדם היהודי בארץ ישראל. אבא העמיד מאות תלמידים ואלפי תלמידי-תלמידים 

שימשיכו ללמד ולפתח את יצירתו הרוחנית והרעיונית ואת מפעל המסכתות, שעיקרן הנגשת, פירוש וביאור היצירה העברית הספרותית האדירה". 

 

נורית ברקאי, יושבת ראש קיבוץ ראש הנקרה, ספדה לבן אהרון: "יריב היה איש של רוח, עם נעלי עבודה נטועות חזק באדמה הישראלית הקיבוצית. כך זכינו לחיות במחיצתנו משנת 1986 ועד היום".

 

יורם ישראלי, ראש המועצה האזורית מטה אשר: "הוא חי חיים שלמים ומלאים והצליח במהלך שנותיו להשפיע השפעה מכרעת על ערכי התרבות הקיבוצית כתרבות יהודית, חילונית וציונית, אך גם סוציאליסטית, עכשווית וכזאת שמקבלת את האחר ומכילה אותו. אני משתתף בצער המשפחה הקרובה, הקהילה שהקיפה אותו בראש הנקרה - וכל חניכי המכינות הקדם צבאיות שעברו דרכו והוא הותיר בהם חותם. רק לפני חודש חנכנו מכינה קדם צבאית בקיבוץ אדמית, כשלוחה של מכינת רבין, שבן אהרון היה לה מקור

השראה. אני מקווה שבכך נצליח להמשיך את מורשתו".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ספדה לבן אהרון אף היא: "מותו הוא אבדה גדולה להגות ולחינוך הציוני והסוציאל דמוקרטי בישראל. בניגוד לאביו יצחק בן אהרון שהיה אדם סוער, יריב היה איש עדין וענו. עם זאת הוא השפיע עמוקות על צעירים רבים, הן כמחנך והן בזכות כתביו הרבים, שמילאו בתוכן ובמשמעות את היהדות החילונית הערכית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים