שתף קטע נבחר

אוסטריה תהרוס את בית הולדתו של היטלר

המקום משמש אתר עלייה לרגל לניאו-נאצים ולאורך השנים סירבו הבעלים למכור אותו. כעת מתערבת הממשלה ומודיעה שתקים בניין חדש במקומו: "נמחק כל קשר לצורר הנאצי"

ממשלת אוסטריה הודיעה הערב (יום ב') כי החליטה להרוס כליל את הבית שבו נולד מנהיג גרמניה הנאצית, אדולף היטלר, ולהקים במקומו בניין חדש. מטרת המהלך היא למחוק כל קשר למקום הולדתו של הצורר הנאצי.

בית הולדתו של אדולף היטלר (צילום: AP) (צילום: AP)
בית הולדתו של אדולף היטלר(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
שר הפנים האוסטרי וולפגנג סובוטקה אמר היום: "יש צורך בעיצוב ארכיטקטי מחדש, שייעשה באופן יסודי, כדי למנוע כל אפשרות שלבניין תהיה משמעות סמלית כלשהי". דובר משרד הפנים האוסטרי, קרל-היינץ גרונדבוק, אמר כי פירוש הדבר הוא למעשה שהבניין הנוכחי, השוכן בעיירה בראונאו שבמערב אוסטריה, יוחלף במבנה חדש.

 

סובוטקה אמר כי הוא רוצה לוודא שיימחק כל קשר בין האתר לבין היטלר. כיום האתר הוא מקום עלייה לרגל עבור ניאו-נאצים, ובשנים האחרונות התקיים באוסטריה דיון ער בשאלה מה לעשות במקום כדי למנוע זאת.

 

הבניין המיועד להריסה ריק מאז 2011, אז נקלעה הממשלה לסכסוך עם בעלת הבית, גרלינדה פומר. במשך יותר ממאה שנים מחזיקה משפחתה בבעלות על הבית הפינתי שבו נולד היטלר ב-20 באפריל 1889. כשהיה היטלר בן שלוש עזבה המשפחה את העיירה. לאורך השנים סירבה הבעלים שוב ושוב למכור אותו. לא ברור אם כעת היא שינתה את דעתה או שהממשלה נקטה צעדים כדי לנשל אותה מהבית.

מצבת זיכרון נגד הפאשיזם בסמוך לבית הולדתו של היטלר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצבת זיכרון נגד הפאשיזם בסמוך לבית הולדתו של היטלר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בתחילת שנות ה-70 חתמה ממשלת אוסטריה על חוזה שכירות עם פומר, והפכה את הבית למרכז לבעלי מוגבלויות. לפני חמש שנים, במפתיע, סיימה פומר את החוזה בעקבות סירוב להעניק אישור לשיפוצים בבניין. היא גם דחתה הצעת רכישה ממשלתית, שהרגיזה את משרד הפנים.

 

הנושא עורר ויכוח סוער בקרב 17 אלף תושבי העיירה. חלקם רצו שהבית יהפוך למרכז לשיכון פליטים, ואחרים רצו שיהפוך למוזיאון המוקדש לשחרורה של אוסטריה. היו גם שקראו להרוס את הבניין.

 

בכל שנה ביום הולדתו של היטלר מפגינים פעילים אנטי-פשיסטיים בעצרת מחוץ לבית, ליד מצבת זכרון שעליה כתוב: "לשלום, חופש ודמוקרטיה. מיליוני המתים הזהירו - פשיזם, לעולם לא עוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages, AFP
היטלר ובית הולדתו באוסטריה
צילום: gettyimages, AFP
מומלצים