שתף קטע נבחר

הנחיות חדשות: שינה בחדר ההורים בשנה הראשונה

האיגוד האמריקני לרפואת ילדים יפרסם בקרוב המלצות חדשות למניעת מוות בעריסה. בין החידושים: להניק את התינוק במיטה כשהאם עייפה, זאת בעקבות דיווחים על הפלת תינוקות לרצפה. וגם - מיטת התינוק תהיה בחדר הורים במשך השנה הראשונה לחייו

המלצות חדשות למניעת מוות בעריסה: האיגוד האמריקני לרפואת ילדים יפרסם בקרוב את המלצותיו המעודכנות למניעת מוות בעריסה, הכוללות נוסף על ההמלצות הישנות שני חידושים מרכזיים – שינה של התינוק בחדר ההורים במשך השנה הראשונה לחייו, והנקה בזמן שהאם עייפה - על מיטת האם.

 

ההמלצות החדשות מתבססות על דיווחים מהשנים האחרונות, שכללו תינוקות שהופלו בשוגג על הרצפה בזמן ההנקה. באיגוד הסבירו כי אמהות טריות סובלות ממחסור בשעות שינה, ולכן במצב כזה, יש להימנע מהנקה על כורסה, כיסא או בעמידה, ובמקום זאת יש להניק את התינוק על מיטתך ולהחזיר אותו בהקדם האפשרי למיטתו.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הנחיה חדשה נוספת נוגעת לשינת התינוק: עד כה המליץ האיגוד על שינה של התינוק בחדר ההורים במהלך חצי השנה הראשונה לחיים. האיגוד מעדכן את הנחיותיו וממליץ כעת על שינה של התינוק בחדר ההורים במהלך כל השנה הראשונה לחיים. השינה כמובן במיטה נפרדת, על גבו, כשהמזרן קשיח, ללא צעצועים או חפצים על מיטתו וכשהחדר מאוורר.

 

"אנחנו יודעים שההורים המומים כשתינוק חדש נכנס הביתה", אמרה ד"ר רחל מון מהאיגוד, שעמדה בראש ההנחיות, "ורצינו שההנחיות יהיו פשוטות ככל האפשר. לעולם אין להניח לתינוק לישון על ספה, כורסה או כיסא מרופד, לא לבד ולא עם אדם אחר. מקומות אלה מסוכנים ביותר".

 

"שינה בחדר ההורים מאפשרת לשים לב יותר לאירועים חריגים ולהקל על האם המיניקה", מסביר ד"ר שמוליק צור, מומחה לרפואה דחופה בילדים ומנהל מיון ילדים בבית החולים וולפסון. "יש להניח שההמלצות מגובות במחקרים ולכן גם אם הן עשויות להציל תינוקות בודדים - הרווחנו".

 

אולי יעניין אותך גם:

- חושבים על יועצת שינה? לא בטוח שזה הפתרון

- 6 עצות שיעזרו לילד להירדם בכוחות עצמו

- לשים סוף לבכי לפני השינה

 

אין סיבה ישירה למוות

מוות בעריסה, נקבע על ידי קריטריון אחיד בעולם, שקובע כי לא נמצאה סיבה ישירה למותו של התינוק וכי הוא לא סבל ממחלות רקע ידועות, חום גבוה או סימני התעללות. עם זאת, ייתכן שנתיחות לאחר המוות בתינוקות שמתו בעריסתם היו מראות את קיומה של מחלת רקע כלשהי.

 

במדינות רבות בעולם קיימת חובת נתיחה שלאחר המוות בכל מקרה של מוות בעריסה, וממאות אלפי הנתיחות שבוצעו בשנים האחרונות במקרים אלה לא נתגלתה כל סיבה ישירה למותו של התינוק. לפיכך, הסבירות לכך שבארץ נתיחה הייתה מגלה סיבה למוות בעריסה היא נמוכה.

 

הסיבות לתסמונת אמנם לא ידועות, אך עדויות שנאספו בשנים האחרונות גילו כי נקיטה של מספר פעולות הפחיתה באופן דרמטי את מספר מקרי המוות בעריסה בכל העולם. ועדיין, מדובר בסיבת המוות העיקרית בארצות הברית בתינוקות עד גיל שנה.

  

מוות בעריסה - כל ההמלצות

השכבה על הגב בלבד: מחקרים הראו כי קיים סיכון מוגבר למוות בעריסה כאשר התינוק ישן על הבטן או על הצד. לפיכך יש להשכיב את התינוק לישון על הגב בלבד (בעוד שבזמן עירות, ותחת השגחת ההורים, יש להשכיב אותו על הבטן במטרה לחזק את שרירי הגב). בנוסף יש להיזהר מפני שינה משותפת עם הילדים, לאחר מקרים טראגיים שבהם הורים מחצו או חנקו למוות את תינוקם בזמן השינה מבלי ששמו לב לכך.

 

מזרן קשיח, ללא חפצים: מיטת התינוק צריכה להיות נפרדת בחדר ההורים, כשהמזרן קשיח וללא עצמים ובכלל זה בובות, דובי, כרית או שמיכה. ההנחיות קובעות כי על התינוק לשכב במיטתו כשהיא ריקה מעצמים שעלולים לחנוק אותו, או לחסום את נתיב הנשימה שלו.

 

מוצץ במהלך השינה: מחקרים הראו כי מתן מוצץ לתינוק במהלך השינה, מגיל חודש ואילך, מפחית את הסיכון למוות בעריסה, ככל הנראה משום שבזכות המציצה פני התינוק נשארים כלפי מעלה, וכך דרכי האוויר שלו פתוחות. יש להתחיל את השימוש במוצץ רק אחרי שההנקה קיימת ומוצלחת משום שהשימוש בו מבלבל את הילד בהנקה. אין צורך להחזיר את המוצץ לפה במהלך השינה אם הוא נפל.

 

הנקה: מחקרים הראו כי תינוקות שינקו חלב אם היו בסיכון מופחת למוות בעריסה. ההמלצה היא להמשיך בהנקה עד שהתינוק בן חצי שנה לפחות.

 

היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

אל תעשנו: העישון במהלך ההריון ולאחר הלידה מגביר משמעותית את שכיחות מקרי המוות בעריסה. בתוך כך חשוב לזכור כי בקרב הורים מעשנים גדל הסיכון למוות בעריסה אצל התינוק. גם אם אינם מעשנים בקרבתו, רעלני הסיגריה נספגים בשיערכם, בבגדים ובחלל הפה ועוברים אל התינוק. לפיכך עשו כל מאמץ להפסיק לעשן.

 

שינה בחדר ההורים: כאמור ההמלצות החדשות ממליצות על שינת התינוק בחדר ההורים, על מיטה נפרדת משלו, במהלך כל השנה הראשונה לחיים.

 

אם את עייפה – הניקי במיטתך: בעקבות דיווחים על נפילות תינוקות מידי אמהות עייפות בזמן ההנקה, קובעות ההנחיות כי במקרה של עייפות יש להניק את התינוק כשאת שכובה על מיטתך. מיד בתום ההנקה יש להחזיר את התינוק למיטתו. אם נרדמת במהלך ההנקה, החזירי את התינוק מיד כשהתעוררת.

 

אין טעם במכשירי אזהרה: לא קיימת הוכחה כי אמצעי התראה שונים הנמכרים בשוק מצליחים להפחית את שכיחות מקרי המוות בעריסה.

 

ידעו גם את האחרים: ודאו כי שאר המטפלים בתינוק יודעים היטב את רשימת ההמלצות למניעת מוות בעריסה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שינה במיטה נפרדת ללא צעצועים או חפצים
צילום: shutterstock
מומלצים