שתף קטע נבחר

סוכלו פיגוע תופת באולם אירועים וחטיפת חייל

רימונים על הרוקדים, הטמנת כלי נשק בפחי אשפה: תושב תל שבע ושלושה שב"חים מעזה, בהם מלצר באולם בב"ש, הואשמו בתכנון הפיגוע. מחקירתם עלה כי זממו גם לחטוף חייל צה"ל מהתחנה המרכזית, וכבר שכרו את הדירה שבה התכוונו להחזיקו ולרצוח אותו. הג'יהאד האיסלאמי הכווין אותם

 

 

הותר לפרסום: השב"כ עצר בחודש שעבר ארבעה בני אדם, תושב הנגב ושלושה שוהים בלתי חוקיים מרצועת עזה, שלפי החשד תכננו לבצע פיגוע רב נפגעים באולם האירועים "נרניה" בבאר שבע והתכוונו לחטוף חייל צה"ל. מכתב האישום שהוגש נגד הארבעה עולה כי הנאשמים תיכננו ליידות רימונים לעבר הרוקדים ברחבת האולם ולהשתמש בכלי נשק שאותם יסתירו בפחי אשפה. חקירת השב"כ העלתה כי את הפיגוע יזם ארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה.

 

נגד הארבעה - מחמוד אבו טהא, אחמד אבו טהא, שפיק אבו טהא, שב"חים מרצועת עזה, והאני אבו עמרה, תושב תל שבע שבנגב - הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בגין עבירות נגד ביטחון המדינה. בין היתר הם הואשמו בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה לאויב, קבלת דבר במרמה, שהייה בישראל ללא היתר, פעילות בהתאחדות בלתי מותרת, וקשירת קשר לסיוע לאויב.

גן האירועים נרניה בבאר שבע (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
גן האירועים נרניה בבאר שבע(צילום: רועי עידן)

בחקירת שב"כ עלה כי לצורך קידום פעילות הטרור ערכו מחמוד ושפיק סיור מקדים באולם השמחות ובהתאם לכך גיבשו ושכללו את תוכנית הפיגוע כדי להגדיל למקסימום את מספר הקורבנות. הארבעה נעצרו בטרם הספיקו לרכוש אמצעי לחימה, אך החקירה העלתה כי הם איתרו דירה באזור כדי שתשמש אותם, ואף החלו להשיג מימון לטובת פיגוע נוסף שתכננו - חטיפת חייל צה"ל לצורך מיקוח.

 

שירות הביטחון הכללי בשיתוף ימ"ר נגב במשטרת ישראל עצר ב-21 בספטמבר את מחמוד אבו טהא, תושב חאן יונס, עת ביקש להיכנס לישראל דרך מעבר ארז לצורכי מסחר. במהלך חקירתו עלה כי אבו טהא עמד בראש התארגנות טרור שכוונה על ידי הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, ותכננה לבצע פיגוע רב-נפגעים באולם שמחות בדרום וכן פיגוע חטיפה ורצח של חייל צה"ל לצורכי מיקוח.

 

הנאשמים, היום בבית המשפט (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
הנאשמים, היום בבית המשפט(צילום: ישראל יוסף)
 

עוד עלה כי מחמוד גויס לפעילות על-ידי ואיל אבו טהא, פעיל בכיר של הג'יהאד האיסלאמי המתגורר בעזה. הוא הטיל עליו להקים תשתית צבאית ולהיערך לביצוע הפיגועים.

 

לצורך ביצוע הפיגוע גייס מחמוד שלושה שותפים נוספים, ואף הם נעצרו: שפיק אבו טהא, בן 55 מרצועת עזה ששהה בישראל באופן בלתי חוקי ואף הועסק באולם השמחות שבו תוכנן להתבצע הפיגוע; אחמד אבו טהא, בן 39 מרצועת עזה שגם הוא שהה בישראל באופן בלתי חוקי; האני אבו עמרה, בן 40, במוצאו מדיר אל-בלח וכיום מתגורר בתל שבע שבדרום לאחר שקיבל מעמד של תושב ארעי מתוקף "איחוד משפחות".

 

הנאשם המרכזי בפרשה, מחמוד אבו טהא (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
הנאשם המרכזי בפרשה, מחמוד אבו טהא(צילום: תקשורת שב"כ)

בכתב האישום צוין שבסמוך לחודש מרס האחרון הציע מחמוד לוואיל לבצע פיגוע טרור בגן אירועים "נרניה" הנמצא סמוך לבאר שבע, ביחד עם שפיק אבו טהא שעובד כמלצר במקום. ואיל ביקש ממחמוד שיצלם תמונות של המקום וימסור לו מידע על אודות גן האירועים, וכן שיגייס שותפים נוספים לביצוע הפיגוע. ואיל ומחמוד נפגשו בעזה כמה פעמים לשם תכנון הפיגוע.

 

בהמשך, סמוך לחודש מאי, שוחח מחמוד עם שפיק על תכנון הפיגוע, ובמסגרת התכנון עברו השניים יום אחד באולם, ובדקו כמה כניסות יש לגן האירועים ואיך נכנסים מהמטבח לגן האירועים. הם חשבו על אפשרויות לבצע את הפיגוע - באמצעות רימונים שהם יידו לכיוון רוקדים באולם, או מטעני חבלה בשולחנות האירוח. מחמוד ושפיק תכננו לפנות לאחד מסוחרי הנשק שהם מכירים בתל שבע, ולבקש ממנו רימונים וכלי נשק נוספים לשם ביצוע הפיגוע.

 

בהמשך סיפר מחמוד לוואיל על תכנון הפיגוע, שבמהלכו יכניס שפיק אבו טהא את המפגעים - מחמוד עצמו שיעבוד באותו יום בגן האירועים, אחמד והאני - לתוך גן האירועים ושם הם יידו רימונים לעבר הרוקדים וישתמשו בכלי נשק, שיהיו מוסתרים בפחי אשפה מחוץ לאולם, ולאחר מכן יימלטו מהאולם. כמו כן, במהלך פגישותיו של מחמוד עם ואיל לאחר חזרתו לעזה ביקש האחרון ממחמוד להתרכז בביצוע פיגוע חטיפה, ולא בתכנון הפיגוע באולם השמחות.

 

התחנה המרכזית בב"ש. הנאשם המרכזי ערך תצפיות במקום (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
התחנה המרכזית בב"ש. הנאשם המרכזי ערך תצפיות במקום(צילום: הרצל יוסף)

ה"פרס" על חטיפת ישראלים: רכב מודל 2016 ובית

במסגרת תכנון החטיפה הנחה ואיל את מחמוד לחטוף שניים או שלושה יהודים אזרחי מדינת ישראל, לרצוח אותם ולקבור אותם, ולאחר מכן להעביר מסמכים מזהים שלהם לעזה על מנת לקיים משא ומתן לעניין החזרתם כחטופים. בתמורה לביצוע החטיפה הבטיח ואיל לנאשם כי יתן לו רכב חדש משנת ייצור 2016, ויבנה לו בית.

 

 

לאחר מכן, באחת הפעמים שבהן חזר לישראל, ביצע מחמוד תצפיות על התחנה המרכזית בבאר שבע, ודיווח לוואיל כי ישנם אנשים רבים באיזור, המשתמשים בסמים, שיכולים להוות מטרה קלה לחטיפה. ואיל הנחה את הנאשם שעדיף לחטוף שוטר, קצין או מישהו שהיה בצה"ל, כדי שניתן יהיה להשתמש בחטיפה על מנת להביא לשחרור אסירים ביטחוניים שנמצאים בבתי הכלא. כמו כן הנחה ואיל את הנאשם לשכור דירת קרקע על מנת שניתן יהיה להביא לדירה את מי שיחטוף, לעשן חשיש ולשתות אלכוהול יחד, להצטלם יחד, להרוג את הקורבן באמצעות פטיש, ולאחר מכן לקבור אותו באדמה.

 

משב"כ נמסר: "פרשייה חמורה זו ממחישה פעם נוספת את מאמצי גורמי הטרור בעזה, לבצע פיגועים רצחניים בשטח ישראל, בשיטות הטרור האופייניות, במקביל לפעולותיהם בשטח רצועת עזה. כמו כן, הפרשה שבה ומדגישה את האופן שבו מנצלים גורמי הטרור את היתרי הכניסה לישראל, הניתנים לצרכים הומניטריים ולצרכים כלכליים, וכן את הסיכון הנשקף מהתבססותם בישראל של פלסטינים השוהים בה באופן בלתי חוקי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
אולם האירועים "נרניה" בב"ש
צילום: רועי עידן
מומלצים