שתף קטע נבחר

מקימים אתר אינטרנט? כמה טיפים משפטיים

איך מסדירים את נושא זכויות היוצרים? איך נמנעים מלשון הרע? מה חשוב בבחירת שם האתר? ומה צריך לזכור כשמנסחים את תקנון הגולשים? מדריך

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בניית אתר אינטרנט היא חלק בלתי נפרד מניהול עסק חדש או ותיק. בטרם ניגשים למשימה, חשוב להכיר כמה הוראות בסיסיות הנוגעות לזכויות יוצרים, הגנת הפרטיות, הגנת הצרכן ועוד. אם אתם מקימים אתר חדש או מנהלים אתר קיים, הטור הזה הוא בשבילכם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

שם האתר

רבים סבורים שבחירת שם לאתר היא אקראית וניתן "לתפוס" כל שם פנוי. חשוב לדעת כי גם שם פנוי יכול להיות סימן מסחרי רשום או מוכר היטב של חברה ישראלית או זרה, ובחירת שם מבלי לבדוק זאת עלולה לחשוף את בעל האתר לתביעות משפטיות.

 

חשוב גם לא לבחור לאתר שם "בנאלי" המחליש את הסיכויים להגן עליו מול המתחרים ולהעדיף שם שיזוהה אתכם באופן בלעדי. כך למשל, בית המשפט דחה תביעה שהגישה חברת "זר מתוק" כנגד שתי מתחרות שהשתמשו בשם זה וקבע כי מדובר בביטוי תיאורי שאינו מזוהה עם התובעת באופן בלעדי.

 

חוקיות התכנים

בטרם בניית אתר חדש מומלץ לבדוק אם האתר ותכניו פועלים בהתאם לחוק. ישנן סוגיות רבות שיש לבדוק בהקשר זה, בהתאם לאופיו הייחודי של האתר, למשל בכל הקשור להימורים והגרלות, שיתוף קבצים, הורדות פירטיות, פרסום תכנים המופיעים באתרים אחרים וכד'.

 

תקנון האתר ואחריות המשתמשים

תקנון האתר הוא מעין "פוליסת ביטוח". בתקנון מגדיר בעל האתר את תנאי השימוש של הגולשים ואת תנאי הפטור שלו מאחריות. אם האתר מאפשר גם לגולשים להעלות תוכן, חשוב שהתקנון יחייב אותם להעלות תכנים חוקיים בלבד ויזהיר שלא להעלות תכנים פוגעניים או כאלה המפרים זכויות יוצרים. כמו כן, חשוב לכלול בתקנון הוראה שבה בעל האתר מצהיר כי אינו אחראי לתכנים המועלים על ידי הגולש. מומלץ לחייב את הגולשים לאשר באופן אקטיבי כי קראו והסכימו לתקנון.

 

זכויות יוצרים

מרבית התכנים המקוריים המופיעים ברחבי הרשת - כגון תמונות, טקסטים, קליפים, שירים ואלמנטים של עיצוב ולוגו - מוגנים בזכויות יוצרים. כל העתקה שלהם ללא הרשאה מפורשת של היוצר או בעל הזכות, עלולה לחשוף את המשתמש לתביעה של מאות אלפי שקלים. אחד הסייגים לכך הוא "שימוש הוגן", המתאפשר במקרים מסוימים למטרות לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, דיווח עיתונאי או הראה ובחינה על ידי מוסד חינוך.

 

כך למשל, ניתן פסק דין נגד ההוצאה לאור "מפה" שהשתמשה בתמונות מאתר "פליקר" בניגוד לתנאי הרישיון והיא חויבה בפיצוי של כ-50 אלף שקל. במקרה אחר הנתבע פרסם ללא רשות תמונה מתוך קטלוג פרסומי שהופק על ידי התובע ונקבע כי יפצה אותו ב-9,000 שקל.

 

הסכמים מול ספקים

חשוב שבניית אתר האינטרנט תלווה בהסכמים מסודרים מול בונה האתר, המעצב וכל הספקים שלוקחים בו חלק. חשוב גם שההסכם יכלול לוח זמנים מסודר לעבודה ומנגנון מהיר ליישוב סכסוכים. בנוסף חשוב שייקבע כי זכויות היוצרים על התכנים יישארו בידיכם. אם בכוונתכם לתת קרדיט לבונה האתר או לאפשר לו להציג את האתר בתיק העבודות שלו, מומלץ להסדיר זאת בחוזה.

 

לשון הרע ופגיעה בפרטיות

חוק לשון הרע האוסר על הוצאת דיבה חל גם על תכנים המפורסמים ברשת. פסק הדין המנחה בעניין רמי מור קבע כי בהיעדר חקיקה בתחום לא ניתן לחשוף את פרטיהם של גולשים אלמונים המפרסמים דברי לשון הרע.

 

חוק הגנת הצרכן

מטרת דיני הגנת הצרכן היא להגן עליו מפני עושק, הטעיה ומרמה, ולדאוג לכך שיסופק לו כל המידע האפשרי בקשר לעסקה. אחת השאלות שעלתה בפסיקה בהקשר זה היא אם עסקה המבוצעת באתר אינטרנט מהווה חוזה צרכני. בפסק דין חבר אבשלום (ת"ק 2385/07) נקבע כי חוק הגנת הצרכן חל גם על אתרי אינטרנט. באותו מקרה נפסק כי לקונה זכות לדרוש את קיום העסקה במחיר שפורסם באתר.

 

עוד נפסק כי לא ניתן להתנות על דיני הגנת הצרכן והם יחולו גם אם הלקוח הסכים באתר לתנאים אחרים או ויתר עליהם. לכן, כשמקימים אתר אינטרנט מסחרי חשוב לבדוק שהתנאים הקבועים בתקנון מתאימים להוראות חוק הגנת הצרכן.

 

הנחיות מיוחדות לאתרי מסחר אלקטרוני

חוק הגנת הצרכן מסדיר את זכותו של הצרכן לבטל עסקת "מכר מרחוק". מדובר במגוון רחב של עסקאות הכוללות מכירת נכס או מתן שירות ללא נוכחותם הפיזית של הצדדים. כשהמכירה מתבצעת באינטרנט, חלה חובה על המוכר לכתוב בתקנון שהצרכן זכאי לבטל את העסקה. עליו לציין בנוסף את שמו וכתובתו, את התכונות העיקריות של המוצר, אם המחיר כולל הובלה, מהם תנאי התשלום והאחריות ומהם מועדי האספקה הצפויים.

 

לסיכום

חוקי האינטרנט והפסיקה בתחום הם דינאמיים ונמצאים בהתפתחות מתמדת והסקירה שלעיל אינה ממצה. בטרם הקמת האתר שלכם מומלץ לבחון את הסוגיות המשפטיות הייחודיות לו על מנת להגן על עצמכם מפני תביעות עתידיות.

 

ניהול אתר אינטרנט חושף את בעל האתר לאחריות משפטית רבה. יש לוודא כי כל שלבי בניית האתר, החל משימוש בתכנים ועיצובים ועד לפרסומו ותחילת פעילותו, מוסדרים בחוזים מתאימים ובתקנון תנאי שימוש המגן על בעל האתר מפני תביעות משפטיות יקרות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: יואב אלקובי
עו"ד רחל אלקלעי
צילום: יואב אלקובי
מומלצים