שתף קטע נבחר

נחנכה אנדרטה לחללי אלטלנה: "כאב שנמשך עד ימינו"

הטקס התקיים בנוכחות כמה מניצולי האונייה של ארגון האצ"ל שהופגזה ב-1948 על ידי צה"ל לאחר שאנשיה סירבו למסור את הנשק שהיה עליה. ראש הממשלה נתניהו, שאישר באופן אישי את עיצוב האנדרטה: "גאווה, כאב ואחווה - זוהי תמצית סיפור האלטלנה"

 

 

אנדרטה חדשה לזכר 16 חללי האונייה אלטלנה של האצ"ל, שנשרפה ביוני 1948 לאחר שנפגעה מירי פגז של צה"ל סמוך לחופי תל אביב, נחנכה אחר הצהריים (ה') בבית העלמין נחלת יצחק בתל אביב.

 

טקס הסרת הלוט מהאנדרטה החדשה התקיים במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לענייני מורשת זאב אלקין, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, חברי כנסת ובוגרי אצ"ל, בהם גם ניצולי האונייה. היא הופגזה ועלתה באש לאחר שחברי האצ"ל סירבו להעביר את הנשק שהיה על האונייה לידי צה"ל בימי קום המדינה.  

ראש הממשלה נתניהו לצד האנדרטה החדשה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה נתניהו לצד האנדרטה החדשה(צילום: מוטי קמחי)

האנדרטה החדשה, שאותה עיצבו האדריכל טוביה שגיב שקרקה, אדריכלית השימור רותם זאבי ואמן הברזל אייל שלם, הוצבה לצד האנדרטה הישנה שנבנתה בשנת 1990 בעיצובו של האמן דן רפפורט, והוצבה תחילה על קו החוף של תל אביב.

 

האנדרטה החדשה, שאושרה באופן אישי על ידי נתניהו, עשויה מבטון ומצופה מתכת מספינת האלטלנה. חלק ממנה נראה שקוע במי הים ועל צדה מצוטט משפטו של מנחם בגין שנחקק בתודעה הישראלית: "מלחמת אחים – לעולם לא". האנדרטה צבועה בצבעי חלודה המסמלים את שרידי האונייה העולים מן האוב, כמבקשים לא להישכח. אורכה של האנדרטה כשבעה מטרים וגובהה שני מטרים. בלילה היא תואר על ידי תאורה המבליטה את עלייתה של האונייה מן המצולות ומדגישה את חשיבותו של האירוע כמקרה מכונן בהיסטוריה של מדינת ישראל. 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

"גאווה, כאב ואחווה – זוהי תמצית סיפור האלטלנה ואלה הדברים שמייצגת האנדרטה שאנחנו חונכים היום", אמר נתניהו בטקס. "ספינת הישע של האצ"ל נשאה על סיפונה מאות גולים שביקשו להפוך ללוחמים ויושבים. בבטנה היו טמונות כמויות אדירות של נשק, שהיה מיועד להישלח לחזיתות השונות במלחמת הקוממיות. ספק אם הציונות עד אז ידעה מבצע גדול מסוג כזה".

 

"הגאווה הגדולה מלווה בכאב גדול שנמשך עד ימינו – כגודל הגאווה על האלטלנה כך גודל הטרגדיה", הוסיף ראש הממשלה. "חמישה שבועות אחרי הקמת המדינה יהודים ירו ביהודים. כל זה קרה מתחושת כוח מופרזת, קבלת החלטות נמהרת והפעלת אש מיותרת. גאווה מרה, שפיכות דמים שהותירה צלקת עמוקה וכואבת בנפש האומה. מנחם בגין ייזכר כמי שמנע אסון גדול באיפוקו ורוחו. הוא ציווה לנו אחדות ואחוות אחים גם ברגעי מחלוקת קשים ביותר".

  

השר אלקין הוסיף: "מעל הכול נזכור את גדולת המנהיגים שקבעו שמלחמת אחים זה קו אדום שלעולם לא ייחצה. זה הביא להקמת מדינת היהודים ומשמר אותה נגד כל המהמורות. האנדרטה תעביר מסר זה לדורות הבאים".

 

הראל לוקר, לשעבר מנכ"ל משרד רה"מ ובנו של ניצול אלטלנה, אמר בשם בני הניצולים: "אלטלנה היא אות ומופת למסירות למולדת ולמדינת ישראל. הלקח מפרשת אלטלנה הוא לא שנאת אחים; הוא לא הסתה ושיסוי איש ברעהו. הוא אחדות וממלכתיות".

 

  

ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר: "עוד יגיעו ימים קשים שבהם נצטרך להתמודד עם הכרעות קשות שבהכרח לא יהיו מקובלות על כולם. אם לא נדע לסגל שיח מתון, שיח שאינו נגרר להסתה שעלולה לעודד אלימות, אם לא נוקיע אמירות מסוג 'יקוב הדין את ההר' ו'כל דרך שאינה דרכי נחשבת לבגידה' – יהיה לנו קשה מאוד להתמודד, אם חלילה תגיע שעת מבחן כמו זו של אלטלנה".

 

אברהם מנלה, מנכ"ל חברה קדישא תל אביב: "אנו שואפים שהמבקרים יחושו את הכבוד שרוחשים בבית הקברות הזה לדמויות שאכלסו את היישוב היהודי ונלחמו כדי להקים פה מדינה, תוך מאבק יום-יומי במחלות ובתנאי המחיה הקשים ששררו באזור בעבר. חברה קדישא שמה לעצמה למטרה לשקם את בתי העלמין העתיקים בתל אביב על מנת להפכם לאתרי עלייה לרגל, ועיצובה מחדש של אנדרטת אלטלנה הוא הסנונית הראשונה לשיקום בית העלמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
האנדרטה לזכר חללי אלטלנה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים