שתף קטע נבחר

הממשלה בעד החוק לסינון פורנו באינטרנט בישראל

ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה בעד קידום החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי ולפיו ספקי אינטרנט יחויבו לחסום אתרי פורנו לגולשים בישראל. צרכנים שיבקשו לגלוש לאתרי פורנו יוכלו לעשות זאת רק לאחר שיפנו לספק ויבקשו זאת מפורשות. הצעת החוק אושרה פה אחד וללא מתנגדים

החוק לסינון פורנו באינטרנט בישראל עובר שלב נוסף: ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה בצהריים (יום א') בעד קידום החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם רפאלי, יו"ר סיעת הבית היהודי, ולפיו ספקיות האינטרנט יחויבו לסנן תכנים בלתי הולמים - אלא אם הלקוח יבקש אחרת. יוזמת הצעת החוק אמרה בתגובה: "לילד קל יותר לצרוך תכנים קשים ברשת מאשר לקנות ארטיק בקיוסק השכונתי". הצעת החוק אושרה פה אחד וללא מתנגדים.

 

לעיון בהצעת החוק המלאה - לחצו כאן  

 

בהצעת החוק נקבע כי ספק גישה לאינטרנט יספק לכל מנוייו שירות יעיל לסינון של אתרים פוגעניים ותכנים פוגעניים באינטרנט. בעד שירות סינון זה לא יגבה ספק גישה לאינטרנט מהמנוי תשלום נוסף על התשלום שהוא גובה ממנו בעד שירות הגישה לאינטרנט.

 

 סינון ללא תשלום של אתרים פוגעניים. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
סינון ללא תשלום של אתרים פוגעניים. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)
 

הספק יודיע למנוי, לאחר שווידא כי אינו קטין, כי באפשרותו להימנע משירות הסינון באחת מהדרכים האלה:

  1. בהודעה בכתב או בעל-פה בעת ההתקשרות עם הספק.
  2. בפנייה טלפונית למוקד שירות לקוחות של הספק.
  3. באמצעות אתר האינטרנט של הספק.

 

בדברי ההסבר לחוק נאמר: "בעשור האחרון הפך האינטרנט את העולם לכפר גלובלי והוא מעניק גישה למידע רב ומגוון. לאינטרנט גם צדדים ותכנים הנחשבים שליליים דוגמת הימורים, פורנוגרפיה, פדופיליה ועוד, העלולים לפגוע ולהזיק לציבור הנחשף אליהם, ובעיקר לילדים. בשנים האחרונות יש גידול ניכר במספר הדיווחים על אודות קטינים שנפגעו מחשיפה לתכנים מיניים ופוגעניים ברשת האינטרנט".

 

עוד נאמר בדברי ההסבר כי "מאות מחקרים בארץ ובעולם מתעדים ובוחנים את הפגיעות השונות הנגרמות מהחשיפה לאותם תכנים ואת השפעותיהן לטווח הארוך. בדיונים שהתקיימו בנושא עלה כי 60% מהילדים בישראל בגילאים 9 עד 15 גולשים באתרים פורנוגרפיים. עוד עולה כי לכ-47% מהילדים בישראל באותם גילאים יש בחדרם הפרטי מחשב, שבאמצעותו הם גולשים באינטרנט, כך שהסכנה ליפול קורבן לפדופילים גדלה משמעותית בשל היעדר פיקוח מצד ההורים".

 

עד היום חויבו ספקי האינרנט ליידע את הלקוחות על אפשרויות הסינון באמצעות דפי מידע בדואר וכן בפרסום באתרים שלהם, אך רבים מהלקוחות לא היו מודעים לאפשרויות אלו. על כן מציעים חברי הכנסת לשנות את ברירת המחדל ולקבוע כי ספק האינטרנט יהיה חייב לספק לכל המנויים שירות יעיל לסינון אתרים או תכנים שהוגדרו פוגעניים, ללא תוספת תשלום.

 

חברי הכנסת האלה חתומים על הצעת החוק: שולי מועלם-רפאלי, ניסן סלומינסקי, בצלאל סמוטריץ', איתן כבל, מירב בן ארי, קארין אלהרר, עודד פורר, חמד עמאר, מוטי יוגב, עליזה לביא, יפעת שאשא ביטון, אורי מקלב, רחל עזריה, עאידה תומא סלימאן, דוד ביטן, נאוה בוקר, אחמד טיבי, אלעזר שטרן, יעקב מרגי, מנחם אליעזר מוזס, משה גפני, רועי פולקמן, זוהיר בהלול, אברהם נגוסה, יואב בן צור ועבדאללה אבו מערוף. הצעות חוק דומות עלו גם בשתי הכנסות הקודמות, אך לא עברו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ שולי מועלם, יוזמת החוק
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים